Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΠΑΣ Γιάννινα, 1-0 τη Βέροια

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε 1-0 τη Βέροια στους «Ζωσιμάδες» και πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο σημερινό παιχνίδι πάντως σε καμία περίπτωση δεν φάνηκε η διαφορά της κατηγορίας που χωρίζει τις δυο ομάδες.

Έγινε ένα ωραίο ματς με φάσεις και από τις δυο πλευρές, γκολ και δοκάρι για τον ΠΑΣ Γιάννινα και ευκαιρίες και από πλευράς της Βέροιας που αναγκάστηκε να παίξει από το 61′ με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Πασά.

Η Βέροια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και απείλησε με τον Κάνουλα που έκανε την κεφαλιά σε κενή εστία αλλά ο Παντελάκης έδιωξε. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα σκόραραν στο 18′ αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Κάνουλα λίγο πριν πάρει τη μπάλα.

Ο ΠΑΣ απείλησε στο 29′ με τον Παμλίδη αλλά ο Μπλατσιώτης έδιωξε με το πόδι. Ενώ και το σουτ του Κάστρο στο 43′ έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία της Βέροιας.

Με την έναρξη του β΄  μέρους οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ με τον Παμλίδη με κεφαλιά μετά από σέντρα του Νάουμετς από τα δεξιά. Ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο 2-0 στο 53′ αλλά το σουτ του Μπουκουβάλα μετά από ωραία ενέργεια έφυγε έξω.

Στο 61′ ο Πασάς που είχε δει την κίτρινη κάρτα δέκα λεπτά νωρίτερα έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Ξύδα και αποβλήθηκε δικαιολογημένα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα μπορούσε να φτάσει στο 2-0 στο 75′ αλλά η εκτέλεση φάουλ του Πίτου Γκαρσία έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Βέροιας.

Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν τρομερή ευκαιρία για να φτάσουν στην ισοφάριση. Αρχικά ο Μεληκιώτης πήρε την κεφαλιά με τον Χουτεσιώτη να διώχνει. Η μπάλα έφτασε στον Κανούλα που έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απομάκρυνε τη μπάλα με τα πόδια.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση ο ΠΑΣ θα μπορούσε και πάλι να κάνει το 2-0 αλλά στάθηκε άτυχος καθώς ο κεραυνός του Λιάσου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπλατσιώτη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Ζιούλης, Μπουκουβάλς, Νάουμετς (75′ Νικολιάς), Πίτου Γκαρσία, Κάστρο, Ξύδας (67′ Λέο), Καρτάλης, Παμλίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπλατσιώτης, Ζούρκος Α., Μανιώτης, Μουρατίδης, Πεταυράκης (46′ Πασάς), Σκαθαρούδης, Πολύζος (79′ Πέντα), Ζούρκος Ν. (67′ Ταίρης), Μπλέτσας, Μεληκιώτης, Κανούλας

Στο 90’ ισοφάρισε ο Βόλος στις Σέρρες

Με γκολ του Τσαούση στο 90’, ο Βόλος ήρθε 1-1 στην έδρα του Πανσερραϊκού και πάει με προβάδισμα στη ρεβάνς των δύο ομάδων για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο Πανσερραϊκός στρίμωξε την ομάδα της Μαγνησίας, παρότι χωρίζουν δύο κατηγορίες τους δύο «μονομάχους», αλλά με ωραίο γκολ του Τσαούση στο 90’, οι φιλοξενούμενοι πήραν 1-1 και απέκτησαν προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο Πανθεσσαλικό για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Το σκορ είχε ανοίξει στο 70’ ο Γιανναράκης με άπιαστη κεφαλιά.
Οι δύο αντίπαλοι, οι οποίοι θα λύσουν τις διαφορές τους στη δεύτερη αναμέτρηση, είχαν από ένα δοκάρι μέχρι το 16’. Ο Χουάν Φεράντο αποφάσισε να δώσει ανάσες σε αρκετά από τα βασικά του «εργαλεία», αλλά η ομάδα του ήταν συνολικά ανώτερη.
Τα «λιοντάρια» άγγιξαν το γκολ στο 8’ με τον Κασμερίδη να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά από κοντά, ενώ στο 16’ ο Μάντζης έκλεψε την μπάλα και επιδίωξε να «κρεμάσει» τον Γιαννακίδη, αλλά σταμάτησε στο άλλο οριζόντιο -αυτήν τη φορά- δοκάρι.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν στη συνέχεια δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τον Μουνίθ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω έπειτα από τη σέντρα του Λύρατζη, ενώ στο 65′ ο Τσαούσης προσπάθησε να μπουκάρει στην περιοχή, αλλά ο Γιαννακίδης βγήκε και μάζεψε.
Λίγο μετά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0, όταν ο Κόντσι εκτέλεσε φάουλ και ο Γιανναράκης σκόραρε με πολύ ωραία κεφαλιά. Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Τσαούση, που με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στην αντίθετη γωνία ισοφάρισε.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Άγγελος Διγκόζης): Γιαννακίδης, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος, Πτηνόπουλος, Ψάλτης, Γκούρτσας, Κόντσι, Πέτρου.
ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Λύρατζης, Τσίκα, Μήτογλου, Τσαούσης, Μαξ, Ατιγιάτ, Κυζιρίδης, Μουνίθ, Ηλιόπουλος, Μάντζης

Άστοχη η Ξάνθη, νίκησε ο Απόλλων Λάρισας

Μετά από ένα «γεμάτο» παιχνίδι, ο Απόλλωνας Λάρισας έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1 την Ξάνθη, στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο πλαίσιο της πέμπτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
Στο πρώτο ημίχρονο, το παιχνίδι θα έλεγε κανείς ότι ήταν σχετικά ισορροπημένο. Μετά από ένα νωχελικό ξεκίνημα και αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή από αμφότερες τις ομάδες, οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ…
Όταν, λίγο μετά το ημίωρο, ο Μπαστακός βγήκε τετ α τετ με τον Μπέντο αλλά δεν κατάφερε να τον κερδίσει.
Η απάντηση από πλευράς ακριτών ήρθε έξι λεπτά αργότερα, με το φοβερό σουτ του Μουλέν από μακριά και την ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση του Γκέκα, που διατήρησε το 0-0.
Ωστόσο, στο 45’, ο Ντουρίτσκοβιτς έβγαλε μια σέντρα, ο Λισγάρας έκανε την «σκαστή» κεφαλιά και πέτυχε το 1-0 για λογαριασμό της Ξάνθης!
Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας Λάρισας κατάφερε να ισοφαρίσει αρκετά γρήγορα στο 50’, από το ωραίο γύρισμα του Σάντος από τα αριστερά και την κεφαλιά του Ναζί, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα…

Μέχρι να συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, ο ρυθμός ήταν υποτονικός. Από εκεί και μετά, όμως, ακολούθησε… ροντέο με τους φιλοξενούμενους να χάνουν… την μια φάση μετά την άλλη.
Αρχικά στο 63’, με το πλασέ του Ντουρίτσκοβιτς απέναντι στον Γκέκα να περνάει ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά, με το δυνατό σουτ του Μουλέν και τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία, αλλά και στο 70ο λεπτό, όταν ο αμαρκάριστος Εντουάρντο σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε!
Οι γηπεδούχοι έδειξαν… σημάδια ζωής στην αμέσως επόμενη φάση με το σουτ του Σιφναίου από θέση μέσα δεξιά να… ξύνει το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέντο.
Στο 79’ η Ξάνθη είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία, από το σουτ με το δεξί του Γκαργκαλατζίδη, τον Γκέκα να βρίσκει λίγο τη μπάλα κι εκείνη να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του για να απομακρυνθεί στη συνέχεια!
Και αφού δεν έγινε το 1-2, όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, έγινε το… 2-1, στο 83’. Με τον Μπρέμπο να δίνει, με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Σκούπρα, το προβάδισμα στην ομάδα του και μαζί… νέο ενδιαφέρον στη ρεβάνς.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Χατζής, Σκούπρα, Γκουστάβο, Μπαστακός (64’ Σιφναίος), Λίταινας (75’ Νούσιος), Μπιμπάι (64’ Νύκταρης), Μπρέμπος, Καμπέρης, Κωστούλας, Ναζίμ.
ΞΑΝΘΗ (Κίκο Ραμίρεθ): Γκονζάλες, Πολέτο (58’ Εντουάρντο), Καμαρά, Ντε Λούκας, Σόσα, Ρενέλα, Λισγάρας, Μπαριέντος (73’ Γκαργκαλατζίδης), Μουλέν, Ντουρίτσκοβιτς, Ντίρεσταμ.