ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Πρωτοφανής ανατροπή στο ΔΑΚ Λαμίας με τον Άρη να κάνει το 2-0 σε 2-4!

Στο τελευταίο της εντός έδρας ματς για φέτος η ομάδα της Λαμίας ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγήθηκε στο α’ μέρος με 2-0, είχε ευκαιρίες και δοκάρι, κυριάρχησε στο ΔΑΚΛ κόντρα στον αγνώριστο Άρη κι όλα έδειχναν ότι το αποχαιρετιστήριο εντός ματς των γηπεδούχων θα ήταν νικηφόρο. Όμως στην επανάληψη η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην, με πρωταγωνιστή τον Μορόν, που οδήγησε την ομάδα του σε μια εκπληκτική ανατροπή για να φτάσει  στα τελευταία λεπτά στην ευρεία νίκη με 2-4!

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός από την αρχή μέχρι το τέλος, παρά το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να έχουν κι από ένα δοκάρι και χαμένες ευκαιρίες, ενώ η Λαμία ζήτησε και πέναλτι από τον Σιδηρόπουλο στο 0-0 με τον Τσιλούλη.

Ο αγώνας

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει πως δεν υπήρξε καλός ρυθμός στο ματς, αφού αμφότερες οι ομάδες είχαν καλό ρυθμό, δίνοντας μεγάλες μάχες από νωρίς στον χώρο της μεσαίας γραμμής.
Η πρώτη τελική του αγώνα καταγράφηκε στο 11ο λεπτό με το μακρινό σουτ του Τζανετόπουλου να μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο Μαρτίνεθ βρήκε σε ετοιμότητα τον Έλληνα κίπερ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 13’, ήταν η σειρά του Μάλτσι να δοκιμάσει την τύχη του, με τον φορ των γηπεδούχων να πλασάρει πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.
Το εκρηκτικό πεντάλεπτο της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου ολοκληρώθηκε στο 15ο λεπτό, με τη Λαμία να… αγγίζει το γκολ, όταν μετά από γρήγορη μετάβαση της μπάλας στο τρανζίσιον, ο Τσιλούλης συνέκλινε από τα δεξιά, με το πλασέ του να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι των «κίτρινων»!
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, με τον Άρη από τη δική του πλευρά να δυσκολεύεται όχι μόνο να κάνει το παιχνίδι του, αλλά ακόμα και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Στο 20’, η Λαμία έφτασε για ακόμα μία φορά πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σλίβκα με τρομερή κάθετη έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Τσιλούλη, ο οποίος μπερδεύτηκε με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Φεράρι και να του πάρει την «μπουκιά» μέσα από το στόμα.
Στο 28’, οι Θεσσαλονικείς έκαναν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ με το άστοχο σουτ του Φεράρι, για να ακολουθήσει δευτερόλεπτα αργότερα το πλασέ του Νταρίντα από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια. Και ενώ έδειχνε πως το ματς σιγά-σιγά ερχόταν σε ισορροπία, η Λαμία πήρε αυτό που δικαιούτο βάσει της εικόνας της στο 35ο λεπτό, με τον Τζανετόπουλο από κοντά να κάνει το 1-0 έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα, ο οποίος και έγινε αποδέκτης της μπάλας από την ασταθής απόκρουση των φιλοξενούμενων σε εκτέλεση κόρνερ
Τέρμα το οποίο όπως ήταν λογικό «αφύπνισε» τον Άρη, ο οποίος ανέβασε τις γραμμές του, πιέζοντας ψηλά τις αντίστοιχες γραμμές της Λαμίας. Ωστόσο, μια αξιόλογη τελική δεν μπόρεσαν να βγάλουν οι φιλοξενούμενοι.

Αντ’ αυτού, «πλήρωσαν» την πίεση ψηλά, με τους γηπεδούχους στο 43′ να φεύγουν στην πλάτη της άμυνας με τον Τσιλούλη, εκείνος να «σπάει» στον ολομόναχο Μάλτσι για το 2-0! Τέρμα που αρχικώς ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.
Η κάκιστη εικόνα του Άρη στο πρώτο 45λεπτο, «ανάγκασε» τον Άκη Μάντζιο να προβεί σε δύο διορθωτικές αλλαγές στην ενδεκάδα του με την έναρξη της επανάληψης.

Συγκεκριμένα, στον αγωνιστικό χώρο μπήκαν οι Μοντόγια και Σαβέιρο αντί των Φεράρι και Σουλεϊμάνοφ. Οι αλλαγές και η ολιγόλεπτη διακοπή του ημιχρόνου φαίνεται πως έκανε καλό στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το… καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου, μείωσαν σε 2-1 με την απίθανη βολίδα του Λορέν Μορόν στο 47ο λεπτό στο απέναντι «παραθυράκι» της εστίας του Χατζηεμμανουήλ

ASCII

Με την ψυχολογία στα ύψη από αυτό το γρήγορο γκολ, το σύνολο του Άκη Μάντζιου συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και ψάχνοντας με αξιώσεις ακόμα ένα τέρμα για την ισοφάριση. Στο 51′, η Λαμία προσπάθησε να αιφνιδιάσει με το σουτ του Τσιλούλη από πλάγια θέση να μπλοκάρει ο Χουτεσιώτης, με τον Άρη να «απαντά» στο 54ο λεπτό, με τον Μορόν να σημαδεύει με προβολή από την «καρδιά» της περιοχής το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας
Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνας, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές και μαζεμένες αλλαγές, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός του αγώνα και να υπάρξουν λιγότερες επισκέψεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ενδεικτικό είναι πως η επόμενη φάση ήρθε στο 65′ με το πλασέ του Νταρίντα να βρίσκει στα σώματα, ενώ, λίγο αργότερα, και συγκεκριμένα στο 71′, το σουτ του Σίντκλεϊ έπειτα από ωραία κυκλοφορία της Λαμίας, πέρασε άουτ.
Και φτάνουμε στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, εκεί όπου ο Άρης σε ένα δίλεπτο… φωτιά και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φατόρε, έφερε τούμπα το ματς, υπογράφοντας μια τεράστια ανατροπή! Συγκεκριμένα, στο 76′, μετά από γύρισμα του Φατόρε από τα δεξιά, ο Μορόν πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και από κοντά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-2, για να έρθει δευτερόλεπτα μετά ο Φατόρε και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έπειτα από αναμπουμπούλα στην αντίπαλη άμυνα, να γράψει το 3-2 εν μέσω αποθέωσης από τους κίτρινους
Μια εξέλιξη που… έκοψε τα πόδια των παικτών της Λαμίας, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι στον εναπομείναντα χρόνο. Αντιθέτως, ο Άρης έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 89′, με τον Φετφατζίδη να κάνει το 4-2, πετυχαίνοντας ένα όμορφο γκολ πεσμένος στο γήπεδο μετά από ατομική ενέργεια.

5′ Κάθετη πάσα του Σουλεϊμάνοφ προς τον Μανού Γκαρθία, ήταν εκεί ο Γιαννούτσος να βάλει το σώμα του και η μπάλα να καταλήξει απευθείας άουτ

8′ Δυνατή σέντρα του Σιμόν από τα δεξιά, η μπάλα περνάει από όλους

11′ Πρώτη φάση στο ματς, με το μακρινό και δυνατό σουτ του Τζανετόπουλου να μπλοκάρει σταθερά ο Χουτεσιώτης

12′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Λαμία, από το φάουλ του Φεράρι πάνω στον Τσιλούλη.  Καλή εκτέλεση του Μαρτίνες χαμηλά, ο Χουτεσιώτης δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει σταθερά

13′ Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με το σουτ του Μάλτσι από το ύψος της μεγάλης περιοχής να περνάει πάνω από τα δοκάρια

15′ Σέντρα του Νταρίντα, απομακρύνει με κεφαλιά ο Γιαννούτσος

15′ Δοκάρι για τη Λαμία, με τον Τσιλούλη να πλαγιοκοπεί από τα δεξιά, να κάνει το σουτ στην απέναντι γωνία, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη

20′ Ο Σλίβκα βγάζει με μαγική κάθετη μπαλιά τον Τσιλούλη σε τετ-α-τετ, εκείνος όμως παρενοχλήθηκε στον βηματισμό του μέσα στην περιοχή από τον  Φεράρι ενώ ετοιμάζονταν να σουτάρει με τον Σιδηρόπουλο να δίνει κόρνερ

23′ Φάουλ σε καλό σημείο για μια σέντρα στην αντίπαλη περιοχή τώρα για τον Άρη. Μπλοκάρει ψηλά και σταθερά ο Χατζηεμμανουήλ τη σέντρα του Γκαρθία

29′ Αντεπίθεση του Άρη, με τον Μορόν από τα αριστερά να στρώνει στον Νταρίντα που ερχόταν ως τρέιλερ, με το πλασέ του Τσέχου ωστόσο να φεύγει ψηλά άουτ

32′ Τρομερό βολέ του Μαρτίνεθ μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Άρη, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία

35′  Η Λαμία παίρνει αυτό που άξιζε από την εικόνα της στο ματς, με τον Τζανετόπουλο να ανοίγει το σκορ από κοντά με προβολή έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα, ο οποίος και έγινε αποδέκτης της μπάλας από την ασταθή απόκρουση των φιλοξενούμενων

43′ Γκολ για τη Λαμία από τον Μάλτσι, με τον Τσιλούλη να φεύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας στο ανοικτό γήπεδο, δίνοντας πάσα στον ολομόναχο Μάλτσι για το 2-0.  Έχει δοθεί οφσάιντ, αλλά η φάση ελέγχεται από το VAR, το οποίο εκθέτει τους διαιτητές ενημερώνοντας τον Σιδηρόπουλο πως ο Τσιλούλης καλυπτόταν κανονικά από τον Φατόρε

47′ Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Λορέν Μορόν έπιασε ένα απίθανο «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα απέναντι «παραθυράκι»…2-1

51′ Ο Χουτεσιώτης μπλοκάρει το σουτ του Τσιλούλη από πλάγια θέση

54′ Δοκάρι για τον Άρη, με την προβολή του Μορόν από την «καρδιά» της περιοχής να βρίσκει στο οριζόντιο

71′ Καλή στιγμή για τη Λαμία, η οποία κυκλοφόρησε ωραία την μπάλα, ο Λέικ έστρωσε στον Σίντκλεϊ, το πλασέ του οποίου πέρασε άουτ

76′ Μετά από ενέργεια του Φετφατζίδη, ο Φατόρε έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μορόν με προβολή έστειλε εύκολα την μπάλα στα δίχτυα…2-2

77′  Μετά από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λαμίας και το δύσκολο διώξιμο του Χατζηεμμανουήλ, ο Μοντόγια κάνει ένα σκαστό σουτ, ο Φατόρε μπαίνει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά κάνει το 2-3

89′ Ο Φετφατζίδης συγκλίνει προς τον άξονα και όντας πεσμένος πλασάρει ιδανικά στην απέναντι γωνιά…2-4

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Κίτρινες: Μαρτίνεθ 16’, Σίντκλεϊ 17’,  Στάνκο 66’ – Φερράρι 11’, Σουλεϊμάνοφ 17’, Μανού Γκαρθία  68’, Ρόουζ 72’
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ , Σιμόν, Σίντκλεϊ (90′ Σαραμαντάς), Γιαννούτσος, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μαρτίνες (64′ Κοντονίκος), Νούνιες (64′ Στάνκο), Τσιλούλης (64′ Λέικ), Σλίβκα (77′ Τόσιτς), Μάλτσι

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κοσέλεβ, Βασιλαντωνόπουλος, Τσούκαλος, Κορνέζος

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Φατόρε, Ροζ, Φαμπιάνο, Φεράρι (46′ Μοντόγια), Βερστράτε, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία (69′ Φετφατζίδης), Σουλεϊμάνοφ (46′ Σαβέιρο), Ζαμόρα (82′ Πάρδο), Μορόν (80′ Ανσαριφάρντ).