Εθνικά Ποδόσφαιρο

Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για τον ΠΑΣ Λαμία

Τα είδε όλα ο ΠΑΣ Λαμία, πριν από λίγο στο σχεδόν άδειο ΔΑΚΛ, για να φτάσει στην κατάκτηση της πρόκρισης στους «8» της διοργάνωσης, η οποία μέχρι τη λήξη κρεμόταν σε μια κλωστή και λίγο έλειψε να προκληθεί… έμφραγμα στις καθυστερήσεις, αφού η ομάδα των Τρικάλων είχε δοκάρι στο 95’ με τον Πέλκα.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ξεκίνησε δυνατά και στο 11’ άνοιξε το σκορ με το νεομεταγραφέντα Μπιανκόνι.

Στο 33’ όμως τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν ένα από τα λάθη που συνηθίζουν τελευταία οι γηπεδούχοι, και ισοφάρισαν φέρνοντας πλέον την υπόθεση πρόκριση στο γκολ.

Στην επανάληψη οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να κάνουν την ολική ανατροπή, δημιούργησαν ευκαιρίες με αποκορύφωμα τη φάση στο 95’ που θα μπορούσε να αλλάξει χέρια η πρόκριση.

Τέλος καλό όμως για τη Λαμία που πλέον είναι στους «8» του κυπέλλου Ελλάδας και σίγουρα πρέπει να ξεχάσει το συντομώτερο το σημερινό ματς.

2′ Ο Μπιανκόνι βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά έδιωξε η άμυνα των Τρικάλων πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

4′ Εκτέλεση φάουλ από τον Σάλιακα με τον Μπιανκόνι να πιάνει την κεφαλιά αλλά έδιωξε σωτήρια ο Ζαρόπουλος.

11′ Κερδίζει πέναλτι η Λαμία με τον Μπιανκόνι. Θα αναλάβει ο ίδιος την εκτέλεση του. Ο Μπινακόνι στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λαμίας σκόραρε καθώς ευστόχησε στο πέναλτι…1-0

33′ Λάθος στο χώρο του κέντρου για τους γηπεδούχους με τον Πέλκα να παίρνει τη μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βύντρα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Καχριμάν…1-1

40′ Σέντρα από τα αριστερά ο Τζανετόπουλος προσπάθησε να διώξει με τον Κάχριμαν να μπλοκάρει τη μπάλα.

52′ Ο Σάλιακας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά με τον Ζαρόπουλο να μπλοκάρει

58′ Ο Ρόμανιτς μπήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Ζαρόπουλος όμως μπλοκάρει.

62′ Ο Παπαγεωργίου κάνει το γυριστό, η μπάλα έξω από την εστία του Κάχριμαν.

67′ Ο Ζαρόπουλος πέφτει στη γωνία του κι απομακρύνει την μπάλα στο εξαιρετικό σουτ του Δημούτσου.

75′ Ο Τεγούσης μπαίνει στην περιοχή, ο Ασίγκμπα κόβει σε κόρνερ τελευταία στιγμή.

79′ Ο Παπαγεωργίου μπαίνει από δεξιά, ο Ασίγκμπα κόβει.

83′ Σουτ του Ριζογιάννη, η μπάλα έξω.

86′ Σέντρα του Σάλιακα, ο Μπιανκόνι πιάνει την κεφαλιά υπό πίεση, ο Οικονομόπουλος απομακρύνει σε κόρνερ.

87′ Ο Ντόσης κάνει το σουτ με το αριστερό, ο Κάχριμαν μπλοκάρει.

89′ Ο Μπιανκόνι περνά και τον Ζαρόπουλο, αλλά αμυντικός των Τρικάλων κόβει πριν η μπάλα περάσει όλη τη γραμμή.

95′ Εκτελεί ο Λώττας το φάουλ, ο Βέρτζος δεξιά εντός περιοχής πιάνει την κεφαλιά, ο Πέλκας από κοντά πιάνει την 2η κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κάχριμαν.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)

Κίτρινες: Βασιλόγιαννης 26’,  Βύντρα 47’, Μπιανκόνι 65’, Σάλιακας 68’, Καχριμάν 92’ – Παπαγεωργίου 43’, Τσίπρας 90’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Δημούτσος, Μπαχανάκ (24’ λ.τρ. Βασιλόγιαννης), Σάλιακας, Ρόμανιτς (78’ Μπουλούλης), Τιρόνε (72’ Βλαχομήτρος), Μπιανκόνι.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Γρηγορόπουλος (60’ Βέρτζος), Ριζογιάνης, Πέλκας, Ντόσης, Τσίπρας, Ελευθεριάδης (76’ Λώττας), Σταματής (68’ Τεγούσης), Παπαγεωργίου.