Πρώτη νίκη για τις Νηρηίδες Φθίας, 4-0 στην Καρδίτσα τον Διγενή

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής πέτυχαν οι Νηρηίδες Φθίας και μάλιστα εκτός έδρας, κερδίζοντας στο γήπεδο Αγ. Θεοδώρων τον Διγενή Καρδίτσας με σκορ 4-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η Λαμιώτικη ομάδα ήταν φανερά ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε εύκολα στην άνετη νίκη, χάνοντας παράλληλα κι άλλες ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 13’ η Κούρτη και με την εκπνοή του ημιχρόνου η Κατσαούνου διπλασίασε τη διαφορά με έξυπνο ψηλοκρεμαστό πλασέ.

Στη επανάληψη οι Νηρηίδες χρειάστηκαν ένα δίλεπτο να σημειώσουν δύο ακόμη τέρματα και ουσιαστικά να «κλειδώσουν» το πρώτο τους τρίποντο.

Στο 54’ σκόραρε η Μαστρογιάννη  και στο 56’ η Κατσαούνου με δυνατό σουτ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Πέτσας (Τρικάλων)
ΔΙΓΕΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Θωμάς Μπόντολος): Παπαδοπούλου, Μπούρα (70′ Παπαβγούλη), Τσέλιου Β., Παπαδημητρίου, Τσιμπίδα, Σοφιού (46′ Μπαλατσούκα), Κουτσώνα, Σιδηροπούλου, Κωστοπούλου, Τσέλιου Α., Αλεξίου (62′ Γεροδήμου)
ΝΗΡΗΙΔΕΣ ΦΘΙΑΣ (Νίκος Τσικράς): Μπούκη, Κουρομπλή, Καραντζίκου, Πανάκη, Ανδρεοπούλου, Παπαγεωργίου, Κεραμίδα (82′ Γκαρέλη), Μαστρογιάννη (76′ Μαθιού), Κατσαούνου (61′ Μήτσου), Νέλλα, Κούρτη