Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Έσπερος Λαμίας μετά από συγκλονιστικό αγώνα

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’  Εθνικής πέτυχε σήμερα το απόγευμα στο Χαλκιοπούλειο, ο Έσπερος Λαμίας, ο οποίος μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ειδικά στο β΄ ημίχρονο, κατάφερε στο τέλος να κλέψει τη νίκη από τους Μαχητές Πεύκων (75-74), χάρις στο πείσμα των νεαρών παικτών του, που δικαιώθηκαν στην εκπνοή ανατρέποντας το αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η 4η περίοδος του ματς ήταν η ποιο συναρπαστική με συνεχείς εναλλαγές στο αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες των Λαμιωτών με τη βοήθεια και της εξέδρας δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα μπόρεσαν να νατρέψουν τα προγνωστικά και να πάρουν μια πολύ σπουδαία νίκη.
Τα δεκάλεπτα  : 17-19, 35-40, 58-56, 75-74
Διαιτητές: Φακίτσας-Τσουμαχίδης-Ξέρας
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 5, Μούτσα 8 (1), Στογιάνοβιτς 13 (1), Ρουμελιώτης 19 (4), Παπανικολάου, Τσιμίδης 21 (1), Δαχρετζής 6, Μαντζούκας 3.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Σιπητάνος 4, Χατζηκυριακίδης 22 (2), Γεωργίου, Κουντουρατζόγλου 14 (1), Μαυρίδης 8, Ζιάκας 2, Κλωνάρας 8 (1), Σικαλίδης 9, Βαϊντερλής 2, Μητσάκης 5 (1)

***   Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τι είπε μετά το ματς ο προπονητής του Έσπερου:

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Στο νότιο όμιλο ο Λοκρός Αταλάντης γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, χάνοντας εντός, από τον ανώτερο Έσπερο Καλλιθέας με 110-96.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 40-59, 59-87. 96-110
Διαιτητές: Καμήτσος-Καρπάνος-Καρανικόλα Αλ.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ (Ζαρανικόλας): Φωτητζόγλου 11 (1), Αντωνόπουλος 16 (3), Μπολμάτης 3 (1), Μάττος Αν. 4, Μάττος Αγ. 26 (6), Πάππος 6, Ψάλτου 28, Ανδρέου, Ψάλτου, Καραστάθης,
ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 8 (2), Βάρσος 7 (1), Χατζηκίδης 6 (2), Μαγκουνής 18 (2), Θεοδοσίου 23 (7), Καπώνης 3 (1), Ντακούλιας 6 (1), Χαρούνι Κλ 2, Χαρούνι Ν. 10 (1), Ευστρατίου 6 (1), Ματαλιωτάκης 21 (1).