«Σκληρό καρύδι» ο Βόλος (1-1) δυσκόλεψε τον ΠΑΣ Λαμία

Το 5ο φιλικό προετοιμασίας του ΠΑΣ Λαμία, που έγινε σήμερα στο ΔΑΚΛ, ήταν μέχρι τώρα το χειρότερο από πλευράς απόδοσης, αν και αυτό δεν λέει κάτι ουσιαστικό όταν μια ομάδα βρίσκεται σε περίοδο δοκιμών και πειραματισμών.

Βέβαια στους 300 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, υπήρξε ένα μούδιασμα, όχι τόσο από το αποτέλεσμα (1-1), αλλά το γεγονός ότι αγωνίστηκε μ’ έναν αντίπαλο που φέτος ανέβηκε στη Β’  Εθνική!

Πράγματι η ομάδα του Βόλου στάθηκε πολύ καλά απέναντι στη Λαμία και  μάλιστα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς δεν φάνηκε η διαφορά της κατηγορίας. Η Βολιώτικη ομάδα έπαιξε πολύ δυνατά, πρέσαρε σε όλο το γήπεδο τη Λαμία και τη δυσκόλεψε αρκετά στη δημιουργία των φάσεων, έχοντας και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Από την άλλη η Λαμία με αρκετούς παίκτες να έχουν παίξει σε όλα τα φιλικά, παρουσίασε σημεία κόπωσης, αφού τουλάχιστον η μισή ομάδα έβγαλε όλο το ματς.

Γενικά το ματς είχε ελάχιστες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, αλλά πολλές δυνατές μονομαχίες ειδικά στο α΄ μέρος, όταν κάποια δυνατά μαρκαρίσματα πέρασαν απαρατήρητα από τον διαιτητή.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 16’ όταν ο Βασιλαντωνόπουλος από δεξιά έβγαλε συρτή σέντρα για τον Μπερτόλιο κι αυτός με ψύχραιμο μονοκόματο πλασέ νίκησε τον Καραγκιολίση…1-0.

Η απάντηση από τον Βόλο ήρθε στο 28’ όταν ο Ηλιόπουλος ξέφυγε από τον Αντέτζο, μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά πάνω στον Μελίσσα που έδιωξε, η μπάλα έφτασε στον Μάντζη σε θέση μέσα αριστερά, νέο σουτ από αυτόν με τον Μελίσσα να μπλοκάρει με ωραία προσπάθεια.

Η Λαμία πλησίασε σ’ ένα δεύτερο τέρμα με τον Μπαράλες στο 40’, όμως τον πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Στην επανάληψη η μέτρια εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο καλές στιγμές.

Η Λαμία στο 60’ με τον Μπερτόλιο που εκτέλεσε φάουλ φαλτσαριστά στέλνοντας τη μπάλα ξυστά άουτ και στο 62’ όταν ο Μπαράλες βρέθηκε μόνος του με τον Μπουργάνης, αλλά ο τελευταίος έσωσε την εστία του.

Οι Βολιώτες με το ξεκίνημα της επανάληψης πλησίασαν στην ισοφάριση, όταν ο Λούκας Γκαρσία από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Δεμηρτζόγλου με κεφαλιά εξ επαφής, στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων του Μελίσσα. Τελικά ισοφάρισαν στο 77’ όταν ο Καμπαγιερο σέντραρε από αριστερά και ο Μαλακασιώτης από κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…1-1.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας), Βρούζος (Πιερίας) – Μάνος (Λάρισας)

Κίτρινη: Μπλάζιτς 7’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Μελίσσας (85′ Κατσίκας), Βασιλαντωνόπουλος (57′ Παπαργυρίου), Βάντερσον, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Μπουλούλης, Καραγκούνης (46’ Δημούτσος), Μπλάζιτς (70′ Άντρονικ), Μπαράλες (75′ Μπούντνικ), Μπερτόλιο (70′ Ρόμανιτς), Επστάιν (57′ Τσούκαλος).

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο):: Καραγκιολίδης (46’ Μπουργάνης), Ντεντάκης (55’ Καρρίκι), Πέντα (55’ Κορέλας), Ρούσσος (55’ Ανδρικόπουλος), Γκαλίτσιος (55’ Παπαδόπουλος), Ενγκουεμ (60’ Δώρης), Μηλιώτης (46’ Γκαρσία Λούκας), Ουνγιαλίδης (55’ Τουλίκας), Μάντζης (60’ Μεληκιώτης), Γκαρσία Πίτου (46’ Καμπαγιέρο), Ηλιόπουλος (46’ Δεμηρτζόγλου – 70’ Μαλακασιώτης).

***  Από τη Λαμία δεν αγωνίστηκαν για διαφόρους λόγους οι Ασίγκμπα, Σαράνοβ, Πλιάτσικας, Λαμπρόπουλος, Κωστίκας.

***  Για μια ακόμη φορά δεν λειτούργησε ο φωτεινός πίνακας του ΔΑΚΛ.