Σπουδαίο τρίποντο για την Ατάλαντη με κεφαλιά του Δουβάρα

Πολύτιμη νίκη πέτυχε σήμερα στο γήπεδό της η ομάδα της Αταλάντης, κερδίζοντας μετά από ένα αμφίρροπο ματς, ειδικά στο β΄ ημίχρονο, τον Οικονόμο Τσαριτσάνης με 1-0 και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Οι παίκτες του Μάκη Ζαχαρόπουλου παρά τις σημαντικές ελλείψεις, μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν τον έλεγχο στο α’ μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην εκπνοή του α΄ ημιχρόνου με κεφαλιά του 20χρονου Άρη Δουβάρα, μετά από κόρνερ του Σακκά από δεξιά.
Στην επανάληψη η ομάδα της Λάρισας προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων στάθηκε στο ύψος της και κράτησε το αγχωτικό 1-0 μέχρι το τέλος, αφού τις ευκαιρίες που δημιούργησε η Αταλάντη δεν μπόρεσε να τις ολοκληρώσει και να κλειδώσει τη νίκη.

12′ φάουλ του Δήμου απο αριστερά διώχνει ο Νούσιας πριν ο Λυτάκης πιάσει την κεφαλιά
16′ Σουτ του Χρυσοστόμου απο μακριά, έξω απο το κάθετο δοκάρι του Καπετάνου
23′ Σεντρα του Λαμπρόπουλου απο αριστερά κεφαλιά του Δουβάρα μπλοκάρει ο Νούσιας
27′ Φαουλ του Δήμου έξω απο την περιοχή μπλοκάρει ο Νούσιας
29′ Σέντρα του Χαϊκάλη απο δεξιά κεφαλιά του Δουβάρα ελάχιστα άουτ απο το κάθετο δοκάρι
45′ Κόρνερ του Σακκά απο δεξιά κεφαλιά του Δουβάρα…1-0
54′ Σέντρα παράλληλη του Γκαμπέτα απο δεξιά δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή εξ επαφής ο Τόλιος
57′ Τετ α τετ του Λαμπρόπουλου με τον Νούσια χάνει το κοντρόλ και τον προλαβαίνουν οι αμυντικοί
58′ Γύρισμα του Αλ. Μαλισσόβα για τον Δουβάρα, σουτ από καλή θέση διώχνουν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή
65′ Φαουλ του Τόλιου απο δεξιά κεφαλιά Καρλιάμπα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι
79′ Σεντρα του Τσακανίκα απο δεξιά γυριστό ψαλιδάκι απο το Δουβάρα από το πέναλτι διώχνει σε κόρνερ με υπερένταση ο Νούσιας
Διαιτητής: Ψαρίδης (Αθήνας)
ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Τσακανίκας, Αλ. Μαλισσόβας, Σαλιάϊ, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Λαμπρόπουλος (89’ Τσανούλας), Σακκάς (53’ λ.τρ. Ντζιος), Δουβάρας, Δήμος, Χαϊκάλης
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Γιάννης Τσακμακίδης): Νούσιας, Δραγατσίκης, Γαλάνης, Καρλιάμπας, Φλώρος, Μπάμης, Γκαμπέτας, Καραλούλης (75’ Αργύρης), Μουλτσιάς, Τόλιος, Χρυσοστόμου (85’ Μάρκο)