Στην εκπνοή της παράτασης «λύγισε» η Αταλάντη

Δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης, ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε να σκοράρει και να πάρει τη νίκη-πρόκριση από την Αταλάντη, που δυσκόλεψε αφάνταστα τους φιλοξενούμενους κι έδειξε για μία ακόμη φορά, ότι στο φετινό πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής θα είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά το ματς, που ήταν για λογαριασμό της γ΄ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας και με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λέπτου είχαν σημειωθεί τρία γκολ!

Στα πρώτα λεπτά και πριν ανοίξει το σκορ ο Ολυμπιακός Βόλου απείλησε τρεις φορές, χωρίς να βρει στόχο, αρχικά στο 3’ με κεφαλιά του Σκοπελίτη και στη συνέχεια στο 5’ με σουτ του Στεφάνοβιτς και στο 6’ με σουτ από πλάγια δεξιά του Γραικού.

Τελικά μετά από δύο συνεχόμενες αποκρούσεις του τερματοφύλακα Καπετάνου, η δεύτερη σε σουτ του Τσίτα, στην εξέλιξη της φάσης ο Σκοπελίτης από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία…0-1.

Η χαρά των ερυθρολεύκων κράτησε λίγο, αφού στο 12’ το σουτ του Χαϊκάλη, από τον άξονα κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Μακρυωνίτης μπορεί να ακούμπησε την μπάλα, αλλά τον ξεγέλασε η πορεία της…1-1.

Οι φιλοξενούμενοι  είχαν τη γρήγορη απάντηση, αφού στο 20’ με αριστερό σουτ από θέση μέσα αριστερά ο Κουτσιανικούλης ξανάδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Δημιουργός του τέρματος ήταν ο Ράντι.

Ο σκόρερ θα μπορούσε να κάνει και το 1-3 στο 31’, αλλά το δυνατό αριστερό σουτ που επιχείρησε πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το β’ μέρος

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε, όπως και στο πρώτο μέρος, δυνατά στην επανάληψη και στο  48’ ο Τσίτας έπιασε το σουτ μετά από μπαλιά του Μπουτζίκου, αλλά με τα πόδια ο Καπετάνος απομάκρυνε. Στο 52’ ήταν ο Μπουτζίκος αυτός που με σουτ από πλάγια θέση ολοκλήρωσε τη φάση, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Κι ενώ η βολιώτικη ομάδα έδειχνε ότι θέλει να πετύχει ένα τρίτο γκολ, με το οποίο θα καθάριζε το ματς, το δέχθηκε στο 53’.

Η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε μετά από συρτή σέντρα σουτ του Χαϊκάλη από τα δεξιά και ο Μαλισσόβας με προβολή έφερε το ματς εκ νέου στα ίσια (2-2).

Μάλιστα στο 66’ χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του Μακρυωνίτη σε σουτ του Σακκά, για να μην υποστούν νέα ψυχρολουσία ο Βολιώτες.

Στη συνέχεια δεν είχαμε φάσεις στις δύο εστίες, με συνέπεια να μείνει το 2-2 ως το 90′. Εξαίρεση στο 81’ η χαμένη ευκαιρία με τον Τσίτα, που από θέση βολής δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή μετά την παράλληλη συρτή σέντρα του Μπουτζίκου.

Η παράταση

Στο 96’ η κεφαλιά του Λυτάκη πέρασε άουτ. Στο 99’ ο Τζέφερσον βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Κουτσιανικούλη, αυτός πλάσαρε, αλλά πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή έδιωξε ο Σακκάς. Νέα μεγάλη φάση στο 101’, με τον Καπετάνο να εκτινάσσεται στο φάουλ του Τζέφερσον και να αποσοβεί το γκολ.

Η πρόκριση για τον Ολυμπιακό Βόλου ήρθε στο 118’, με καρφωτή κεφαλιά του Ράντι έπειτα από σέντρα του Κουτσιανικούλη διαμορφώθηκε το τελικό 2-3.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθήνας)
Κίτρινες: Σακκάς – Στεφάνοβιτς, Τσιάρας

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος, Πάππος (108′ Τζιος), Λυτάκης, Τσακανίκας, Αντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος (55’ Τζιβελέκης), Μαλισσόβας(65’ Σακκάς), Δήμος (46’ Σίδερης), Αντωνίου, Χαϊκάλης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας (90’ Ρόκας), Σκοπελίτης (58’ Λάσκαρης), Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς (91’ Τζέφερσον), Ράντι (120′ Παπαϊωάννου), Τσίτας.