Στην κορυφή η Δάφνη Λιβανατών που κέρδισε το ντέρμπι με ανατροπή!

Τρεις ομάδες στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας που μέχρι τώρα μόνο νίκες, σήμερα γνώρισαν τις πρώτες απώλειες και πλέον μετά την 3η αγωνιστική, δεν υπάρχει σωματείο χωρίς απώλειες.

Παράλληλα το τρίο της κορυφής μετατράπηκε σε δίδυμο, αφού στην κορυφή πέρασε η Δάφνη Λιβανατών που νίκησε στο γήπεδό της το Νέο Κρίκελλο, στο ντέρμπι κορυφής και μάλιστα με ανατροπή, έχοντας μαζί της τον Άρη Αγ. Κων/νου που πήρε ισοπαλία στη Λάρυμνα και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση.

Αντίθετα με τον Άρη που υπέστη τις λιγότερες απώλειες, το Νέο Κρίκελλο γνώρισε την πρώτη του ήττα στις Λιβανάτες, αν και προηγήθηκε στο σκορ, ενώ αίσθηση προκάλεσε η ήττα της Αταλάντης στο Μαρτίνο, όπου η πρώην ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου, νίκησε τη νυν με γκολ του 24χρονου Γιάννη Μαλέρδου.

Δυνατό ματς έγινε στη Σπερχειάδα, με την Αναγέννηση Δυτ. Φθιώτιδας να μένει στη λευκή ισοπαλία κόντρα στα αξιόμαχα Καλύβια. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για ένα 20λεπτο με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χαντζή, ενώ στα τελευταία λεπτά είχαν και δοκάρι.

Πρώτο γκολ και πρώτη νίκη για την ομάδα της Μαλεσίνας που λύγισε την αντίσταση του Κηφισσού Κ. Τιθορέας, με γκολ που πέτυχε ο 23χρονος Κώστας Νεοφώτιστος

Στο ξεκίνημα του ματς.

Πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας για το Μώλο που επικράτησε μέσα στην Ελάτεια της τοπικής ομάδας. Τα πρώτα γκολ των «πρασίνων» πέτυχαν ο 27χρονος Χρήστος Σταυρόπουλος και ο 19χρονος Γιάννης Ρόμπας.

Στην Αγία Παρασκευή το β’ ημίχρονο ήταν όλα τα λεφτά! Η τοπική Νίκη και ο Άγ. Γεώργιος μετά από ένα «λευκό» 45λεπτο, είχαν μια συναρπαστική επανάληψη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και με τους γηπεδούχους να κλέβουν το βαθμό από τον «Άγιο» στις καθυστερήσεις με πέναλτι!

Αξίζει να σημειώσουμε ότι και για τον Άγ. Γεώργιο ήταν τα πρώτα γκολ που σημείωσε στο πρωτάθλημα, με σκόρερς τον 31χρονο Κώστα Κουκοφίκη και τον 24χρονο Γιώργο Γιώτη.

Στα 7 σημερινά ματς της κατηγορίας είχαμε συνολικά μόνο 13 (7-6) τέρματα με υπεροχή των γηπεδούχων (3-3-1).