Στην Τούμπα το fair play έκανε… κωλοτούμπα!…

Παληκαρήσια εμφάνιση πραγματοποίησε απόψε ο ΠΑΣ Λαμία στην καυτή Τούμπα, αφού κατάφερε να κρατάει σε αγωνία τον ΠΑΟΚ μέχρι το 78’, όταν δέχτηκε το δεύτερο γκολ που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων.

Τελικά οι πρωτοπόροι νίκησαν με 3-0 τη Λαμιώτικη ομάδα η οποία έχει πολλά παράπονα από τη συμπεριφορά των γηπεδούχων (ειδικά από τους Σάκχοβ, Πέλκα, Μάτος και Ενρίκε) που δεν εφάρμοσαν το fair play, στο 34’, με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ, ενώ όλη η Λαμία είχε σχεδόν σταματήσει περιμένοντας να βγάλουν τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, επειδή ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο ο Μπαράλες μετά από… παρέμβαση του Σάκχοβ.

Η αναμέτρηση ήταν στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, με την ομάδα του Μάκη Χάβου να παρατάσσεται στον αγωνιστικό χώρο χωρίς 5 βασικά στελέχη κι έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή της στην Α’  Εθνική. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα στάθηκε πολύ καλά στην κατάμεστη Τούμπα, δημιούργησε ευκαιρίες και κοίταξε στα μάτια τον δικέφαλο στοχεύοντας να πάρει κάτι από το ματς. Οι… συνθήκες όμως δεν της το επέτρεψαν… Ας μην ξεχνάμε βέβαια τι είχε γίνει και στο αντίστοιχο ματς του α΄ γύρου στο ΔΑΚ Λαμίας…

3′ Ο Αντέτζο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαράλες νίκησε τον Βαρέλα αλλά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί που έπρεπε και απομάκρυνε σε κόρνερ.

13′ Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά ο Μπεχαράνο στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα προς την εστία του Σαράνοφ, όμως ο τερματοφύλακας της Λαμίας έπεσε και μπλόκαρε.

18′ Ο Ολιβέιρα εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μπαράλες πήρε την πρώτη κεφαλιά και τροφοδότησε άθελά του τον Βαρέλα ο οποίος ολομόναχος αστόχησε από κοντά με δεύτερη κεφαλιά.

19′ Ο Ασούμπρε σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ.

34′ Ο Μπαράλες ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο από φάουλ του Σάκχοβ. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν τη φάση ο Πέλκας έδωσε στον Μάτος, αυτός βρήκε τον Ενρίκε μέσα στην περιοχή και εκείνος με σουτ νίκησε τον Σαράνοβ για να κάνει το 1-0. Έντονες διαμαρτυρίες προς τον Μάτος από τους παίκτες της Λαμίας και διακοπή του ματς για 1’ λεπτό λόγω μη τήρησης του fair play.

37′ Σουτ του Μπερτόλιο η μπάλα λίγο άουτ.

41′ Σουτ του Πέδρο Ενρίκε έξω από τη μεγάλη περιοχή απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Σαράνοβ.

43′ Κάθετη πάσα από τον Μπίσεσβαρ προς τον Άκπομ εκείνος κάνει το διαγώνιο σουτ με τον Σαράνοβ να αποκρούει.

44′ Σέντρα του Ασούμπρε από τα δεξιά ο Ρόμανιτς από τα αριστερά έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε πάνω στον Μάτος και πέρασε κόρνερ.

45’+ Ο Άκπομ σούταρε με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά με την μπάλα να περνά πολλά μέτρα άουτ.

55′ Μπίσεσβαρ και Ενρίκε έπαιξαν γρήγορα ο τελευταίος έδωσε στον Σάκχοβ που βγήκε απέναντι από τον Σαράνοβ με τον τερματοφύλακα της Λαμία να τον νικά.

58′ Ο Μπερτόλιο έκανε την σέντρα από τα αριστερά ο Μπεχαράνο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ασούμπρε τη δεύτερη όμως ο Βιεϊρίνια έδιωξε πάνω στη γραμμή!

78′ Υπέροχος συνδυασμός από τους παίκτες του ΠΑΟΚ ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Σάκχοβ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

83′ Ο Μίσιτς τροφοδότησε τον Μπίσεσβαρ, αυτός χόρεψε τον Ασίγκμπα και με υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας για το 3-0.

87′ Λάθος από τον Πασχαλάκη που του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια. Ο Τσούκαλος τροφοδότησε τον Μπλάζιτς εκείνος τον Μπερτόλιο εκείνος έκανε το σουτ χωρίς να βρει στόχο.

Διαιτητής: Τσάσης (Ηπείρου)

Κίτρινες:Κρέσπο 24’, Ελ Καντουρί 71’ –  Βάντερσον 17’, Μπερτόλιο 34’, Μπεχαράνο 38’, Ασίγκμπα 66’

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σάκχοβ, Ολιβέιρα, Ενρίκε (73’ Μίσιτς), Πέλκας (60’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Άκπομ (64’ Σβιντέρσκι)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Χάβος): Σαράνοφ, Ασίγκμπα (84’ Καραγκούνης), Βάντερσον, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Ασούμπρε, Μπεχαράνο (64’ Μπλάζιτς), Μπαράλες (74’ Τσούκαλος), Μπερτόλιο, Ρόμανιτς

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κατσικάς, Βασιλαντωνόπουλος, Τόμας, Τζανετόπουλος. Εκτός 18άδας έμεινε ο Μπουλούλης.