Στις Λιβανάτες θα κριθεί η πρόκριση για Δάφνη και Αστέρα Σταυρού

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν σήμερα στο γήπεδο του Σταυρού ο τοπικός Αστέρας και η Δάφνη Λιβανατών, στον α΄ αγώνα για την α’ φ’αση του κυπέλλου Φθιώτιδας, με το 2-2 που έφεραν, μετά από ένα δυνατό και ενδιαφέρον ματς, που παρακολούθησαν 150 περίπου φίλαθλοι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν 2 γκολ, έχασαν ευκαιρίες για άλλα τόσα και γενικά έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο χόρτο.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν κάπως κουρασμένες, μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, με τον Σταυρό να καταφέρνει να ισοφαρίζει στην εκπνοή με πέναλτι. Πλέον η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό των Λιβανατών.

Ο Αστέρας που έχει στην κυριολεξία μια καινούργια ομάδα, φάνηκε ασύνδετος, αλλά με τους παίκτες που έχει αποκτήσει, όταν θα βρεθούν μεταξύ τους θα είναι πολύ ανταγωνιστικός στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι πέρα από τα δύο τέρματα και το δοκάρι του Χαντζή, επιθετικά έχουν να θυμούνται μόνο την ευκαιρία του Μ. Καραναστάση.

14’  Σέντρα του Ε. Μακρόπουλου από δεξιά, κοντινό πλασέ από τον Νουράι…0-1

16’  Δύσκολο σούτ του Κλωτσοτήρα από μέσα αριστερά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

26’  Διαγώνιο σουτ Κακκάβα από θέση μέσα δεξιά …1-1

28’  Ευκαιρία για τη Δάφνη με τον Κλωτσοτήρα, μπλόκαρε ο Μαγκλάρας

29’  Από ευνοϊκή θέση ο Αντωνίου σούταρε σύρριζα άουτ

44’  Προσωπική ενέργεια του Μπράχου και σουτ…1-2

71’ Δυνατό σουτ του Χαντζή από το ύψος της περιοχής η μπάλα συγκλόνισε το δοκάρι του Ραμέτα

81’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Σταυρό με τον Μ. Καραναστάση που καταφέρνει να αστοχήσει

88’  Ανατροπή του Λατσούδα από τον Ξεζώνοτο, πέναλτι που εκτελεί εύστοχα ο Χαντζής…2-2

Διαιτησία: Τζοβάρας (Καλύβας-Λιτοσελίτης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ (Πέτρος Καρα’ί’σκος): Μαγκλάρας, Ν. Λάππας, Λίκο, Μόσχος, Αυγουστάτος (65’ Μαγόπουλος), Καλαμάτας, Κακκάβας (75’ Λατσούδας), Γιάν. Λάππας, Λάγιος (46’ Μ. Καραναστάσης), Παπαναστασίου (46’ Δ. Καραναστάσης), Χαντζής (89’ Κασάπας)

ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ (Δημήτρης Βέλλος): Ραμέτα, Γ. Μακρόπουλος (65’ Τσικίμης), Ξεζώνοτος, Τσούκαλος, Σωτηρίου, Παπανάγνος, Κλωτσοτήρας (90’ Σταμούλης), Μπράχος, Νουράι (73’ Στάικος), Αντωνίου, Ε. Μακρόπουλος

***  Στη Μαλεσίνα οι γηπεδούχοι ήταν φανερά ανώτεροι και συνέτριψαν τον Αστέρα Αγ. Σεραφείμ με 6-0.

Τρία τέρματα πέτυχε ο Δουσιώτης (8’, 15’, 20’) κι από ένα οι Πέππας (58’), Μπονόβας (65’) και Δέδες (69’).

Διαιτησία: Κων. Αναγνώστου (Τσιγκόπουλος-Φαρμάκης)

ΜΑΛΕΣΙΝΑ 2008 (Άγγελος Κυριάκος): Παπαμάρκου, Μπακαλιάνος (66’ Τ. Κωτσαλάς),Τσίντζας (46’ Ρίζος), Ν. Λελούδας, Γ. Λελούδας (59’ Πίσκοπος), Δέδες, Δουσιώτης (46’ Δ. Κωτσαλάς), Καλλής (46’ Σέττος), Κωνσταντίνου, Πέππας, Μπονόβας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΣΕΡΑΦΕΙΜ (Κώστας Ρουμελιώτης): Γκερπενής, Α. Ρουμελιώτης, Ριζάδης, Τσιγαρίδας, Ευσταθίου, Μπαλτσογιάννης, Σχούλης, Παπαγεωργίου, Σκαρής (63’ Κλεφτογιάννης), Γρηγοριάδης, Κουτσοδόντης

***   Στη Δίβρη η τοπική ομάδα κέρδιζε το Ρεγκίνι μέχρι το 88’, αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή και πήραν τη νίκη με 2-3. Αξίζει να σημειώσουμε ότι και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο β’ ημίχρονο!

Το Ρεγκίνι προηγήθηκε στο 51’ με τον Χαλλή και 6 λετπά αργότερα η Δίβρη ισοφάρισε με τον Αλεξίου.που είχε μπει στο ματς πριν 2 λεπτά. Στο 76’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Γιώτη, όμως στο 89’ με πέναλτι του Καλύβα το Ρεγκίνι έκανε το 2-2 και πήρε τη νίκη στο 90’ με γκολ του Παπανικολάου.

Διαιτητής: Κουρεμάδας (Ι. Αναγνώστου-Μαρανδιανός)

ΔΙΒΡΗ (Θοδωρής Τζουάνας): Τσαντήλας, Μαντάρας (71’ Δρούγας), Γ. Τζουάνας, Ζήσιμος, Καταραχιάς, Αναστασίου, Καναβός (55’ Αλεξίου), Χ. Ζουμπόπουλος, Γιώτης, Χρ. Ζουμπόπουλος, Σάπιος

ΡΕΓΚΙΝΙ (Δημήτρης Γιαννουδάκης): Κωστάκος, Τσάνα, Μπερτάνος (75’ Χουλιάρας), Χαλλής, Σιώτης, Καλύβας, Τσάρας (60’ Τρίγκας), Παπανικολάου, Κωστάκος, Γιαννόπουλος, Χρ. Παπαϊωάννου

Τα σημερινά αποτελέσματα

Συνοπτικά στους σημερινούς αγώνες για το κύπελλο Φθιώτιδας, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  –  ΒΑΘΥΚΟΙΛΟ…1-0

ΕΛΑΤΕΙΑΚΟΣ  –  ΣΤΥΛΙΔΑ…0-3

ΜΑΛΕΣΙΝΑ  2008 – ΑΣΤΕΡΑΣ  ΑΓ.  ΣΕΡΑΦΕΙΜ…6-0

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  ΛΑΜΙΑΣ  –  ΑΡΗΣ  ΑΓ.  ΚΩΝ/ΝΟΥ…3-0

ΑΣΤΕΡΑΣ  ΣΤΑΥΡΟΥ  –  ΔΑΦΝΗ  ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ…2-2

ΔΙΒΡΗ  –  ΡΕΓΚΙΝΙ…2-3

ΚΑΛΥΒΙΑ  –  ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ…0-0

ΔΑΦΝΗΣΙΑΚΟΣ  ΑΡΚΙΤΣΑΣ –  ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ  ΛΑΡΥΜΝΑΣ… ΑΝΑΒΛ.

ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ  –  ΝΕΟ  ΚΡΙΚΕΛΛΟ…ΑΝΑΒΛ.