Στο 95’ ο ΠΑΣ Λαμία ισοφαρίστηκε με πέναλτι

Δύο βαθμούς… κλώτσησε απόψε ο ΠΑΣ Λαμία στο Αγρίνιο! Σ’ ενα παιχνίδι που έδειχνε ότι ήταν δικό του 100%, κατάφερε να το μετατρέψει σε ισοπαλία 1-1 στο 95’, όταν ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, είχαν δοκάρι μόλις στο 2’ και για μισή ώρα έλεγχαν απόλυτα το ματς, δημιουργώντας ευκαιρίες για τη νίκη.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Άκη Μάντζιου ισορρόπησαν και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου βρήκαν την ευκαιρία και μπήκαν μπροστά στο σκορ, με τον Βολιβιανό Ντάνι Μπεχαράνο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ρόμανιτς και με δυνατή κεφαλιά (που έμοιαζε με… σουτ!) έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη το ματς ήταν κακό χωρίς συγκινήσεις και με τη Λαμία να διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της σκορ, ενώ θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη με την σούπερ ευκαιρία του Βασιλόγιαννη.

Όμως στο 95’ η έξυπνη κίνηση του Ντάουντα, απέφερε το πέναλτι με το οποίο οι Αγρινιώτες πήραν έναν πολύτικο βαθμό.

2′ Προσπάθεια του Άλβαρες, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου!

10′ Κεφαλιά από τον Ντίας, μπλόκαρε εύκολα ο Θεοδωρόπουλος.

12′ Μακρινό σουτ του Σάλιακα, μπλόκαρε ο Κνετ.

15′  Ο Σκόνδρας έκανε την κεφαλιά και παραλίγο να στείλει, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

17′  Ατομική προσπάθεια του Ρόσα, η μπάλα πάνω από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

18′  Σουτ του Άλβαρες, απέκρουσε το Θεοδωρόπουλος,ενώ στη συνέχεια το σουτ του Ρόσα κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Λαμίας.

23′  Επικίνδυνο γύρισμα του Σάλιακα μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε ο Κνετ.

27′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναιτωλικό, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Απευθείας εκτέλεση του Μπαΐροβιτς, η μπάλα στο τείχος.

43′  Ο Ρόμανιτς έκανε σέντρα από αριστερά με τον Μπεχαράνο να παίρνει την δυνατή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κνετ…0-1

για το 0-1

45’+  Σουτ του Τζανακάκη, ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε σε κόρνερ.

54′  Ο Τζανακάκης γλυτώνει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, του χαρίστηκε ο Τζήλος

71′  Ύστερα από σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή από τον Βάντερσον, ο Καραμάνος έκανε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον Βασιλόγιαννη αλλά το πλασέ του τελευταίου κατέληξε ψηλά άουτ.

73′  Ο Ρόσα εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Σίεστεντ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

95′  Ο Ντάουντα πρόλαβε τον Θεοδωρόπουλο, πήρε την μπάλα και ο γκολκίπερ της Λαμίας τον ανέτρεψε! Ο Νιγηριανός έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Θεοδωρόπουλου…1-1

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Τζανακάκης 34’, Κέβιν 59’ – Μπεχαράνο 26’

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Τζανακάκης (56’ Ταχάρ), Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν, Άλβαρες, Τσιγγάρας, Ντάλσιο (59’ Ντουάρτε), Ρόσα, Χόρχε Ντίας, Μπαΐροβιτς (72’ Ντάουντα).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος (93’ Σάσι), Σάλιακας (70’ Βασιλόγιαννης), Σκόνδρας, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (91’ Βύντρα)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Καχριμάν, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Βλαχομήτρος.