Εθνικά Ποδόσφαιρο

Συντριβή της Λαμίας μέσα στο ΔΑΚΛ, 0-6 από Ολυμπιακό!

Την πιο ντροπιαστική ήττα του στην Α’  Εθνική, υπέστη  σήμερα, μέσα στο ΔΑΚΛ, ο ουραγός ΠΑΣ Λαμία, γνωρίζοντας τη συντριβή από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό με σκορ 6-0. Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική, αφού η διαφορά των δύο ομάδων ήταν τεράστια. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το ματς έγινε σ΄ έναν πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής που έχει πέσει.

Για τους γηπεδούχους που έπαιξαν χωρίς 8 βασικούς, φαίνεται ότι συνεχίζουν να βαδίζουν στα… θολά, χωρίς νίκη, χωρίς ψυχολογία, χωρίς οδηγό, η κατάσταση όσο πάει και δυσκολεύει, μια αγωνιστική πριν το τέλος του α΄ γύρου (παίζει στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο) κι ενώ η ομάδα έχει δύο ματς λιγότερα (στη Ριζούπολη και στη Λάρισα).

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΝΤΡΟΠΗΣ

Σήμερα παρατάχθηκε με μόλις 18 παίκτες, αποδυναμωμένη κι ενώ στο ρόστερ της υπάρχουν συνολικά 30 ποδοσφαιριστές. Απέναντι λοιπόν στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, φάνηκε ανήμπορη να διασώσει τουλάχιστον την αξιοπρέπεια της, γνωρίζοντας ταπεινωτική ήττα από τον Ολυμπιακό που επίσης αγωνίστηκε με αρκετές ρεζέρβες.

Ο αγώνας

Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Λαμία που ακολούθησε τη συγκεκριμένη συνταγή. Ο Ντέλετιτς μπούκαρε στο 6’ από τα αριστερά, φέρνοντας βόλτα τον Σεμέδο, αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη και ο Εμβιλά απομάκρυνε με τον Σα εξουδετερωμένο. Στα καπάκια είχε καλή στιγμή ο Ολυμπιακός, με τον Σαραμαντά να κάνει σωτήριο τάκλιν προ του Ραντζέλοβιτς στην καρδιά της άμυνας έπειτα από γύρισμα του Μασούρα. Ο Ολυμπιακός είχε συντριπτικά υπέρ του την κατοχή της μπάλας, δίχως να πιάσει καλό ρυθμό και στη δεύτερη του καλή στιγμή άνοιξε το σκορ και ουσιαστικά έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του. Αφού από εκείνο το σημείο και μετά δεν κοίταξε πίσω.
Ο Σεμέδο συγκρούστηκε με τον Θεοδωρόπουλο σε φάουλ του Μασούρα και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 13’, εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι δεν είχε προλάβει να πάρει καλή θέση ο αντίπαλος γκολκίπερ. Από ‘κει και πέρα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό και «καθάρισε» το παιχνίδι πριν το ημίχρονο. Απειλήθηκε μόνο στην προσπάθεια του Ρόμανιτς στο 24’ να γίνει επικίνδυνος, αλλά βγήκε και τον έκοψε ο Σα. Ο Εμβιλά με τρομερό σουτ έγραψε το 2-0 στο 34’, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Θεοδωρόπουλου, ενώ με την άμυνα των γηπεδούχων σαστισμένη ήρθε άμεσα και το 0-3. Αφού Χολέμπας και Μασούρας συνεργάστηκαν από τα αριστερά και ο δεύτερος γύρισε για τον Ελ Αραμπί που πρόλαβε τον Τζανετόπουλο και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε μοιραία σε αισθητά πιο χαμηλούς ρυθμούς, αφού οι δύο ομάδες είχαν αντιληφθεί και αποδεχθεί τη μοίρα τους στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός είχε στο μυαλό του πλέον την ΑΕΚ και κράτησε δυνάμεις, αφού το ντέρμπι είναι μεσοβδόμαδα. Η Λαμία έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο πρώτο εικοσάλεπτο, αφού ο Βασιλακάκης αστόχησε στο 56’ με εξ επαφής προβολή και στο 64’ ο Ντέλετιτς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι.
Στην τελική ευθεία, ο Ολυμπιακός, έχοντας και φρέσκο αίμα στη σύνθεσή του, πάτησε το γκάζι και πέτυχε άλλα τρία γκολ για το τελικό 6-0. Ο Σουντανί ευστόχησε σε πέναλτι (από χέρι του Σαραμαντά) στο 82’ και στο επόμενο λεπτό ο Κάιπερς σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Ραντζέλοβιτς, ενώ στο 87’ ο Μασούρας έκανε προβολή στη σέντρα του Ανδρούτσου και βρήκε δίχτυα.

2′  Ο Εμβιλά έκανε φοβερή ντρίμπλα στη μεσαία γραμμή, αλλά αργότερα γλίστρησε και έπεσε στο έδαφος.

3′  Ο Προβυδάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά με το αριστερό, η μπάλα εκτός εστίας.

6′  Ο Ντέλετιτς μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού από αριστερά, άφησε πίσω τον Σεμέδο, έκανε το γύρισμα και ο Εμβιλά έδιωξε σε κόρνερ.

7′  Γύρισμα του Μασούρα από αριστερά, ο Ραντζέλοβιτς δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι στην πορεία της μπάλας μετά το τάκλιν του Σαραμαντά.

10′  Μακρινό σουτ του Εμβιλά, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

12′  Πλασέ του Μπουλούλη έξω από την περιοχή και δεξιά, ο Σα μπλόκαρε σταθερά.

13′  Ο Μασούρας εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με τη γροθιά και ο Μπουχαλάκης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…0-1

25′  Ο Ραφίνια έχασε τη μονομαχία με τον Ρόμανιτς, αλλά ο Σέρβος από κοντά δεν κατάφερε να κάνει γεμάτο το πλασέ για να νικήσει τον Σα.

29′  Ο Μπουχαλάκης κέρδισε φάουλ λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής της Λαμίας.

30′  Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πάνω στο τείχος. Νέο σουτ από τον Σισέ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

34′  Ο Εμβιλά έκανε φοβερό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Θεοδωρόπουλος.

35′  Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Αραμπί που πρόλαβε τον Τζανετόπουλο, έβαλε το πόδι από κοντά και σκόραρε.

40′  Σουτ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Σα.

47′  Εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη, μπλόκαρε ο Σα.

55′  Πλασέ στην κίνηση του Αραμπούλι μέσα στην περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

56′  Μετά από λάθος του Πέπε από κοντά ο αφύλαχτος Βασιλακάκης έκανε το πλασέ από πάσα του Τσούκαλου, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

59′  Πολύ ωραία ενέργεια του Τιάγκο Σίλβα, προσπάθησε να σκάψει τη μπάλα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

63′  Πέναλτι για τη Λαμία. Ο Βάτσιος είδε στο VAR ότι νωρίτερα έκανε χέρι ο Ραντζέλοβιτς.

64′  Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε το πέναλτι, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

77′  Σουτ του Σουντανί μέσα από την περιοχή και αριστερά, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

78′  Ο Ραντζέλοβιτς ζήτησε πέναλτι για χέρι του Σαραμαντά. Η φάση ελέγχεται στο VAR. Ο Βάτσιος πηγαίνει να δει ο ίδιος τη φάση. Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.

82′  Ο Σουντανί ευστόχησε από την άσπρη βούλα…0-4

83′  Κεφαλιά του Κάιπερς από σέντρα του Ραντζέλοβιτς, η μπάλα στα δίχτυα…0-5

87′  Ο Ανδρούτσος έκανε τη σέντρα, ο Μασούρας άπλωσε το αριστερό πόδι και σκόραρε…0-6

93′  Σουτ του Ραντζέλοβιτς μέσα από την περιοχή και δεξιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

94′  Εντυπωσιακό γυριστό του Σουντανί, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Κόκκινη: Σαραμαντάς 82’

Κίτρινες: Τζανετόπουλος 37’, Σαραμαντάς 73’  – Εμβιλά 28’ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Παλαβαντισβίλι (46’ Τσούκαλος), Ντέλετιτς (84’ Κωστίκα), Μπουλούλης  (46’ Βασιλακάκης), Ζιούλης, Αραμπούλι (84’ Βλαχομήτρος), Ρόμανιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια (65’ Ανδρούτσος), Σεμέδο (66’ Αβραάμ), Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (46’ Πέπε), Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα (75’ Κάιπερς), Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Αραμπί (62’ Σουντανί).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Επασί, Μαργαρίτης, Νικολόπουλος.