Εθνικά Ποδόσφαιρο

Συντριβή του ΠΑΣ Λαμία, 4-1 στην Τρίπολη

Νέα βαριά ήττα για την ομάδα της Λαμίας, απόψε στο «Θ. Κολοκοτρώνης», όπου ο Αστέρας Τρίπολης χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, πέτυχε συντριπτική νίκη με σκορ 4-1 και βελτίωσε τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα της Α΄ Εθνικής.

Αντίθετα ο ΠΑΣ Λαμία, έχοντας νέο προπονητή στον πάγκο τον Άκη Μάντζιο, ήταν μία από τα ίδια, απρόσωπη, άχρωμη, ακίνδυνη, με κάποιους παίκτες απλώς να συμπληρώνουν την 11άδα και με τον ξεχασμένο Μαρκ Ασίγκμπα να επιστρέφει και μάλιστα να σκοράρει!

Άλλωστε όλοι γνωρίζουν ότι επιθετικά η Λαμία δεν υπάρχει…

Έτσι η Φθιωτική ομάδα παρέμεινε χωρίς νίκη για 8η αγωνιστική, αλλά είναι τυχερή που δεν κερδίζει και ο Παναιτωλικός και βέβαια που έχει ακόμη αρνητική βαθμολογία ο Πανιώνιος…

Πλέον η Λαμία θέλει μόνο νίκη την ερχόμενη Δευτέρα στο ΔΑΚΛ, κόντρα στο Βόλο, ώστε να ανασάνει βαθμολογικά και να ελπίζει να φτάσει στον Γενάρη με κάποιο βαθμολογικό αέρα, μπας και διορθωθούν τα μεγάλα κενά που παρουσιάζει η ομάδα και τα οποία ήταν γνωστά από το καλοκαίρι, αλλά δυστυχώς δεν έγινε τίποτε.

Στο αποψινό ματς οι παίκτες του Μάντζιου μπήκαν καλά στο ματς αλλά αυτή η αισιόδοξη εικόνα κράτησε μόνο για ένα ημίωρο περίπου, αφού ο Αστέρας που ήταν μια πραγματική ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο κι έφτασε δίκαια στην ευρεία νίκη.

8′  Μετά από κόρνερ του Ριέρα ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά αλλά στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κατσίκα.

18’Πρώτη φάση για την Λαμία, με το σουτ του Τιρόνε από θέση μέσα αριστερά όμως αυτό να είναι αδύναμο και να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου.

21′ Νέο κόρνερ για τον Αστέρα, με τον Ριέρα, ο Σουάρεθ βρήκε τη μπάλα με το μπούτι, αυτή πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Κατσίκα…1-0

22′  Ο Ρόμανιτς μπήκε μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να κερδίσει το πέναλτι προ του Βλάχου χωρίς όμως να υπάρχει επαφή και σωστά ο διαιτητής έδωσε θέατρο και κίτρινη στον παίκτη της Λαμίας.

28′  Ο Μπαράλες και πάλι πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

35′  Σε γύρισμα προς τον Τασουλή μέσα στην περιοχή ο μπακ του Αστέρα υπό την πίεση του Ασίγκμπα προσπάθησε να κάνει ντρίπλα και μάλιστα από την εσωτερική, με αποτέλεσμα ο παίκτης της Λαμίας να του κλέψει τη μπάλα, να περάσει και τον Παπαδόπουλο και να πλασάρει εύστοχα…1-1.

38′ Ο Αστέρας σκοράρει ξανά με τον Μουνάφο αλλά στο σουτ που έκανε ο παίκτης των Αρκάδων ο Μπαράλες ήταν σε θέση οφσάιντ και ο Αργεντινός σήκωσε το πόδι του. Θα πάει να το δει ο ίδιος ο διαιτητής της αναμέτρησης και τελικά ακυρώνει το γκολ

45’+ Σε εκτέλεση φάουλ από τον Ριέρα ο Μπαράλες πήρε μια όμορφη γυριστή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα, έκανε το 2-1 αλλά δεν πανηγύρισε καθώς έχει αγωνιστεί πέρυσι στη Λαμία.

51′ Ο Αστέρας κάνει το 3-1 με εντυπωσιακό γκολ του Τασουλή. Η μπάλα έφτασε στο αριστερό άκρο με τον μπακ των Αρκάδων να πιάνει ένα εκπληκτικό διαγώνιο σουτ και να νικάει τον Κατσίκα, με τον Τασουλή να πανηγυρίζει έξαλλα…3-1

68′ Εκτέλεση φάουλ από τον Βάντερσον με τον Ρόμανιτς να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

69′ Στη συνέχεια της φάσης από το δοκάρι ο Δημούτσος πήγε να μπει στη φάση αλλά άρκετα άτσαλα, σήκωσε το πόδι του, έκανε φάουλ και είδε σωστά την κίτρινη κάρτα που ήταν η δεύτερη για το μέσο της Λαμίας.

74′ Σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά με τον Μαρκ Φερνάντεθ να έρχεται και να πλασάρει από το ύψος της μικρής περιοχής έξω.

86′ Ο Κώτσιρας γύρισε τη μπάλα ο Φερνάντεθ έπιασε το σουτ ο Κατσίκας δεν μπλόκαρε τη μπάλα και ο Μπαράλες στη δεύτερη προσπάθεια έκανε φάουλ στον γκολκίπερ της Λαμίας.

92′ Ο Μουνάφο επιχείρησε ένα τρομερό σουτ η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Τασουλής που είχε έρθει από πίσω με κεφαλιά…4-1

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Κόκκινη: Δημούτσος 69’ (2 κίτρινες)

Κίτρινες: Τασουλής 34’, Βλάχος 60’, Καπίγια 77’, Μπαράλες 87’ – Ρόμανιτς 22’, Δημούτσος 45’+, Ράμος 92’

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (): Παπαδόπουλος, Βλάχος (82’ Κώτσιρας), Βαλιέντε, Σουάρεθ, Τασουλής, Μπ. Φερνάντεθ (75’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Ριέρα (75’ Σίτο), Καπίγια, Μ. Φερνάντεθ, Μπαράλες.