ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Τα αμυντικά λάθη του πλήρωσε στην Αγιά Σοφιά ο ΠΑΣ Λαμία

Παίζοντας ελεύθερα και χωρίς άγχος, απόψε στη γεμάτη Αγιά Σοφιά, ο ΠΑΣ Λαμία στάθηκε ικανοποιητικά απέναντι στην ΑΕΚ, που ήθελε μόνο νίκη για να ελπίζει σε στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ στο «Χαριλάου», παρ΄ ότι έπαιξε με διαφορετικό σχήμα, για να χάσει τελικά με 3-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ Α’  Εθνικής.

Η Ένωση έφτασε στη νίκη χάρη στα γκολ των Λιούμπιτσιτς (20′), Τσούμπερ (40′) και Σιμάνσκι (93′), όμως πλήρωσε τις προηγούμενες ήττες της στα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, μένοντας τελικά με άδεια χέρια.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου δέχτηκε στο α΄ ημίχρονο δύο τέρματα από τους γηπεδούχους μετά από παιδαριώδη λάθη στην άμυνα, ενώ το τρίτο μπήκε στις καθυστερήσεις κι ενώ όλοι είχαν το μυαλό τους στην εξελιξη του ματς της Θεσσαλονίκης.

Η ήττα αυτή πάντως που ήταν ανώδυνη για το Λαμιώτικο συγκρότημα, δεν μπορεί να αμαυρώσει την εντυπωσιακή παρουσία της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα, από την αρχή μέχρι το τέλος, και τα ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν φέτος στον σύλλογο.
Πλέον η Λαμία κοιτάει την επόμενη χρονιά, σαφώς πιο «διαβασμένη» από τη φετινή χρονιά και θα επιδιώξει να κάνει ακόμη μια επιτυχημένη πορεία στο κορυφαίο επαγγελματικό πρωτάθλημα της χώρας.

Ο αγώνας

Όπως αναμενόταν, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του ματς από τα πρώτα του λεπτά, έχοντας πολύ μεγάλα ποσοστά κατοχής και δημιουργώντας την πρώτη ευκαιρία της για να ανοίξει το σκορ στο δεύτερο κιόλας λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Τσούμπερ, ο Λιούμπιτσιτς έστειλε την μπάλα άουτ με καρφωτή κεφαλιά.

Στο 5’ η Λαμία πάτησε για πρώτη φορά τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Σιμάνσκι επέστρεψε έγκαιρα κόβοντας τον Σλίβκα, ενώ στο 10’ ο Άμραμπατ έκανε τη σέντρα, με τον Τσούμπερ να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.
Η ΑΕΚ απείλησε ξανά την εστία των φιλοξενούμενων στο 14, με τον πιο δραστήριο παίκτη της (Τσούμπερ) να βρίσκει λίγο χώρο και να πιάνει όμορφο πλασέ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Τελικά, στο 20’ η Ένωση μετέφρασε την ανωτερότητά της σε προβάδισμα, όταν η άμυνα της Λαμίας πιάστηκε στον ύπνο μετά από μια πολύ γρήγορη και δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Άμραμπατ, ο Λιούμπιτσιτς πάτησε περιοχή και «εκτέλεσε» τον Χατζηεμμανουήλ με συρτό διαγώνιο σουτ, κάνοντας το 1-0!
Η ΑΕΚ παρέμεινε κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, αρχικά στο 26’, όταν μετά από σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά και κεφαλιά-πάσα του Τσούμπερ, ο Λιούμπιτσιτς πήρε την κεφαλιά αλλά είδε τον Χατζηεμμανουήλ να του αρνείται το γκολ με εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 29’ ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε και ένα διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ.
Τελικά, το δεύτερο γκολ της Ένωσης ήρθε στο 40’, με τον Άμραμπατ να βγάζει την κάθετη πάσα και τον Λιβάι να κινείται στην πλάτη της άμυνας, πριν κάνει το γύρισμα για τον Τσούμπερ, ο οποίος αμαρκάριστος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 2-0! Στο 45’+1’ ο Τερεζίου απείλησε τον Αθανασιάδη με πολύ καλή έμπνευση και σουτ από πολύ μακρινή και πλάγια θέση, ενώ στο 45’+2’ ο Χατζισαφί συνέκλινε από τα αριστερά και πλάσαρε, δίπλα από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και με τους φίλους της να πανηγυρίζουν έξαλλα την είδηση της ισοφάρισης του Άρη κόντρα στον ΠΑΟΚ στο 49’ Στο 59’ ο Λιβάι πήρε την πάσα του Τσούμπερ και πλάσαρε λίγο άουτ με πλασέ από το όριο της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 56’ ο Αθανασιάδης δυσκολεύτηκε αλλά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ένα απειλητικό σουτ του Βασιλαντωνόπουλου.
Στο 65’ η ΑΕΚ βρήκε και τρίτο γκολ, με τον Γιόνσον να κλέβει την μπάλα από τον Τερεζίου και με τον Πόνσε να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Τσούμπερ. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε μετά από εισήγηση των VAR για φάουλ του Σουηδού μέσου στον νεαρό παίκτη της Λαμίας.
Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και άπαντες είχαν το μυαλό τους σε όσα συνέβαιναν στο «Κλ. Βικελίδης». Στο 79′ ο Ελίασον έπιασε εντυπωσιακό μακρινό σουτ, με τον Χατζηεμμανουήλ να έχει απάντηση με εξίσου εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 93′ ο Ελίασον εκτέλεσε κόρνερ, ο Βίντα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμάνσκι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 με κοντινό πλασέ.

2′ Μετά από σέντρα του Τσούμπερ, ο Λιούμπισιτς έστειλε την μπάλα άουτ με καρφωτή κεφαλιά.

5′ Πρώτη αντεπίθεση της Λαμίας, Κάλενς, Βίντα και Σιμάνσκι επέστρεψαν γρήγορα και ο τελευταίος έκοψε τον Σλίβκα που μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Αθανασιάδη

10′ Φάουλ σε καλή θέση για απευθείας εκτέλεση και ευκαιρία για την ΑΕΚ να απειλήσει. Με σέντρα εκτέλεσε ο Άμραμπατ, κεφαλιά του Τσούμπερ ψηλά άουτ.

12′ Σέντρα από εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί, ο Χατζηεμμανουήλ έδιωξε με γροθιές

14′ Ο Τσούμπερ σουτάρει με δύναμη με το αριστερό του πόδι, λίγο άουτ η μπάλα

19′ Καλή ατομική προσπάθεια του Σλίβκα από τα αριστερά, κέρδος για τη Λαμία το κόρνερ

20′ Η άμυνα της Λαμίας πιάστηκε στον ύπνο μετά από μια γρήγορη και πολύ δυνατή εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Άμραμπατ, με τον Λιούμπισιτς να κοντρολάρει (Γιαννούτσος και Βασιλαντωνόπουλος αδράνησαν) και να εκτελεί με συρτό διαγώνιο σουτ τον Χατζηεμμανουήλ…1-0

26′ Μετά από σέντρα του Άμραμπατ και κεφαλιά-πάσα του Τσούμπερ, ο Λιούμπισιτς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Χατζηεμμανουήλ τον νίκησε με εντυπωσιακή επέμβαση

28′ Λάθος πάσα του Αθανασιάδη, έκλεψε ο Σλίβκα αλλά δεν μπόρεσαν να βγάλουν τελική οι φιλοξενούμενοι

29′ Μετά από κάθετη του Λιούμπισιτς, ο Τσούμπερ έκανε το τελείωμα από πλάγια θέση αλλά είδε τον Χατζηεμμανουήλ να του αρνείται το γκολ

39′ Ο Σλίβκα πάτησε περιοχή μετά από αντεπίθεση της Λαμίας, τον έκοψε και παραχώρησε κόρνερ ο Κάλενς.
40′
Δεύτερο γκολ για την Ένωση, με τον Λιβάι να βγαίνει, από ελεγχόμενη θέση οφσάϊντ, στην πλάτη της άμυνας μετά από κάθετη του Άμραμπατ και να βρίσκει με συρτό γύρισμα τον Τσούμπερ, ο οποίος αμαρκάριστος, δεν δυσκολεύτηκε…2-0

45’+ Πολύ καλή έμπνευση από τον Τερεζίου, προσπάθησε να απειλήσει τον Αθανασιάση από πολύ πλάγια θέση, με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία.
45’+2′
Ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Χατζισαφί να συγκλίνει και να πλασάρει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Λαμίας.

53′ Ο Λιβάι σουτάρει από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ
56′
Ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Αθανασιάδη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Βασιλαντωνόπουλου

60′ Ο Λιούμπιτσιτς σούταρε πάνω στον Γιαννούτσο, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τσούμπερ σούταρε άστοχα.

64′ Νέα ευκαιρία για τον Τσούμπερ, με τον Ελβετό να πλασάρει με δύναμη πάνω από τα δοκάρια.

65′ Ο Γιόνσον έκλεψε την μπάλα από τον απρόσεκτο Τερεζίου και έδωσε την πάσα για τον Τσούμπερ, ο οποίος σέντραρε για τον Πόνσε, που σκόραρε με κεφαλιά. Δεν μετράει το γκολ… Μετά από εισήγηση των VAR, δόθηκε επιθετικό φάουλ του Γιόνσον στον Τερεζίου
78′
Εντυπωσιακό μακρινό σουτ του Ελίασον και εξίσου εντυπωσιακή επέμβαση από τον Χατζηεμμανουήλ

82′ Ο Γκατσίνοβιτς απέφυγε εντυπωσιακά δύο αντιπάλους του, αλλά το σουτ του κόντραρε σε αμυντικό και δεν έφτασε στην εστία της Λαμίας.
87′
Ο Πινέδα έκανε ένα καίριο κόψιμο προ του Σλίβκα, μετά από γέμισμα του Βασιλαντωνόπουλου
93′
Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ελίασον και μια πρώτη κεφαλιά του Βίντα, ο Σιμάνσκι πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και…3-0

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ (Δανία)

Κίτρινες: Βίντα 54’ – Σαντάνα 45’

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (46’ Πινέδα), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (62’ Ελίασον), Λιούμπισιτς (67’ Αραούχο), Τσούμπερ (67’ Γκατσίνοβιτς), Λιβάι Γκαρσία (62’  Πόνσε)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Βόκολος): Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Σίντκλεϊ (86’ Σιμόν), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος, Τζανδάρης, Τερεζίου (67’ Μαρτίνεθ),  Σαντάνα (86’ Κορνέζος), Μάλτσι (74’ Τσούκαλος), Σλίβκα, Λέικ (46’ Νούνιες)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι Κοσέλεβ, Σαραμαντάς, Κοντονίκος, Στάνκο.