Τεράστια ανατροπή για τον ΠΑΣ Λαμία, 2-1 τον ΟΦΗ!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον α’ γύρο στην Α’  Εθνική, ο ΠΑΣ Λαμία, κερδίζοντας στο ΔΑΚΛ τον ΟΦΗ με 2-1, αν και οι Κρητικοί προηγήθηκαν πολύ νωρίς.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μετά το πρώτο νωθρό 20λεπτο, πήρε τα ηνία του αγώνα, κυριάρχησε στο γήπεδο και έφτασε πανάξια σε μια πολύ μεγάλη νίκη, επιβεβαιώνοντας ότι η ομάδα βρίσκεται, καθόλου τυχαία, σε συνεχή ανοδική πορεία…

Στο ΔΑΚΛ βρέθηκαν σήμερα 2.000 και πλέον φίλαθλοι που είδαν ένα πολύ καλό ματς το οποίο κράτησε το ενδιαφέρον τους μέχρι το τέλος. Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος το… σάστισμα των γηπεδούχων κατάφερε και άνοιξε το σκορ με πέναλτι μέσω VAR!

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Λαμία φάνηκε να ξυπνάει από τον λήθαργο να παίρνει τα ηνία του ματς και να κυριαρχεί στο γήπεδο, έχοντας σημαντική βοήθεια από την εξέδρα, που δεν σταμάτησε να… σπρώχνει τους παίκτες να φτάσουν στη νίκη.

Οι Λαμιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο που το έκαναν νωρίτερα οι Κρητικοί και να μπουν στο β’ ημίχρονο με περισσότερη δίψα για την ολική ανατροπή, η οποία δεν άργησε να έρθει, ενώ χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσουν το σκορ, κόντρα σ’ έναν ΟΦΗ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει κι έχασε δίκαια, από τον ΠΑΣ Λαμία που ανεβαίνει συνεχώς τόσο αγωνιστικά όσο και ψυχολογικά.

8′: Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Μάνο να δέχεται κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και να κάνει το πλασέ που έφυγε άουτ. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, με το τηλεοπτικό ριπλέι να δείχνει πάντως πως πήρε λάθος απόφαση.

11′: Ο Ναμπί ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Μάνος και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του κίπερ της Λαμίας για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Αρχικά ο Μάνος υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, όμως ο Γκορτσίλας πήγε να συμβουλευτεί το VAR και έδωσε πέναλτι (ο παίκτης του ΟΦΗ δεν ήταν εκτεθειμένος) καθώς ο Θεοδωρόπουλος βρήκε με τα πόδια τον Μάνο πάνω στην έξοδό του, την ώρα που έκανε το πλασέ ο φορ του ΟΦΗ. Ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα Θεοδωρόπουλο που υπέπεσε στην παράβαση αλλά και στον προπονητή της Λαμίας Άκη Μάντζιο για διαμαρτυρία.

13′: Ο Ναμπί σκόραρε για τον ΟΦΗ όμως υπέστη θλάση την ώρα της εκτέλεσης του πέναλτι και ο Γιώργος Σίμος υποχρεώθηκε να τον κάνει αλλαγή, με τον Στάικο να παίρνει τη θέση του.

20′: Ο Μάνος βγήκε, όπως και στη φάση που κέρδισε πέναλτι και προήλθε το γκολ της ομάδας του, στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, με το διαγώνιο σουτ του να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι.

21′: Ο Τουράμ έκλεψε τη μπάλα από τον Γιαννούλη και μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, με τον Μαρινάκη να κόβει με σωτήριο τάκλιν σε κόρνερ.

22′: Επικίνδυνος ξανά ο Τουράμ, με τον Δημούτσο να βγάζει κάθετη μπαλιά και τον φορ της Λαμίας να ξεχύνεται ορμητικά στην πορεία της μπάλας, με τον Σωτηρίου να μπλοκάρει.

23′: Σουτ του Νέιρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωρόπουλος.

26′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τιρόνε, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

33′: Σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα βρήκε σε απλωμένο πόδι παίκτη της Λαμίας και έφυγε κόρνερ.

35′: Ο Σεμέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας μετά από ωραία κάθετη πάσα του Νέιρα και έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

42′: Οι παίκτες της Λαμίας ζητούν πέναλτι σε πέσιμο του Βασιλόγιαννη μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Κοροβέση, ο διαιτητής δίνει άουτ. Ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR αλλάζει την απόφασή του και δίνει πέναλτι υπέρ της Λαμίας στο μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη.

45’+: Ο Τουράμ ανέλαβε την εκτέλεση και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Σωτηρίου με το πολύ δυνατό του σουτ…1-1

45’++:Συρτό σουτ με το αριστερό από τον Σκόνδρα, ο Σωτηρίου έπεσε στην αριστερή γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ.

47′: Σουτ του Βάντερσον με το αριστερό εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

50′: Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία, με την κεφαλιά του Μπεχαράνο από πλεονεκτική θέση να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

57′: Ο Μάνος βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας και έκανε το σουτ υπό την πίεση του Αντέτζο μέσα από την περιοχή, με το σουτ του να στέλνει τη μπάλα άουτ.

59′: Ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, οι παίκτες του ΟΦΗ απέτυχαν να απομακρύνουν και η μπάλα στρώθηκε στον Δημούτσο, που με ζυγισμένο πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Σωτηρίου…2-1

70′: Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, πήρε την κεφαλιά ο Αντέτζο, η μπάλα έφυγε άουτ.

78′: Ο Βάντερσον μπήκε στην περιοχή και έκανε το φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου.

81′: Μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία, με το σουτ του Τουράμ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Λαμίας να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Θεοδωρόπουλος 11’, Δημούτσος 88’ – Κοροβέσης 17’, Μάνος 28’, Σεμέδο 71’, Στάικος 77’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Ρόμανιτς (83’ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Μπεχαράνο (90’ Σάλιακας), Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε (37’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (66’ Κουτρουμπής), Κοροβέσης (79’ Φιγκεϊρέδο), Σακόρ, Τσιλιανίδης, Γιαννούλης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί (12’ λ.τρ. Στάικος), Σεμέντο.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Καχριμάν, Βύντρα, Ασίγκμπα, Μπουλούλης. Εκτός 18άδας έμειναν οι: Μπαχανάκ, Βλαχομήτρος.