Εθνικά Ποδόσφαιρο

Τεράστια νίκη του ΠΑΣ Λαμία, 1-0 στη Ριζούπολη!

Εντυπωσιακή η ομάδα της Λαμίας παιζοντας ορθολογικά και έξυπνα πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα με 1-0 στον αγώνα εκκρεμότητα της 6ης αγωνιστικής και ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας πίσω της εκτός από τη Λάρισα και τον Παναιτωλικό!

Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της κι έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία, για 4η χρονιά. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μπατσανά Αραμπούλι στο 32΄με πέναλτι.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι παρά την καλή εμφάνιση στο β’ ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την αμυντική γραμμή των Λαμιωτών και να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, μένοντας στους 22 β. και στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι

Νωθρό το ξεκίνημα στο ματς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά διστακτικά στον αγώνα. Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη στιγμή.
Ενδεικτικό της εικόνας του είναι πως η πρώτη φάση καταγράφηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να μπλοκάρει εύκολα ο Επασί. Ένα λεπτό αργότερα όμως, άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς, όταν μετά από μονομαχία των Φατιόν και Αραμπουλί, ο πρώτος έκανε χέρι εντός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αραμπούλι, ο οποίος νίκησε από τα έντεκα βήματα τον Βέρχουλστ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.
Η «ελαφρά ταξιαρχία» προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο τα πολλά λάθη (27-29 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και ο κακός αγωνιστικός ρυθμός δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κάτι καλό μπροστά από την εστία της Λαμίας.
Διαφορετική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο με σαφή διάθεση να πιέσει ώστε να βρει για το γκολ της ισοφάρισης. Η πρώτη καλή στιγμή όμως στο δεύτερο 45λεπτο άνηκε στην ομάδα της Φθιώτιδας, όταν στο 54′, ο Ντέλετιτς έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα άουτ.
Στο 56′, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου κατέγραψε τη μεγαλύτερη στιγμή της στο ματς, φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν το σουτ του Μπεντινέλι, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Επασί. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Απόλλων ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση, πιέζοντας αρκετά τους φιλοξενούμενους για την ισοφάριση.
Αρχικά με το σουτ του Φατιόν στο 65′, και στη συνέχεια με τις κεφαλιές των Ντάουντα και Σλίβκα στο 71′ και 75′ αντίστοιχα. Μάλιστα, ο Μιχάλης Γρηγορίου βλέποντας τον Απόλλωνα να κερδίζει μέτρα και να πιέζει για την ισοφάριση, έριξε στο παιχνίδι τον Τζέιμς, αλλάζοντας το σύστημα και παίζοντας με τρία στόπερ.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τέλος, κλείνοντας στα καρέ τη Λαμία, η οποία είχε σε πολύ καλή ημέρα τον Επασί, που όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να κρατήσει το μηδέν. Στο 87′, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα λόγω τις αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρόμανιντς, ενώ δύο λεπτά αργότερα την κόκκινη είδε και ο Τσαμπούρης για διαμαρτυρίες, ο οποίος λίγο νωρίτερα (77′) είχε παραχωρήσει τη θέση του στον Μπαξεβανίδη.
Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στη Λαμία, με τον Μπα να αστοχεί από πλεονεκτική θέση μετά από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις του αγώνα.

3′  Σέντρα του Σλίβκα από τα αριστερά, μπήκε ο Τζανετόπουλος στη φάση και ο Επασί μάζεψε.

10′  Χαμηλή σέντρα του Μπρούτσιτς από τα αριστερά, έδιωξε ξανά ο Τζανετόπουλος.

11′  Η Λαμία βρήκε δίχτυα με τον Αραμπούλι, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Βέρχουλστ, αλλά ήταν εκτεθειμένος.

12′  Ο Μαρτίνεθ θέλησε να γυρίσει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Βέρχουλστ μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

17′  Ωραία πάσα του Ορτέγκα στον Καραμάνο μέσα στην περιοχή, έψαξε να βρει τον Αραμπούλι, αλλά κόπηκε.

20′  Σέντρα του Τσαμπούρη από τα δεξιά, πάνω στον Επασί η μπάλα.

30′  Κεφαλιά του Ιωαννίδη, μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

30′  Πέναλτι για τη Λαμία, για χέρι του Φατιόν μέσα στην περιοχή. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους. Η φάση εξετάζεται στο VAR.

32′  Ο Αραμπούλι εκτέλεσε το πέναλτι, ο Βέρχουλστ βρήκε την μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα…0-1

38′  Νέο φάουλ, αυτή τη φορά πάνω στον Ρόμανιτς. Η Λαμία μπορεί να γεμίσει στην περιοχή του Απόλλωνα. Ο Μπεχαράνο εκτέλεσε, ο  Βέρχουλστ μπλόκαρε σταθερά.

41′  Σουτ του Ρόμανιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου βρήκε και μάζεψε ο Βέρχουλστ.

43′  Η Λαμία έχει κερδίσει ένα φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αρκετά μακριά πάντως. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα πήρε ύψος και κατέληξε άουτ.

52′  Φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλή θέση έξω από την περιοχή. Δυνατή εκτέλεση του Τσαμπούρη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα απευθείας άουτ.

54′  Πάσα στην πλάτη της άμυνας, ο Ντέλετιτς σούταρε εντός περιοχής, με την μπάλα να περνά άουτ.

56′  Ο  Μπεντινέλι σούταρε μέσα στην περιοχή με σουτ στην κίνηση, δύσκολα ο Επασί σε κόρνερ.

58′  Γύρισμα του Σκόνδρα από τα δεξιά στην περιοχή, δεν είχε αίσιο αποτέλεσμα

64′  Ο Τσιλούλης βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Ο Φατιόν στη συνέχεια με σουτ στην κίνηση αστόχησε.

71′  Κεφαλιά του Ντάουντα στην καρδιά της περιοχής, ήταν αδύναμη και μάζεψε ο Επασί.

75′  Γύρισμα στην περιοχή της Λαμίας, ο Σλίβκα έκανε την κεφαλιά, αλλά αστόχηχε.

81′  Μακρινό σουτ του Μπεντινέλι, η μπάλα κάπου βρήκε και κατέληξε κόρνερ.

83′  Σουτ του Ντάουντα, σε μία αδράνεια της άμυνας της Λαμίας, μπλόκαρε ο Επασί.

86′  Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, αρκετά μέτρα άουτ η μπάλα.

92′  Προσπάθησε να εκδηλώσει επίθεση ο Απόλλωνας με Σλίβκα, αλλά μάζεψε την μπάλα ο Επασί.

93′  O Mπα έφυγε στην κόντρα για τη Λαμία, πάτησε περιοχή, αλλά δεν ήταν εύστοχος.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης)

Κόκκινες: Τσαμπούρης 89’ – Ρόμανιτς 88’

Κίτρινες: Φατιόν 15’, Τσαμπούρης 25’, Κάλισιρ 78’, Λισγάρας 90’ – Ρόμανιτς 50’

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιωργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Κάλισιρ (86’ Ντομίνγκες), Τσαμπούρης (77’ Μπαξεβανίδης), Τσιλούλης, Φατιόν (77’ Μουνιέ), Σλίβκα, Τομάς, Ιωαννίδης, Ντάουντα

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (90’ Μπιάρνασον), Τζανδάρης, Καραμάνος (82’ Αντάμα Μπα), Αραμπούλι (73’ Μάντρεκαρ), Ρόμανιτς,

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Γκαζαριάν, Πίτι, Βύντρα, Προβυδάκης.