Τον… έπνιξε στη… λιμνοθάλασσα του ΔΑΚ Λαμίας

Πέρυσι ο αγωνιστικός χώρος του ΔΑΚΛ ήταν κατάλευκος από το χιόνι. Απόψε η μπάλα κολλούσε διαρκώς στο χόρτο, αφού η αναμέτρηση διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση. Και στις δύο περιπτώσεις όμως ο ψυχωμένος ΠΑΣ Λαμία νίκησε 1-0 ντον Παναθηναϊκό για το κύπελλο Ελλάδας κι έμεινε ζωντανός στην διεκδίκηση της πρόκρισης που θα κριθεί σε δύο εβδομάδες στο ΟΑΚΑ.

Την περσινή περίοδο (21/12/2017) είχε επιβληθεί στο ίδιο γήπεδο, με το ασύλληπτο 4-1 το οποίο υπερασπίστηκε στη Λεωφόρο (έχασε 1-0) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ σήμερα επικράτησε 1-0 με το εύστοχο πέναλτι του Μπαράλες στο 52′, με την υπόθεση πρόκριση είναι ανοικτή.

Και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με αρκετές ελλείψεις, με τους γηπεδούχους να είναι ψυχωμένοι και να προσπαθούν από την αρχή να φτάσουν στη νίκη, σ’ ένα γήπεδο σχεδόν άδειο, αφού στις κερκίδες βρέθηκαν περίπου 500 θεατές.

Στα αξιοσημείωτα του ματς η πρώτη για τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, τον Βολιβιανό Μπεχαράνο και τον Ισπανό Τομάς που έδειαν πολύ καλά στοιχεία και αναμένεται να βοηθήσουν σημαντικά την ομάδα του Χάβου στον β’  γύρο του πρωταθλήματος. Επίσης στην επαναληψη χρησιμοποιήθηκε και ο 21χρονος τερματοφύλακας Παναγιώτης Κατσίκας που έκανε πολύ καλό ντεμπούτο, αφού θεωρείται μεγάλο ταλέντο και δεν πρέπει να χαθεί από την ομάδα.

«Βαρύ» γήπεδο, κακό ποδόσφαιρο

Κανονικό ποδόσφαιρο δεν μπορούσε να παιχτεί σε αυτό το γήπεδο από το πρώτο λεπτό. Η μπάλα κολλούσε στα πρώτα δύο μέτρα κάθε φορά που κάποιος παίκτης επιχειρούσε να πασάρει ή να σουτάρει συρτά. Ήταν προφανές πως είτε από κάποιο μεγάλο λάθος, είτε από στημένη μπάλα θα μπορούσαν οι δύο ομάδες να απειλήσουν. Έτσι κι έγινε.

Με τη Λαμία να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία μόλις στο 11’, όταν ο Κουλιμπαλί έκανε μεγάλο λάθος, αφού η κλότσησε αέρα, δίνοντας την ευκαιρία στον Επστάιν να βγει «φάτσα» με τον Διούδη. Όμως το πλασέ του Γερμανού βρήκε περισσότερο… νερό και ελάχιστα μπάλα, με αποτέλεσμα να περάσει λίγο έξω από την εστία, με τον Επστάιν να κοιτάζει απορημένος το γήπεδο.

Η Λαμία ήταν πιο δυναμική, πήγαινε πιο αποφασιστικά στις μονομαχίες και έδειξε περισσότερο εξοικειωμένη στον κακό αγωνιστικό χώρο από τον Παναθηναϊκό. Είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της και δεν επέτρεπε στους πράσινους να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί στο 31’ όταν ακυρώθηκε γκολ του Επστάιν που δικαιολογημένα ξεσήκωσε τους Λαμιώτες οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα, χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ μέσω στημένης φάσης. Στο 39’ ο Κουρμπέλης έπειτα από εκτέλεση φάουλ σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Πούγγουρας μπερδεύτηκε προ κενής εστίας και η μπάλα έφυγε άουτ από τα πόδια του.

Προβάδισμα με Μπαράλες

Από την εικόνα του α’ ημιχρόνου καταλάβαινες πως δύσκολα θα άλλαζε η ροή του αγώνα και στο δεύτερο. Εκείνος που θα εκμεταλλευόταν το λάθος του αντιπάλου θα έπαιρνε και προβάδισμα, αφού ποδόσφαιρο αξιώσεων δεν μπορούσε να παιχτεί και οι παίκτες συνεχώς σήκωναν την μπάλα από το έδαφος για να κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη. Και έπειτα από μία τέτοια προσπάθεια, η Λαμία κέρδισε το πέναλτι, με τον Πούγγουρα να ανατρέπει με αχρείαστο τάκλιν εντός περιοχής τον Τομάς.

Ο Μπαράλες αποδείχτηκε εύστοχος από τα 11 βήματα και η Λαμία πήρε προβάδισμα, φέρνοντας στις μνήμες παικτών και κόσμου του Παναθηναϊκού τον περσινό αποκλεισμό από την ίδια ομάδα στο Κύπελλο. Η Λαμία απείλησε εκ νέου στο 63’ με σουτ του Δημούτσου.

Μοιραίος ο Χατζηγιοβάνης

Στο 74’ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Βέργος είδε την μπάλα να του στρώνεται και με σουτ την έστειλε προς τα δίχτυα, αλλά ο Αντέτζο ήταν εκεί για να την απομακρύνει πάνω στη γραμμή και να διατηρήσει το 1-0.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον Παναθηναϊκό στο 86’, όταν από λάθος γύρισμα ο Εμανουηλίδης έδωσε για τον Χατζηγιοβάνη, αυτός θέλησε από πλάγια θέση να περάσει τον Κατσίκα και να μην πασάρει σε δύο ελεύθερους συμπαίκτες, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Χατζηγιοβάνης έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο νεαρός κατέβασε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, πλάσαρε από τη μικρή περιοχή, αλλά είδε την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ και τους Δώνη και Βέργο να του δείχνουν πως έπρεπε να γυρίσει την μπάλα.

11′ Σε κάθετη πάσα ο Κουλιμπαλί δεν θα υπολογίσει καλά με τον Επστάιν να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη. Ο επιθετικός της Λαμίας έκανε το πλασέ αλλά λόγω του νερού που είχε ο αγωνιστικός χώρος δεν χτύπησε καλά τη μπάλα η οποία έφυγε μάλιστα αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Διούδη.

19′ Καλή σέντρα από τον Τζανδάρη από τα δεξιά με τον Βέργο να προσπαθεί να κάνει το κοντρόλ στο ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού.

25′  Μπαράλες και Μπεχαράνο χτύπησαν μεταξύ τους με τον πρώτο να βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου και να δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

31’ Ο Επστάιν καταλογίστηκε σε θέση οφσάιντ και ο Κουλιμπαλί πήγε πάνω στη μπάλα για να δώσει συνέχεια. Τελικά άφησε τον Διούδη να εκτελέσει, αλλά ο Αφρικανός κλώτσησε την μπάλα προς το μέρος του και ο Επστάιν που ήταν δίπλα του, την πήρε και την έστειλε στα δίχτυα. Ο διαιτητής δεν μέτρησε το τέρμα, ενώ ο Επστάιν άρχισε να διαμαρτύρεται, εκτιμώντας ότι με το να ακουμπήσει τη μπάλα ο Κουλιμπαλί, του έδωσε το δικαίωμα να την πάρει, να περάσει τον Διούδη και να σκοράρει.

38′ Ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο από τα δεξιά με τον Βέργο Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το φάουλ με τον Κουρμπέλη να πιάνει την κεφαλιά και να την στέλνει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπαντή και εν συνεχεία ο Πούγγουρας που είδε τη μπάλα να στρώνεται στα πόδια του δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

48′ Απείλησε η Λαμία με εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και τον Μπαράλες να γίνεται κάτοχος της μπάλας η οποία κόλλησε στον αγωνιστικό χώρο με τον Διούδη να βγαίνει και να μαζεύει τη μπάλα.

52′ Κερδίζει πέναλτι η Λαμία με τον Τομάς να τσιμπάει τη μπάλα προ του Πούγγουρα που τον ανέτρεψε. Ο Μπαράλες εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι νικώντας τον Διούδη καθώς έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να μην μπορεί να κάνει τίποτα.

65′ Ωραία πάσα του Χατζηγιοβάνη προς τον Βέργο αλλά βγήκε ο Κατσίκας και μπλόκαρε τη μπάλα.

63′ Ο Μπαράλες έκανε το γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Δημούτσο που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε με τον Διούδη σωτήρια να διώχνει σε κόρνερ.

69′ Ωραία ενέργεια του Χατζηγιοβάνη και σουτ με τον Αντέτζο να βάζει το κεφάλι του και να κόβει τη μπάλα.

74′ Σε σέντρα του Ινσούα ο Μουνιέ μπήκε στη φάση με τον Κατσίκα να μη μπορεί να διώξει. Η μπάλα έφτασε στον Βέργο ο οποίος ανενόχλητος με δυο παίκτες της Λαμίας μόνο στο τέρμα έκανε το σουτ αλλά ο Αντέτζο μπόρεσε και έκοψε τη μπάλα.

86′ Σέντρα σουτ του Μουνιέ με τον Κατσίκα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

87′ Βαθιά μπαλιά με τον Εμμανουηλίδη να σπάει τη μπάλα για τον Χατζηγιοβάνη ο οποίος πήγε να κάνει την ντρίπλα αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας έπεσε γρήγορα στα πόδια του και έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση.

88′ Ο Μουνιέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Χατζηγιοβάνη να κατεβάζει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Κατσίκα.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Κίτρινες: Δημούτσος 72’, Μπερτόλιο 92’, Κατσίκας 93’ – Τζανδάρης 77’, Μουνιέ 79’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μπαντής (60′ λ.τρ. Κατσίκας), Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα, Αντέντζο, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Καραμάνος (76′ Σκόνδρας), Δημούτσος, Μπαράλες,  Τομάς, Επστάιν (66′ Μπερτόλιο)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Γιόχανσον (70′ Μουνιέ), Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (83′ Δώνης), Χατζηθεοδωρίδης (62′ Εμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάνης, Βέργος.

***  Στον πάγκο για τη Λαμία ήταν ακόμη οι:  Αναστασιάδης, Κωστίκας, Μπουλούλης, Τσούκαλος.

***  Να δούμε συνοπτικά τα αποτελέσματα των πρώτων  αγώνων της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας:

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος…1-1

Παναχαϊκή-ΠΑΟΚ…2-1

Ξάνθη-Ολυμπιακός…0-0

Εργοτέλης-ΟΦΗ…1-1

Απόλλων Σμύρνης-Ατρόμητος…0-3

Λάρισα-Αστέρας Τρίπολης…3-2

Κισσαμικός-ΑΕΚ…1-1

ΠΑΣ Λαμία-Παναθηναϊκός…1-0