Εθνικά Ποδόσφαιρο

Τον έσωσε ο Εμενίκε που σκόραρε δύο φορές

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, αλλά τα δύο γκολ του Εμενίκε, έδωσαν την νίκη με 2-1 επί του Αστέρα Τρίπολης, τον «έβαλαν» με το… δεξί στο Κύπελλο Ελλάδος και του έδωσαν ψυχολογία ενόψει ΑΕΚ/Γιουβέντους.

Πολύ καλός με 2 γκολ ο Εμενίκε, όμορφο γκολ του Τσουκαλά και αρκετά κακή διαιτησία με τουλάχιστον 2 περιπτώσεις όπου θα μπορούσαν να είχαν δοθεί πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού εκτός από αυτό που κέρδισε ο Μπεν για να γίνει το 1-0.

Στο α’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το παιχνίδι του Σαββάτου με τον Αστέρα. Στο 9′ απείλησε με σουτ του Φορτούνη, στο 11′ με Πάρντο και στο 17′ με σουτάρα του Κούτρη. Στο 28′ ο Προτό έκανε το λάθος να ντριμπλάρει τον Κυριακόπουλο που τον έκοψε και απείλησε για το γκολ.

Στο 33′ ο διαιτητής θα μπορούσε να είχε δώσει πέναλτι σε κράτημα του Ζούμα σε Εμενίκε στην μικρή περιοχή αλλά δεν το έκανε. Στο 40′ και ο Αστέρας είχε μία πολύ καλή φάση με κεφαλιά Τριανταφυλλόπουλου μετά από φάουλ Στανισάβλιεβιτς. Ο διαιτητής έδωσε άουτ αλλά ο Προτό μπορεί να την βρήκε την μπάλα. Στο πρώτο 45λεπτο πάντως οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ξανά δυσκολίες από το καλό στήσιμο του Αστέρα.

Ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος θέλησε να πιέσει και άλλο τους Αρκάδες για το γκολ. Φάσεις είχαν και οι 2 ομάδες για να φτάσουμε στο 69′ όπου ο νεοεισελθών Μπεν κέρδισε ορθώς πέναλτι από σπρώξιμο του Ζούμα και δύο λεπτά μετά ο Εμενίκε το έκανε γκολ. Το αρνητικό για τον Ολυμπιακό ήταν πως χτύπησε ο Ανδρούτσος και έγινε αλλαγή, δείχνοντας ιδιαίτερα στεναχωρημένος αλλά και να πονάει αρκετά. Ως προς τα πέναλτι πάντως και στο 49′ υπήρχε μία φάση όπου θα μπορούσε να είχε δοθεί η εσχάτη των ποινών για χέρι παίκτη των Αρκάδων.

Στο 77′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα και έβαλε και 2ο γκολ. Εξαιρετική ασίστ του Φορτούνη σε Εμενίκε που τελείωσε τρομερά την φάση και αποθεώθηκε. Ο Νιγηριανός δικαίως ήταν ο MVP του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Ο Αστέρας μπόρεσε να μειώσει με ένα εξίσου ωραίο γκολ με πλασέ του Τσουκαλά στο 83′ από μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου μετά από λάθος του Φορτούνη και ενώ ο Προτό ήταν εκτός θέσης. Ο Φορτούνης στην συνέχεια είχε και θέμα τραυματισμού.

Παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων το σκορ δεν άλλαξε. Η διαιτησία του Νεοφυτιάδη είχε προβλήματα πάντως με λανθασμένα σφυρίγματα σε αρκετές περιπτώσεις και επίμαχες φάσεις όπως την αγκωνιά του Ιγκλέσιας πάνω σε Φορτούνη που δεν τιμωρήθηκε καθόλου είτε με φάουλ είτε με κάρτα. Δεν ήταν πάντως συνολικά μία άνετη επικράτηση για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάσι): Προτό, Ελαμπντελαουί (46′ Μαρτίνς), Σισέ, Νικολάου, Κούτρης, Ανδρούτσος (74′ λ.τ. Μίλιτς), Ταχτσίδης, Πάρντο, Φορτούνης, Μπεν, Εμενίκε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ζουμά (79′ Ιγκλέσιας), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Τσουκαλάς, Τσιλιανίδης (63′ Κουμάντεϊ), Μουνάφο, Στανισάβλιεβιτς (59′ Γκοντό), Δουβίκας.

H Ξάνθη 2-0 τον Παναιτωλικό

Ο Παναιτωλικός είχε τις ευκαιρίες, αλλά ήταν φλύαρος. Η Ξάνθη είχε την ουσία και τα γκολ. Επικράτησε με 2-0 (Κάστρο, Τριάδης) στα Πηγάδια και με το… καλημέρα βρίσκεται με το 1.5 πόδι στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

«Αφεντικό» του ομίλου τους έγινε σήμερα η Ξάνθη, καθώς κέρδισε τον Παναιτωλικό με 2-0 και έκανε το αποφασιστικό βήμα για τη πρόκρισή της στην φάση των «16» του Κυπέλλου. Σε ένα ματς όπου ναι μεν δεν ήταν καλύτερη, αλλά εκμεταλλεύτηκε την «ευστοχία» της (είχε λιγότερες τελικές) και πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα, τον Μπαξεβανίδη δεξιό μπακ, τους Λισγάρα, Σβάρνα στα στόπερ, τον Σιλά αριστερό μπακ, τους Καμαρά, Μεχία, Λουσέρο στον άξονα, τους Τριάδη, Ρότσε στα άκρα και τον Κάστρο στη κορυφή της επίθεσης.

Τα «καναρίνια» είχαν τον  Τσέναμο κάτω από τα γκολπόστ, τον Κλέσιο δεξί μπακ, τους Ροντρίγκες, Μιχάι στα στόπερ, τον Τσοκάνη αριστερό μπακ, τους Μπράβο, Πάουλο, Μάζουρεκ στον άξονα, τους Ρόσα, Παρρά στα άκρα και τον Μαρκόβσκι στη κορυφή της επίθεσης. Μάλιστα ο νεαρός Πάρρας ντεμπουτάρισε σε επαγγελματικό επίπεδο.

Τα πρώτα λεπτά κύλησαν με τους «κυανοκίτρινους» να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απώλεσαν μία καλή ευκαιρία με τον Ροντρίγκες. Περίπου στο 20λεπτο η Ξάνθη  άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, θα μπορούσε να σκοράρει σε ένα λάθος διώξιμο του Μαρκόβσκι και στο 27′ άνοιξε το σκορ με τον Κάστρο. Μάλιστα το «μισό» γκολ ανήκει στον Μπαξεβανίδη, καθώς ο έμπειρος δεξιός μπακ έκανε ωραία κίνηση και σέντρα. Αυτή η εξέλιξη «πάγωσε» το παιχνίδι για περίπου ένα  δεκάλεπτο, όμως λίγο πριν την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πάλι «γκάζι» και άγγιξαν την ισοφάριση με τους Μαρκόβσκι, Κλέσιο.

Στο δεύτερο μισό τα «καναρίνια» μπήκαν φουριόζα. Για περίπου 15 λεπτά πίεσαν για την ισοφάριση, απώλεσαν δύο καλές ευκαιρίες, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα η Ξάνθη στο 60′ διπλασίασε με τον Τριάδη τα τέρματά της (ύστερα από μεταβίβαση του Ρότσε). Το ματς ουσιαστικά «τελείωσε» εκεί…

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Σβάρνας, Σιλά, Καμαρά, Μεχία (58′ Ντε Λούκας), Λουσέρο, Τριάδης (82′ Κίκε), Κάστρο (70′ Μπρίτο), Ρότσε

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Χάβος): Τσέναμο, Κλέσιο (70′ Χαντάκιας), Ροντρίγκες, Μίχαϊ, Τσοκάνης, Μπράβο, Πάουλο (62′ Ρότσα), Ρόσα (65′ Βασιλούδης), Μάζουρεκ, Παρράς, Μαρκόβσκι

Με Γκούρτσα ο Πανσερραϊκός, 2-0 τον Εργοτέλη

Με το “δεξί” άρχισε τις υποχρεώσεις του ο Πανσερραϊκός στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα “λιοντάρια” επικράτησαν 2-0 του Εργοτέλη στις Σέρρες, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γκούρτσα.

Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε ένα γκολ, ενώ κέρδισε και την αποβολή του Νίκου Πάτα στο 36’, απ’ όπου προήλθε -μέσω εκτέλεσης φάουλ- το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων.

O Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, κόντρα στη ροή του αγώνα, έφτασαν μία “ανάσα” απ’ το 1-0, αλλά ο Γκούρτσας από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λαδά.

Η ομάδα του Ηρακλείου διατήρησε τα ηνία του ματς και πίεσε για το γκολ, έχοντας μία καλή στιγμή στο 29′, όταν ο Ρίστιτς αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Μπουτσάκη.

Στο 36’ άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, αφού ο Πάτας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς ανέτρεψε τον Γκούρτσα λίγο έξω απ’ την περιοχή κι ενώ ο επιθετικός του Πανσερραϊκού έβγαινε απέναντι στον Λαδά.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Στέλιος Πόζογλου ανέλαβε την εκτέλεση του -κερδισμένου- φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες του Τάκη Γκώνια προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως ο Ρίστιτς είπε ξανά “όχι” σε σουτ του Μπουρσέλη στο 40′.

Όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, ο Γκούρτσας βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη και ανατράπηκε απ’ τον Λαδά, με τον Γκορτσίλα να δείχνει -σωστά- το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το δεύτερο γκολ δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό το έργο των παικτών του Εργοτέλη, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες μπροστά απ’ την περιοχή του Ρίστιτς να έρχονται με το… σταγονόμετρο.

Στο 80′ τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα επανήλθαν σε ισορροπία, αφού ο Στέργιος Τσιμίκας είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ηρακλείου πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε σε μία σημαντική νίκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (66′ Σιάκκας), Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Τσιμίκας, Τσαμούρης, Πόζογλου, Γκέκας (62′ Παπουτσογιαννόπουλος), Ρούτσης (74′ Τζιτζακαλάκης), Γκούρτσας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γκώνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπούζας (67′ Μαζουλουξής), Βογιατζής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (81′ Ροβίθης), Μπουτσάκης (86′ Ιατρούδης), Σταματάκος, Κάιπερς.

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα Πόντου, 1-0 τον Αιγινιακό

O Εντουάρντο Μπρίτο επέστρεψε ύστερα από 9 χρόνια στον Απόλλωνα Καλαμαριάς και άρχισε την… απόσβεση, αφού χάρη με δικό του γκολ, η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πήρε σπουδαίο διπλό με 1-0 κόντρα στον Αιγινιακό για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Αιγινιακός θέλησε να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα, μόλις στο 4’, αλλά το πλασέ στην κίνηση του Γιατζιτζόγλου, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή απ’ τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 23′, όταν το σουτ του Σοφιάνη λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Καλογεράκη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους παίκτες του Κώστα Νικολαΐδη να είναι καλύτεροι, αλλά να αδυνατούν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά απ’ την εστία του Καλογεράκη.

Μοναδική καλή στιγμή ένα σουτ του Παπαδόπουλου στο 62′, το οποίο μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ του Απόλλωνα.

Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Μπρίτο με όμορφο πλασέ νίκησε τον Καραγκιόζη, διαμορφώνοντας το 1-0. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, το σκορ δεν άλλαξε, με τον Απόλλωνα να φεύγει μ’ ένα σημαντικό αποτέλεσμα απ’ το Αιγίνιο.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Νικολαΐδης): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Βλάχος (90′ Σισέ), Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Ζούρκος (58′ Αντωνιάδης), Παπαδόπουλος (73′ Τσολακίδης), Γκατσολάλι, Σοφιάνης, Δωματάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καλαϊτζίδης): Καλογεράκης, Αμαραντίδης (56′ Μιλοσάβλιεβ), Καλί, Σαμαράς, Γεωργιάδης, Συμελίδης, Ενλουντουλού, Καλογέρης (88′ Καλαϊτζίδης), Βεργώνης, Χασομέρης, Κυβελίδης (69′ Μπρίτο).