Ποδόσφαιρο Τοπικά

Το Λιανοκλάδι με τον Παπαλέξη απέκλεισε την Αγία Παρασκευή

Τρεις ομάδες της Α’ κατηγορίας και δύο της Β’ «σφράγισαν» σήμερα το εισιτήριο της πρόκρισης στη β΄ φάση του κυπέλλου Φθιώτιδας, με την έκπληξη να γίνεται στην Αγία Παρασκευή όπου η Νίκη ηττήθηκε από το Λιανοκλάδι με 1-2 και είναι η πρώτη της Α’ που αποκλείστηκε από τον θεσμό.

Το Λιανοκλάδι λοιπόν κέρδισε τους γηπεδούχους και προκρίθηκε πανηγυρικά (με 2 νίκες) στην επόμενη φάση της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τη Λάρυμνα (παίζει αύριο με το Φραντζή, με παρακαταθήκη το 7-0 του πρώτου αγώνα).

Και τα δύο τέρματα των νικητών σημείωσε ο Γιώργος Παπαλέξης (12’, 74’), ενώ προσωρινά είχε ισοφαρίσει στο 35’ με πέναλτι ο Καραπέτσας.

Διαιτητής: Κολοβός (Φ. Κάντζαρης-Κ. Κάντζαρης)

ΝΙΚΗ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (Ανδρέας Επίσκοπος): Σκοτίδας, Μπουμπουρής, Πεπόνας, Κολόκας, Ιωάννου, Μπλάνης (75’ Παπαναστασίου), Δεδούσης (70’ Καρακώστας), Β. Καραγιάννης (85’ Μπαρμπαγιάννης), Καραπέτσας (85’ Καρκάνης), Χρ. Παπαϊωάννου

ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ (Τάκης Καρακούσης): Κωνσταντίνου, Μπαρμπούνης (79’ Δ. Δάμπασης), Κιτσοπανίδης, Κοντοκώστας, Σ. Δάμπασης, Γιαννόπουλος, Θεοδώρου, Μέτα, Παπαλέξης, Γ. Ρούσκας (28’ Πέπερας), Γιάν. Ρούσκας

***  Την πρόκριση ακόμη σήμερα κέρδισαν ο Ολυμπιακός Λαμίας με συνολικό σκοερ 5-0 επί των Καλυβίων, ο Αστέρας Σταυρού που έκανε τη μεγάλη ανατροπή μέσα στην Κόμνηνα, επικρατώντας του Ρεγκινίου με 3-1 αν και είχε χάσει στον Σταυρό με 2-3, η Δάφνη Λιβανατών με το 8-0 επί της Ηράκλειας και η Θύελλα Μεγ. Βρύσης με δύο νίκες επί του Αχιλλέα Δομοκού.

***  Αύριο το πρόγραμμα περιλαμβάνει άλλα δύο ματς, που θα δώσουν πρόκριση, με το ενδιαφέρον να συγκεντρώνεται στους Ευρυτάνες, ενώ η αγωνία θα παραμείνει για τη Μαλεσίνα 2008 και τη Στυλίδα που έδωσαν σήμερα το πρώτο τους ματς και απ’ ότι φαίνεται όλα θα κριθούν στη Στυλίδα.

Τα αποτελέσματα:

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ – Καλύβια…2-0  (3-0)    

Ρεγκίνι – ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΤΑΥΡΟΥ…1-3  (3-2)

Νίκη Αγ. Παρασκευής – ΛΙΑΝΟΚΛΑΔΙ…1-2  (0-1)

ΔΑΦΝΗ ΛΙΒΑΝΑΤΩΝ – Ηράκλεια…4-0  (4-0)

Αχιλλέας Δομοκού – ΘΥΕΛΛΑ ΜΕΓ. ΒΡΥΣΗΣ…0-1  (1-2)

Μαλεσίνα 2008-Στυλίδα…4-2

Κυριακή  19/9/2021  (16.00)

Φραντζή-Προοδευτική Λάρυμνας… (0-7)

ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ (Αδάμ-Τσιαφίτσας)

Ευρυτανικός Λαμίας-Ελατειακός… (1-2)

ΚΟΛΟΡΙΖΟΣ (Γάκος-Μάγκας)

 

***  Στη β’ φάση έχουν περάσει χωρίς  αγώνα οι ομάδες: Αταλάντη, Αναγέννηση Δυτ. Φθιώτιδας, Εθνικός Κομποτάδων, Ομβριακή, Αστέρας Αγ. Σεραφείμ, Οπούντιος Μαρτίνου, Άρης Αγ. Κων/νου, Δίβρη.

 

Τα ζευγάρια της β’ φάσης (13/10/2021 & 27/10/2021)

Α  Αναγέννηση Δυτ. Φθιώτιδας-Εθνικός Κομποτάδων

Β  Ομβριακή-Αστέρας Αγ. Σεραφείμ

Γ   Οπούντιος Μαρτίνου-Αταλάντη

Δ   Άρης Αγ. Κων/νου-Δίβρη

Ε  Ολυμπιακός Λαμίας-Αστέρας Σταυρού

Ζ  Θύελλα Μεγ. Βρύσης-Μαλεσίνα 2008/Στυλίδα

Η  Λιανοκλάδι-Προοδευτική Λάρυμνας/Φραντζή

Θ  Ελάτεια/Ευρυτανικός Λαμίας-Δάφνη Λιβανατών

Σχετικές αναρτήσεις

Με χατ τρικ του Καρλίτος ο Παναθηναϊκός 4-1 τον Ιωνικό

efthia

Πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης με σκόρερ τον Μπαράλες

efthia

Η Μαλεσίνα πήρε κεφάλι στην Α’ κατηγορία Φθιώτιδας

efthia
Φόρτωση....

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο