Τρίποντο με το καλημέρα το Μαρτίνο στη Γ’ Εθνική!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Γ’  Εθνικής, έκανε ο Οπούντιος Μαρτίνου, κερδίζοντας μέσα στην Αγριά τον τοπικό Θησέα με 1-0.

Το γκολ που έκρινε το ματς για την ομάδα του Γιάννη Καραμπά πέτυχε ο Πανάγος στο 30’. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά ήταν απειλητικοί. Γρήγορα όμως οι παίκτες του Μαρτίνου ισορρόπησαν τον αγώνα και άρχισαν να δείχνουν επικίνδυνοι, έχοντας δοκάρι και λίγο αργότερα να πετυχαίνουν το πολύτιμο τέρμα.

Στην επανάληψη διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα, κι έχοντας και τον Φαλαγγίτη σε καλή μέρα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο της χρονιάς, πανάξια.

Μόλις στο 8’ ο Θησέας μπορούσε να ανοίξει το σκορ, ωστόσο μετά τη σέντρα του Βουρδάκη ο Βλάχος, όντας μόνος εντός της αντίπαλης μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, με την ευκαιρία να πηγαίνει χαμένη.

Από την άλλη, στο 10′ ο Σιώμος έκανε την κίνηση από τα πλάγια αριστερά, έφτασε στη μικρή περιοχή, ωστόσο μετά την παράλληλη μπαλιά που έβγαλε μπλόκαρε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Επίσης, η κεφαλιά του Βλάχου στο 19′, μετά από κόρνερ του Τσιανάκα έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Οπούντιος απάντησε και στο 24′ ο Μαλέρδος ξέφυγε από τον Μπόρα κι έβγαλε τη σέντρα για τον Σεΐτι. Αυτός σούταρε για να στείλει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των Λοκρών.

Τελικά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 30’… Με δυνατό διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του αφύλακτου Πανάγου, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κουτσιρίμπα, μετά από μπαλιά του Σεΐτι…0-1

Ο Θησέας προσπάθησε ν’ αντιδράσει και παραλίγο να γίνει το 1-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όμως ο Φαλαγγίτης είπε «όχι» στον Οικονόμου που έκανε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιανάκα, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία και απομακρύνοντας σωτήρια.

Στο β’ ημίχρονο, ο Φαλαγγίτης στο 57′ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ την μπάλα μετά το σουτ του Βλάχου, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σουτ του Σεΐτι από το ύψος της περιοχής στο 61′, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Ο ίδιος παίκτης στο 82′ βγήκε στην κόντρα επίθεση για να πιάσει το διαγώνιο σουτ, στέλνοντας την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ στο 87′ ο Δουλάς έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, και ο Φαλαγγίτης έδιωξε σε κόρνερ. Από την εκτέλεσή του, ο Γκάγκας ήταν αυτός που έπιασε τη δυνατή κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας του Οπούντιου μπλόκαρε.

Διαιτησία: Τσιοφλίκη Μάχη (Μάνος-Στάικος) Λάρισας

ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ (Λ. Καλογήρου): Κουτσιρίμπας, Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε (70’ Ρακής), Γκάγκας, Μπόρας (59’ Δουλάς), Χατζησταμάτης, Βουρδάκης (70’ Λίτσος), Τσιανάκας (85’ Ζάχος), Βλάχος, Οικονόμου, Σιώμος.

ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ (Γιάννης Καραμπάς): Φαλαγγίτης, Γκριτζάπης, Πανάγος, Νόουελ, Δούμουρας, Δαβρής, Μαλέρδος (43’ λ.τρ. Κόκας), Κωτσαλάς (81’ Καραδήμος), Μέρμηγκας, Έτνσο, Σεΐτι (87’ Κολιμάτσης).

***  Να δούμε όλα τα αποτελέσματα της πρεμιέρας στον 4ο όμιλο και τους σκόρερς των αγώνων:

Φωκικός Άμφισσας-Δήμητρα Ευξεινούπολης…1-0