Χαλαρό φινάλε στη Λάρισα με ισοπαλία (1-1) για τον ΠΑΣ Λαμία

Με ισοπαλία, 1-1 κόντρα στη Λάρισα,  ολοκλήρωσε πριν από λίγο την πρώτη του χρονιά στην Α’  Εθνική ο ΠΑΣ Λαμία, φτάνοντας στους 30 βαθμούς, σε μια χρονιά που σίγουρα θεωρείται πετυχημένη.

Οι Λαμιώτες, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπλάζιτς (η απουσία του ήταν εμφανής), προηγήθηκαν με τον μοναδικό Λαμιώτη της ομάδας τον 26χρονο Νίκο Τσούκαλο για να δεχτούν την ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα!

Το παιχνίδι αν και ήταν απαλλαγμένο από το βαθμολογικό άγχος δεν ικανοποίησε ποιοτικά, αλλά είχε κάποιες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο α’ ημίχρονο η Λάρισα είχε τον έλεγχο των κινήσεων, όμως η Λαμία είχε την καλύτερη στιγμή με τον Βασιλαντωνόπουλο στο 10’. Οι γηπεδούχοι από την άλλη ήταν ανούσιοι επιθετικά.

Στην επανάληψη η Λαμία μπήκε με όρεξη αλλά όχι για πολύ ώρα, με την ΑΕΛ να ισορροπεί το ματς γρήγορα και να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ, το οποίο 2-3 φορές απέτρεψε ο Μελίσσας.

Στο 81’ ο Τσούκαλος δημιούργησε τη φάση του Λαμιώτικου γκολ και στο τέλος την ολοκλήρωσε, αφού την κυνήγησε μετά την προσπάθεια του Ακόστα. Φαίνεται όμως ότι οι συμπαίκτες του είχαν μείνει στα πανηγύρια κι έτσι τρία λεπτά αργότερα ξέχασαν τον Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή κι αυτός τους τιμώρησε ισοφαρίζοντας το ματς (ήταν η 12η φετινή ισοπαλία για τους Λαμιώτες).

Σε γενικές γραμμές η Λαμία κινήθηκε στο γνωστό της μοτίβο, με εμφανή τη διστακτικότητα στην επίθεση, αφού και τώρα που δεν υπήρχε το βαθμολογικό άγχος δεν ρίσκαρε για τη νίκη, παρότι στον πάγκο είχε δύο επιθετικούς…

Η ουσία είναι ότι ο ΠΑΣ Λαμία ολοκλήρωσε την παρθενική του χρονιά στην Α’  Εθνική, πετυχαίνοντας το στόχο του που ήταν η σωτηρία, σημειώνοντας 6 νίκες, 12 ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες, με τέρματα 20-34.

10′  Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία με τον Πίτι να βρίσκει τον Βασιλαντωνόπουλο ο οποίος μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ αλλά ο Θεοδωρόπουλος απομάκρυνε τη

16′ Ο Ντέλετιτς επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, και κατέληξε σε κόρνερ για την ΑΕΛ το οποίο πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

25′ Ο Φατιόν από αρκετά μακριά δοκίμασε ένα σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του Μελίσσα.

45′ Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε το φάουλ ο Μελίσσας βρήκε τη μπάλα με οτ χέρι αν και αυτή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι αλλά ο διαιτητής δεν είδε το κόρνερ.

49′ Ο Πίτι εκτέλεσε όμορφα το φάουλ στην δεξιά γωνία αλλά ο Θεοδωρόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τη μπάλα.

51′ Σουτ του Τσούκαλου, ο Θεοδωρόπουλος και πάλι επενέβη σωστά

52′ Η Λαμία βγήκε στην επίθεση με τον Πίτι ο οποίος έκανε το σουτ, αυτό ήταν αρκετά καλό, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

58′ Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μασούρα να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, επιχείρησε και το σουτ αλλά ο Μελίσσας απομάκρυνε τη μπάλα και στη συνέχεια ο Αναστασιάδης την έστειλε κόρνερ.

78′ Ο Μλαντένοβιτς μέσα από τη περιοχή και αριστερά έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να διώχνει σε κόρνερ

81′ Στην επίθεση η Λαμία με τον Ακόστα να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει με το νεαρό Σουλούκο να διώχνει με το πόδι. Ο Τσούκαλος όμως είχε ακολουθήσει τη φάση, ελίχθηκε και πλασάρε στη κενή εστία…0-1

84′ Ωραία επίθεση της ΑΕΛ από τα αριστερά ο Λεοζίνιο έκοψε παράλληλα προς τον Ντέλετιτς ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, έκανε και το πλασέ με τον Μελίσσα να μη μπορεί να απομακρύνει…1-1

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

Κίτρινες: Μόρας 28’, Γιοβάνοβιτς 35’, Φατιόν 48’ – Ασίγκμπα 32’, Πριντέτα 45’, Μπουλούλης 53’

ΛΑΡΙΣΑ (Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (68’ Σουλούκος), Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Γκο’ί’κοβιτς, Μασούρας, Μλαντένοβιτς, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (59’ Λεοζίνιο), Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (72’ Περόνε), Ντέλετιτς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές):: Μελίσσας, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Κουκόλης (41’ λ.τρ. Πριντέτα), Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Μπουλούλης, Πίτι, Ακόστα (88’ Μπούντνικ), Βάντερσον (46’ λ.τρ. Τσούκαλος).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Παπαδόπουλος, Παπαργυρίου, Αντρονίκ, Φράγκος.

***  Εκτός Λαμιώτικης αποστολής ήταν οι παίκτες: Πίτκας, Μπλάζιτς, Καραγιάννης, Κουτρομάνος, Μπεν Τζεμιά, Άστσεριτς, Λινάρδος

ΦΩΤΟ: athleticlarissa.gr