«Όρθιος» ο ΠΑΣ Λαμία στο Αγρίνιο, 2-2 με Παναιτωλικό

Τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής, μετά από τρεις σερί ήττες, πήρε πριν από λίγο ο ΠΑΣ Λαμία στο Αγρίνιο, σ’ ένα ματς που έσπασαν καρδιές!

Η ομάδα του Μάκη Χάβου, παίζοντας για δεύτερο συνεχές ματς ενεργητικό ποδόσφαιρο, μετά την άδικη ήττα στο Περιστέρι, αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2, με τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, χάρις στα γκολ του Επστάιν στο 74΄ και του Αντέτζο στο 99΄ (προηγήθηκε η απόκρουση του Κυριακίδη στο πέναλτι του Μαστούρ).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές, με τον Μάζουρεκ στο 27΄ και τον Μάνα στο 88΄, μετά από τραγικά λάθη της Λαμιώτικης άμυνας.

Πλέον μετά και την αποψινή εικόνα της ομάδας, ουδείς μπορεί να αμφισβητήσει την κοροϊδία που παίχτηκε το καλοκαίρι όσον αφορά την προετοιμασία και την διαχείριση της ομάδας από ακατάλληλους «υπαλλήλους». Η ομάδα χρειάζεται επειγόντως να αποκτήσει τη χαμένη της φυσική κατάσταση, αλλά και να αποκτήσει ομοιογένεια, ενώ η εγκληματική απομάκρυνση ικανότατων παικτών είναι κάτι παραπάνω από εμφανής…

Τέλος πάντων η Λαμία παρά τα όποια προβλήματα που αντιμετωπίζει, άξιζε κι απόψε τη νίκη, ειδικά στο α΄ ημίχρονο, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, δεν πρέπει να είμαστε κι αχάριστοι με το 2-2, που δίνει ψυχολογία στους παίκτες και οξυγόνο για τη συνέχεια. Η Λαμιώτικη ομάδα έπαιξε με ψυχή, κυνήγησε τη νίκη και ξέφυγε από το αρνητικό σερί που είχε.

Η Λαμία είχε τις κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, ωστόσο, οι παίκτες της «έπεσαν πάνω» σε έναν εκπληκτικό Κυριακίδη.

Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού ήταν στη σωστή θέση στο 3΄ (εξαιρετικό φάουλ του Μπερτόλιο), ενώ στο 16΄ και 21΄ «νίκησε» τους Επστάιν και Μπερτόλιο σε ισάριθμα τετ-α-τετ.

Η μπάλα τιμώρησε τους φιλοξενούμενους στο 27΄, καθώς κόντρα στη ροή του ματς, ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα με το εξαιρετικό σουτ του Μάζουρεκ (τον μάρκαραν με τα… μάτια οι αμυντικοί της Λαμίας) μέσα από την περιοχή (1-0). Παρά τις προσπάθειες που ακολούθησαν από τους παίκτες των δύο ομάδων το σκορ δεν άλλαξε στο πρώτο 45λεπτο.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με την κλασική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό (που πίεσε στα πρώτα λεπτά εκμεταλλευόμενος και το νωθρό ξεκίνημα των Λαμιωτών), όταν ο Μάζουρεκ βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό (πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα).

Το ματς δεν είχε πολλές φάσεις στη συνέχεια, ωστόσο, η Λαμία κατάφερε να πετύχει αυτό που δικαιούταν νωρίτερα. Ο Επστάιν στο 74΄ εκμεταλλεύτηκε την εκπληκτική ασίστ του Μπερτόλιο, πέρασε τον Κυριακίδη και δεν είχε κανένα πρόβλημα με διαγώνιο συρτό σουτ από αριστερά, να ισοφαρίσει (1-1).

Στο 88΄ ο Μανά, που είχε μπει αλλαγή στο 70΄ φάνηκε να χαρίζει το δεύτερο «τρίποντο» στους γηπεδούχους (η φάση προήλθε από αδράνεια του Βασιλαντωνόπουλου που καθυστέρησε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή του), ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Αφού κέρδισαν πέναλτι στο 95΄ (χέρι του Μιχάι σε κεφαλιά του Μπαράλες, μετά από σέντρα του Μαστούρ από δεξιά), ο Μαστούρ νικήθηκε από τον Κυριακίδη, αλλά ο Αντέτζο που είχε προωθηθεί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο… 99΄!

Αμέσως μετά, ο Μαρινάκης σκόραρε με κεφαλιά στην πολιορκία των παικτών του Παναιτωλικού στα καρέ της Λαμίας, ωστόσο, το γκολ ορθώς δε μέτρησε καθώς ο σκόρερ ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Κίτρινες: Μιχάι 53’, Ντίας 64’, Κυριακίδης 99’, Μανά 101’ – Σκόνδρας 7’ , Βάντερσον 37’

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Ντίας, Μιχάι, Άργκους (87΄ Λουσέρο), Μάζουρεκ, Έρικσον, Μάρκος Πάουλο (80΄ Καμαρά), Τσοκάνης, Μοράρ, Μπαρμπόσα (70΄ Μάνα)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Σκόνδρας, Καραμάνος (60΄ Μαστούρ), Μπλάζιτς, Μπαράλες,  Μπερτόλιο (78΄ Καραγκούνης), Επστάιν (85΄ Πλιάτσικας).

***  Στον Λαμιώτικο πάγκο ήταν ακόμη οι Μελίσσας, Καρυπίδης, Ασίγκμπα, Τσούκαλος, ενώ εκτός 18άδας τέθηκε ο Ρόμανιτς