Διεθνή Ποδόσφαιρο

Oι αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων στο Γιουρόπα Λιγκ

Την ελβετική Λουκέρνη καλείται να αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε σήμερα (Δευτέρα) στη Νιόν. Στο περσινό ελβετικό πρωτάθλημα, η Λουκέρνη κατέλαβε την τρίτη θέση. 

Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 9 Αυγούστου, με τη ρεβάνς να διεξάγεται στην Ελβετία μία εβδομάδα αργότερα.

Ο Αστέρας Τρίπολης, σε περίπτωση που περάσει από τη Χιμπέρνιαν, θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στη Νορβηγική Μόλντε και την αλβανικής Λάτσι, για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Πρώτος αγώνας στο «Θ. Κολοκοτρώνης», στις 9 Αυγούστου.

Σε περίπτωση που ο ΠΑΟΚ αποκλειστεί από τη Βασιλεία στο Τσάμπιονς Λιγκ, θα αντιμετωπίσει για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, τον νικητή του ζευγαριού μεταξύ της ρουμανικής Βιτορούλ και της ολλανδικής Φίτεσε. Πρώτος αγώνας εκτός (στις 9 Αυγούστου) με τη ρεβάνς στην Τούμπα (στις 16 Αυγούστου).

Τέλος, ο Ατρόμητος, σε περίπτωση που περάσει την Ντιναμό Μπρεστ, θα αντιμετωπίσει ή τον Απόλλωνα Λεμεσού από την Κύπρο ή τη Ζελέζνιτσαρ από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη. Εκτός έδρας το πρώτο ματς, με τη ρεβάνς στην Αθήνα.

Η κλήρωση του γ΄ προκριματικού

Η κλήρωση του τρίτου προκριματικού γύρου (9-16 Αυγούστου) για το Γιουρόπα Λιγκ, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε σήμερα στη Νιόν, έχει ως εξής:

 

«Μονοπάτι» πρωταθλητών
Λουντογκόρετς Ράζγκραντ (Βουλγαρία) ή Βίντι (Ουγγαρία) – Ζρίνσκι (Βοσνία) ή Βαλέτα (Μάλτα)
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Ντρίτα (Κόσοβο)
Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) ή Αλασκέρτ (Αρμενία) – Κλουζ (Ρουμανία) ή Μάλμε (Σουηδία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Κρουσέιντερς (Βόρ. Ιρλανδία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Ελσίνκι (Φινλανδία)
Σκεντίγια (Σκόπια) ή Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) – Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) ή Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) – Ηττημένος Σέλτικ (Σκωτία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) – Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) ή Σούντουβα (Λιθουανία)
Δε Νιού Σέιντς (Ουαλία) ή Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Αστάνα (Καζακστάν) ή Μίντιλαντ (Δανία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) ή Χάποελ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)
Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) ή Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) – Κουκέσι (Αλβανία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)

 

Κυρίως κλήρωση
Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) ή Πιούνικ (Αρμενία) – Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή  Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)
Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) ή Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία)
Άγιαξ (Ολλανδία) ή Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) ή ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
Ζανκτ Γκάλεν (Ελβετία) ή Σάρπσμποργκ (Νορβηγία) – Ριέκα (Κροατία)
Μπακασεχίρ (Τουρκία) – Αμπερντίν (Σκωτία) ή Μπέρνλι (Αγγλία)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία) – Μπράγκα (Πορτογαλία)
Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) ή Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) – Αταλάντα (Ιταλία) ή Σαράγεβο (Βοσνία)
Γκενκ (Βέλγιο) ή Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
Βιτόρουλ (Ρουμανία) ή Φίτεσε (Ολλανδία) – ΠΑΟΚ ή Βασιλεία (Ελβετία)
Νόρτζελαντ (Δανία) ή ΑΙΚ (Σουηδία) – Παρτιζάν (Σερβία) ή Τρακάι (Λιθουανία)
Χιμπέρνιαν (Σκωτία) ή Αστέρας Τρίπολης – Μόλντε (Νορβηγία) ή Λάτσι (Αλβανία)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) ή Σλάβια Σόφιας (Βουλγαρία) – Ρούνταρ Βελένιε (Σλοβενία) ή Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
Σεβίλη (Ισπανία) ή Ουίπεστ (Ουγγαρία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Άλκμααρ (Ολλανδία)
Μπάλζαν (Μάλτα) ή Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) – Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)
Ντζουργκάρντεν (Σουηδία) ή Μαριούπολη (Ουκρανία) – Βέντσπιλς (Λετονία) ή Μπορντό (Γαλλία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία) – Στιάρναν (Ισλανδία) ή Κοπεγχάγη (Δανία)
Ολυμπιακός-Λουκέρνη (Ελβετία)
Όσιγιεκ (Κροατία) ή Ρέιντζερς (Σκωτία) – Τσιχούρα Σάτσχερε (Γεωργία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία)
Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία) ή Τρέντσιν (Σλοβακία) – Φέγενορντ (Ολλανδία)
Γιαγκιελόνια Μπιάλιστον (Πολωνία ή Ρίο Άβε (Πορτογαλία) – Γάνδη (Βέλγιο)
Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (Σερβία) ή Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Μπρόντμπι (Δανία)
Ούφα (Ρωσία) ή Ντομζάλε (Σλοβενία) – Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)
B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) ή Μπεσίκτας (Τουρκία) – Λίντσερ (Αυστρία) ή Λίλεστρομ (Νορβηγία)
Ζελιέζνιτσαρ (Βοσνία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) – Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) ή Ατρόμητος
Λειψία (Γερμανία) ή Χάκεν (Σουηδία) – Κραϊόβα (Ρουμανία)

 

Σχετικές αναρτήσεις

Ανανέωσε στη Λαμία για δύο χρόνια ο Μιχάλης Γρηγορίου

efthia

Συζητείται αύριο το πλάνο επανέναρξης του ερασιτεχνικού αθλητισμού

efthia

Άρχισε ο α΄ κύκλος αξιολόγησης των αγωνιστικών χώρων της Α’ Εθνικής

efthia
Φόρτωση....

Συνεχίζοντας να χρησιμοποιείτε την ιστοσελίδα, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο