ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Κυπελλούχος Ελλάδας ο Παναθηναϊκός με Βαγιαννίδη στο 96’!

Σε έναν τελικό με τρεις αποβολές, ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Άρη 1-0, χάρη σε γκολ του Βαγιαννίδη στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε την κούπα και μαζί το ευρωπαϊκό «εισιτήριο» για τη νέα σεζόν.
Οι πράσινοι -που παρότι αγχωμένοι, έδειξαν συνολικά μεγαλύτερη διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο- έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 51’, λόγω της αποβολής του Κώτσιρα.
Με τους Θεσσαλονικείς -οι οποίοι είχαν μια σαφώς πιο αμυντική προσέγγιση στον τελικό- να… παθαίνουν το ίδιο στο 65’, λόγω της αποβολής του Νταρίντα και τον Ζουλ να τους «καταδικάζει» στο 71ο λεπτό, αφήνοντας τους με εννιά…
Για να έρθει ο Βαγιαννίδης, όπως προαναφέραμε, στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα από την ασίστ του Χουάνκαρ, να χαρίσει στην ομάδα του το τρόπαιο και να την στείλει στον β’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ της νέας σεζόν!

Ο  αγώνας

Προσεκτικές αμφότερες οι ομάδες στο ξεκίνημα του τελικού, προσπαθώντας να κρατήσουν και να κυκλοφορήσουν την μπάλα, χωρίς να πάρουν πολλά ρίσκα, με τον κακό αγωνιστικό χώρο πάντως να μην βοηθάει ιδιαίτερα.
Η πρώτη φάση προήλθε από «τσαφ» του Γεντβάι που κατέληξε σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου η μπάλα έφτασε στον Μοντόγια μετά και την λάθος έξοδο του Λοντίγκιν, αλλά το σουτ του έξω από την περιοχή ήταν άστοχο, στο 5’. Ενώ ίδια ήταν η κατάληξη μιας ακόμα προσπάθειας των «κίτρινων», που περίμεναν ως το κέντρο για να αρχίσουν την πίεση, με τον Μορόν, τρία λεπτά μετά.
Το «τριφύλλι» επιδίωξε να επιτεθεί κυρίως από την δεξιά πλευρά, με πολλές και γρήγορες πάσες των παικτών του, που έφεραν ωστόσο και αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κουέστα.
Ρυθμό το παιχνίδι δεν είχε. Είχε όμως ένταση, κυρίως λόγω των πολλών φάουλ που έγιναν και καταλογίστηκαν από την Φραπάρ… Πρωτίστως από τους παίκτες του Άρη, οι οποίοι συνέχισαν να αμύνονται πολύ σωστά και οργανωμένα και να… εκνευρίζουν εκείνους του Παναθηναϊκού, που είχαν μια ανούσια πρωτοβουλία κινήσεων.
Κάπως έτσι, λοιπόν, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 25ο λεπτό για να δούμε την πρώτη πραγματικά αξιόλογη φάση. Όταν, από την εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν και να απομακρύνει στη συνέχεια ο Κώτσιρας!
Στην εξέλιξη μιας ακόμα «στημένης» μπάλας, ήρθε η «απάντηση» των τυπικά γηπεδούχων απόψε, δύο λεπτά μετά. Καθώς ο Μαντσίνι έγινε κάτοχος της μπάλας, μπήκε στην περιοχή από δεξιά με ωραία ενέργεια, σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε!
Λίγο μετά το ημίωρο, ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα διπλή προσπάθεια, μέσω αντίστοιχων σουτ των Κώτσορα και Ρούμπεν, τα οποία απέκρουσαν οι… Φαμπιάνο και Μπράμπετς αντίστοιχα.
Με τα νεύρα… εκατέρωθεν να διατηρούνται, τους Θεσσαλονικείς να μένουν προσηλωμένοι στο πλάνο τους, έστω και υστερώντας πλέον σε επισκέψεις στα καρέ του Λοντίγκιν και τον Κόντη να αλλάζει πλευρές στα τελευταία λεπτά σε Μαντσίνι-Μπερνάρ μήπως και… αλλάξει κάτι αλλά μάταια, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες, χωρίς σκορ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές από τους δύο προπονητές, αλλά με τον Κώτσιρα να κάνει… δώρο στον Άρη την αποβολή του, με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51’, για μαρκάρισμα πάνω στον Σαμόρα!
Μάλιστα, τέσσερα λεπτά μετά, οι τύποις φιλοξενούμενοι είδαν τον Γεντβάι να προλαβαίνει τον Σαμόρα σε μια γρήγορη αντεπίθεση διώχνοντας σε κόρνερ. Από το οποίο ξανά ο δεύτερος έχασε -αν και αμαρκάριστος- την τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, σουτάροντας άστοχα εξ επαφής, μετά το γύρισμα του Σουλεϊμάνοφ από αριστερά!
Ο Βαγιαννίδης μπήκε στο παιχνίδι στο 63ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον… δεξιό μπακ Μαντσίνι, για να έρθει η εκ νέου αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων, μέσω της αποβολής του Νταρίντα επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 65’.
Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Άρη, έξι λεπτά αργότερα. Καθώς ένα αχρείαστο και… ανόητο χτύπημα του Ζουλ, εκτός φάσης, στον Μπακασέτα μπροστά στα μάτια της Φραπάρ, οδήγησε στην απευθείας αποβολή του και την ομάδα του να μείνει με εννιά παίκτες στο γήπεδο!
Με τον Μάντζιο να το γυρίζει σε 4-3-1, έχοντας τον Μορόν μοναδικό προωθημένο και τους Σουλεϊμάνοφ-Σαμόρα να συνδράμουν τον Βερστράτε.
Οι «πράσινοι» πήραν τον έλεγχο από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο δεν είχαν την απαιτούμενη υπομονή και το καθαρό μυαλό, ενώ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, στο 79’. Όταν από ωραία πάσα του Χουάνκαρ, ο Μπερνάρ μπήκε στην περιοχή από αριστερά, σούταρε «με την μία», αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ…
Ψάχνοντας το… πολυπόθητο γκολ, δε, είχαν μια πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσέριν να «στρώνει» για τον Μπακασέτα, το σουτ του οποίου όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουέστα.
Τελικά, η… λύτρωση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, εκεί όπου από γέμισμα του Χουάνκαρ από τα αριστερά, ο επερχόμενος Βαγιαννίδης σκόραρε με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0!

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία).

Κόκκινες: Κώτσιρας 51’ – Νταρίντα 65’, Ζουλ 71’

Κίτρινες: 36’ Κώτσιρας, 43’ Τσέριν, 93’ Χουάνκαρ – 15’ Νταρίντα, 36’ Ζαμόρα, 42’ Μοντόγια, 92’ Μορόν

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Χρήστος Κόντης): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Αράο, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας, Μαντσίνι (63′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης, Μπερνάρ.
ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα, Γκαρθία (68′ Bερστράτε), Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Σαμόρα.

Η πορεία του Παναθηναϊκού και του Άρη ως τον τελικό

Από έξι αγώνες έδωσαν τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και ο Άρης για να φτάσουν ως τέλος της διαδρομής και τον μεγάλο τελικό του φετινού Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο «μονομάχοι» του τελικού, «μπήκαν» στη μάχη του Κυπέλλου από τη φάση των «16». Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να αποκλείσει στα πέναλτι δύο πολύ μεγάλους αντιπάλους, τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ για να φτάσει ως τον τελικό.

«Λύγισε» τους Πειραιώτες στη διαδικασία των πέναλτι, επικρατώντας με 7-6 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της 17ης Ιανουαρίου, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος έπιασε το ματς-μπολ πέναλτι του Καρβάλιο, πριν αστοχήσει (άουτ) στο τελευταίο χτύπημα ο Μαντί Καμαρά.

Ακολούθως, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε το εμπόδιο του πολύ αξιόμαχου Ατρόμητου, σημειώνοντας νίκη-ανατροπή στη ρεβάνς στο Περιστέρι -2-0 με γκολ του Μλαντένοβιτς στο 95’- κι ενώ είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς της Λεωφόρου με 1-2.

Στην ημιτελική φάση οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν τον ΠΑΟΚ, την ομάδα που είχε κυριαρχική παρουσία τα τελευταία χρόνια στο Κύπελλο. Νίκησαν με 1-0 στην Τούμπα με γκολ του Σπόραρ, όμως στη ρεβάνς της Λεωφόρου έσπασαν… καρδιές. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 με τον Ζίβκοβιτς στην κανονική διάρκεια, σκοράροντας για δεύτερη φορά με τον Κεντζιόρα στο 105’.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης ο Λημνιός μείωσε σε 1-2 κι έστειλε τις δύο ομάδες στα πέναλτι. Εκεί ακολούθησε… θρίλερ, με τον Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι του Παναθηναϊκού να αποκρούει τρία… ματς-μπολ πέναλτι του ΠΑΟΚ και τους «πράσινους» να παίρνουν εντέλει την πρόκριση στον τελικό με 7-6.

Ο Άρης με τη σειρά του απέκλεισε στη φάση των «16» την κάτοχο του περσινού τροπαίου και περσινή νταμπλούχο ΑΕΚ στα πέναλτι. Εφυγε με το 0-0 απ’ την Αγιά Σοφιά και στο δεύτερο ματς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 στην κανονική διάρκεια, με την ΑΕΚ να προηγείται με τον Γκατσίνοβιτς και τον Άρη να ισοφαρίζει με τον Μορόν. Στα πέναλτι, οι παίκτες του Άρη ήταν πιο ψύχραιμοι και με 4-2 πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στους «8» το έργο του Άρη ήταν πολύ πιο εύκολο απέναντι στη Νίκη Βόλου της Α2 Εθνικής, την οποία νίκησε εύκολα με 3-0 στο «Βικελίδης», με τη ρεβάνς να μένει στο 2-2 και να «σφραγίζει» την είσοδο των «κιτρινόμαυρων» στα ημιτελικά.

Κόντρα στον Παναιτωλικό, ο Άρης έκανε βήμα πρόκρισης με το διπλό στον πρώτο ημιτελικό στο Αγρίνιο (1-0 με γκολ του Βέλεθ) και με το 0-0 της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου για πρώτη φορά μετά από 14 χρόνια.

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»:
10/01/2024   Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-1: 65’ Ιωαννίδης – 45’ Αλεξανδρόπουλος
17/01/2024   Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 6-7 πέν./0-0 κανονική διάρκεια και παράταση

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
24/01/2024   Παναθηναϊκός-Ατρόμητος  1-2: 11’ Αϊτόρ – 25’ Αντζιέλσκι, 42’ Γιουμπιτάνα
31/01/2024   Ατρόμητος-Παναθηναϊκός  0-2: 35’ Ρουμπέν Πέρεθ, 90’+5’ Μλαντένοβιτς

ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ
14/02/2024   ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός       0-1: 53’ Σπόραρ
21/02/2024   Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ       6-5 πέν./0-1 κανονική διάρκεια, 1-2 παράταση: 120’+9’ Λημνιός – 72’ Αντρ. Ζίβκοβιτς, 105’ Κεντζιόρα

Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΡΗ ΩΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

10/01/2024   ΑΕΚ-Άρης                0-0
17/01/2024   Άρης-ΑΕΚ                4-2 πέν. /1-1 κανονική διάρκεια και παράταση: 58’ Μορόν – 45’+ Γκατσίνοβιτς
24/01/2024   Άρης-Νίκη Βόλου         3-0: 10’, 93’ Νταρίντα, 96’ Σουλεϊμάνοφ
30/01/2024   Νίκη Βόλου-Άρης         2-2: 35’ Κάσσος, 46’ Ριμπέιρο – 27’ πέν., 69’ Σαβέριο

13/02/2024   Παναιτωλικός-Άρης       0-1: 64’ Βέλεθ
06/03/2024   Άρης-Παναιτωλικός       0-0

Οι τελικοί του Κυπέλλου Ελλάδας

1931-32: AEK – APHΣ 5-3
Σκόρερ : 5′ Hλιάσκος, 8′, 65′ Mπαλτάς, 70′ (αυτ.) Oικονόμου, 78′ Nεγρεπόντης – 40′, 43′, 80′ Kίτσος

1932-33: EΘNIKOΣ – APHΣ 2-1
Σκόρερ : 54′ I. Tσιριτάκης, 55′ Aλεξόπουλος – 48′ Kαλτέκης
Πρώτος αγώνας: 2-2 (30′ I. Tσιριτάκης, 47′ Δεληγιώργης – 25′ Aγγελάκης, 65′ Kίτσος)

Σκόρερ : 16′, 49′ Σίμος – 20′ Mαρόπουλος

1948-49: AEK – ΠANAΘHNAΪKOΣ 2-1 (στην παράταση)
Σκόρερ : 38′, 105′ Πατάκας – 69′ Φυλακτός
Πρώτος αγώνας: 0-0 (διεκόπη στην παράταση -109′- λόγω σκότους)

1949-50: AEK – APHΣ 4-0
Σκόρερ : 6′ Mαρόπουλος, 45′ Γούλιος, 63′, 67′ Kουντούρης

1950-51: OΛYMΠIAKOΣ – ΠAOK 4-0
Σκόρερ : 27′ Mουράτης, 66′ Δαρίβας, 75′, 80′ Δρόσος

1951-52: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANIΩNIOΣ 2-0
Σκόρερ : 5′ Δαρίβας, 68′ Kανσός
Πρώτος αγώνας: 2-2 (30′ Kοπανίδης, 90′ Δρόσος – 34′, 60′ Tσολιάς)

1957-58: OΛYMΠIAKOΣ – ΔOΞA ΔPAMAΣ 5-1
Σκόρερ : 22′ Γκαβέζος, 43′ Mπέμπης, 63′, 87′ Πολυχρονίου, 89′ Yφαντής – 52′ Nαλμπάντης

1958-59: OΛYMΠIAKOΣ – ΔOΞA ΔPAMAΣ 2-1
Σκόρερ : 52′ Yφαντής, 59′ Mπέμπης – 47′ Γεωργιάδης

1959-60: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANAΘHNAΪKOΣ 3-0
Σκόρερ : 25′, 35′ Πολυχρονίου, 82′ Σιδέρης
Πρώτος αγώνας: 1-1 (50′ Mπέμπης – 17′ Παπαεμμανουήλ)

1960-61: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANIΩNIOΣ 3-0
Σκόρερ : 34′ K. Παπάζογλου, 69′, 88′ Σιδέρης

1961-62: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANAΘHNAΪKOΣ 0-0 (διεκόπη στην παράταση)
(Καθυστέρησε λόγω επεισοδίων και διεκόπη οριστικά στο 97′ λόγω σκότους)

1962-63: OΛYMΠIAKOΣ – ΠIEPIKOΣ 3-0
Σκόρερ : 30′ Πολυχρονίου, 39′ Aρ. Παπάζογλου, 65′ Σιδέρης

1963-64: ΑΕΚ (χωρίς αγώνα)
(Διεκόπη ο ημιτελικός Παναθηναϊκός-Oλυμπιακός 1-1 στο 117′ λόγω επεισοδίων)

1964-65: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANAΘHNAΪKOΣ 1-0
Σκόρερ : 5′ Σιδέρης

1965-66: AEK – OΛYMΠIAKOΣ 2-0 (άνευ αγώνα)
(Η AEK πέρασε στον τελικό με μηδενισμό της Kαβάλας και ο Oλυμπιακός δεν κατέβηκε διαμαρτυρόμενος, αλλά και γιατί ήταν πλέον Iούλιος)

1966-67: ΠANAΘHNAΪKOΣ – ΠANIΩNIOΣ 1-0
Σκόρερ : 56′ Γραμμός

1967-68: OΛYMΠIAKOΣ – ΠANAΘHNAΪKOΣ 1-0
Σκόρερ : 75′ Π. Bασιλείου

1968-69: ΠANAΘHNAΪKOΣ – OΛYMΠIAKOΣ 1-1 (στην παράταση)