ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, αλλά η Λαμία δεν άξιζε μια τέτοια συντριβή…

Βαριά ήταν η πρώτη φετινή ήττα στο πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής, για τον ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος έχασε απόψε από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-0, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, δείχνοντας αδυναμίες στον αμυντικό τομέα, αν και η γενική της εικόνα μέσα στο γήπεδο δεν ήταν για ένα τόσο μεγάλο σε έκταση σκορ.

Για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, η οποία αντικειμενικά είχε στο πρόγραμμά της κάτι από το συγκεκριμένο ματς, η διακοπή θεωρείται βάλσαμο για να διορθωθούν κάποια λάθη που φάνηκαν στην αμυντική της γραμμή έτσι ώστε να παραταχθεί πανέτοιμη στο επόμενο ματς με τον ΟΦΗ, σε 15 ημέρες, επιστρέφοντας στις νίκες κόντρα στους Κρητικούς, στους οποίους οι Λαμιώτες χρωστάνε πολλές απαντήσεις σχετικά με τη συμπεριφορά τους τα τελευταία χρόνια….

Ο αγώνας

Η Λαμία είχε ψηλά τις γραμμές της στο γήπεδο και δυσκόλευε την κυκλοφορία της μπάλας στους γηπεδούχους, οι οποίοι άγγιξαν το προβάδισμα στο 6’ όταν ο Μπιέλ  τελευταίος δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τους «ερυθρόλευκους» με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Καρλίτος, ο οποίος όμως είδε τον Πασχαλάκη να τον σταματάει δις (10’, 11’).
Ότι δεν κατάφερε να κάνει η Λαμία το έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Έξυπνη κομπίνα στο φάουλ, με τον Φορτούνη να βρίσκει τον Μασούρα ο οποίος εκτέλεσε με τη μία τον Κοσέλεβ για το 1-0.

Αυτό το γκολ έδωσε έξτρα ψυχολογία στους Πειραιώτες, που «έσφιξαν» αμυντικά και είχαν τον Έσε να κόβει κάθε κόντρα των αντιπάλων τους. Κάπως έτσι, άρχισαν μπροστά να δημιουργούν και στο 32’ πήραν αέρα δύο τερμάτων, με την μπάλα να στρώνεται στον Φορτούνη ο οποίος με εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ έγραψε το 2-0.
Η Λαμία προσπάθησε να μειώσει πριν το ημίχρονο, αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε τον Καρλίτος στο 41’ και δύο λεπτά μετά ο Μπιέλ δεν έκανε καλή προβολή, με το σκορ να μένει ως έχει. Ο Βόκολος έριξε στο ματς τους Μούλα και Λόνγκο, βγάζοντας τους Μαρτίνεθ και Τσιλούλη για να αλλάξει πρόσωπο στην ομάδα του, αλλά ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός και δημιουργούσε διαρκώς τελικές στην αντίπαλη εστία! Ελ Κααμπί και Καμαρά σε διάστημα δύο λεπτών δεν κατάφεραν να σκοράρουν (52’, 53’), ούτε και ο Σλίβκα στην αμέσως επόμενη φάση για να μειώσει.
Η κατοχή ήταν σε υψηλά επίπεδα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έγραψαν το 3-0 στο 62ο λεπτό μετά από σέντρα-σουτ του Ροντινέι και αυτογκόλ του Βασιλαντωνόπουλου.

Ο Ελ Κααμπί «πάλευε» για να σκοράρει αλλά δεν έβρισκε στόχο ή έπεφτε πάνω στον Κοσέλεβ, με τον Καρλίτος να βρίσκει δίχτυα στο 70’ αλλά το γκολ του να μην μετράει καθώς ήταν οριακά εκτεθειμένος. Με την ομάδα του Μαρτίνεθ να συνεχίζει να πιέζει και να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι, με τον Μπρνιτς να τραβάει τους συμπαίκτες του στην επίθεση στο φινάλε και παραλίγο να… γράψει ασίστ, αλλά το πλασέ του Φορτούνη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι (87’). Τελικά, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Κααμπί με άψογο πλασέ κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε διαρκώς, με τον Μαροκινό να σκοράρει για το 4-0 και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

1′ Μπαλιά του Καρλίτος στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, βγαίνει και απομακρύνει ο Πασχαλάκης

3’  Πάει να βγει γρήγορα στην κόντρα η Λαμία, γυρίζει ο Φορτούνης και κόβει τον Τσιλούλη

4′ Τρομερό κόψιμο του Έσε, στη συνέχεια του κάνει δυνατό φάουλ ο Νούνιες.

10′ Φάση για τη Λαμία! Μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Καρλίτος κάνει τις προσποιήσεις και σουτάρει από δύσκολη γωνία αλλά ο Πασχαλάκης

11′ Νέα ευκαιρία για τη Λαμία! Κλέβει ψηλά την μπάλα στο γήπεδο η ομάδα του Βόκολου, ο Σλίβκα σπάει στον Καρλίτος που από διαγώνια θέση κάνει το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε

12′ Σουτ του Σαραμαντά στην κίνηση, άουτ

15′ Πάλι επικίνδυνα στην περιοχή του Ολυμπιακού η Λαμία, ο Καρλίτος το.. παρακάνει

17′  Έξυπνη η εκτέλεση του Φορτούνη, ο Μασούρας κάνει το γυριστό μονοκόμματο σουτ και εκτελεί τον αντίπαλο κίπερ για το 1-0

20′ Βγαίνει πρώτος στην μπάλα και απομακρύνει ο Ρέτσος πριν γίνει επικίνδυνη η Λαμία

24′ Παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Καμαρά ο Βασιλαντωνόπουλος και διώχνει σε κόρνερ

25′ Τρομερό κόψιμο του Έσε που δεν αφήνει τη Λαμία να φύγει στην αντεπίθεση

32′ Μετά από σέντρα του Κίνι και κακή απομάκρυνση, η μπάλα στρώνεται στον Φορτούνη που πιάνει υπέροχο μονοκόμματο σουτ στην κίνηση για να εκτελέσει τον Κοσέλεβ για το 2-0

38′ Ωραίο γύρισμα του Μπιέλ, ο Κίνι κάνει το σουτ αλλά η μπάλα σταματά στα σώματα

41′ Απειλεί η Λαμία! Γρήγορη ανάπτυξη και παράλληλο γύρισμα προς τον Καρλίτος που ήταν έτοιμος να εκτελέσει, αλλά ο Πασχαλάκης προλαβαίνει και απομακρύνει σωτήρια πριν γίνει ο Ισπανός κάτοχος της μπάλας στη μικρή περιοχή

52′  Κρύβεται η μπάλα με Μπιέλ, Ελ Κααμπί, ο τελευταίος πιάνει γεμάτο σουτ από τα όρια της περιοχής αλλα ο Κοσέλεβ διώχνει σε κόρνερ

53′ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα στρώνεται στον Καμαρά που από καλό σημείο δεν μπορεί να εκτελέσει σωστά από τα πέντε μέτρα με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία

54′ Πολύ μεγάλη φάση για τη Λαμία! Κεφαλιά του προωθημένου Σλίβκα, η μπάλα κατευθύνεται προς το βάθος της εστίας του Πασχαλάκη αλλά ο Κίνι διώχνει πάνω στη γραμμή

62′ Ο Ροντινέι πάει στην ατομική ενέργεια από τα πλάγια και κάνει πολύ δυνατό παράλληλο γύρισμα, με τον Βασιλαντωνόπουλο να σκοράρει στην εστία της ομάδας του στην προσπάθειά του να απομακρύνει…3-0

64′ Άλλη μια εξαιρετική συνεργασία των ερυθρόλευκων, με Μασούρα και Φορτούνη να βρίσκονται με… κλειστά μάτια αλλά ο τελευταίος πλασάρει άψυχα

66′ Καλοζυγισμένη σέντρα του Μασούρα, γυριστή κεφαλιά του Ελ Κααμπί περνά λίγο άουτ

68′ Ο Μασούρας βγάζει τον Ολυμπιακό στην κόντρα, σπάει στον Ελ Κααμπί αλλά ο Κοσέλεβ βγάζει το πλασέ του Μαροκινού

70′ Σκοράρει ο Καρλίτος, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Περιμένουμε το τσεκάρισμα του VAR για το αν είναι εκτεθειμένος ο σκόρερ. Οφσάιντ τελικά, δεν μετράει το γκολ οριστικά

73′ Καρβάλιο και Αλεξανδρόπουλος μέσα, έξω οι Μασούρας, Έσε για τον Ολυμπιακό

75′ Λάθος του Αλεξανδρόπουλου, ο Σλίβκα κλέβει και βρίσκει τον Καρλίτος αλλά κόβεται από τον Ντόη μέσα στην περιοχή

78′ Κεφαλιά του Καμαρά μετά από ωραία σέντρα του Φορτούνη, μπλόκαρε ο Κοσέλεβ

81′ Μπρνιτς αντί Φορτούνη για τον Ολυμπιακό

83′ Ο Ροντινέι δεν μπορεί να εκτελέσει από κοντά αφού ο Τζανετόπουλος του βάζει στοπ

84′ Κεφαλιά του Καμαρά, μπλόκαρε ο Κοσέλεβ

87′ Πλασέ του Φορτούνη, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας! Μετά από πάσα του Μπρνιτς που λίγο έλειψε να δώσει την πρώτη του ασίστ

95’  Υπέροχη κάθετη προς τον Ελ Κααμπί ο οποίος με άψογο τελείωμα εκτελεί τον Κοσέλεβ για το 4-0

Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Κίτρινες: Ρέτσος 35’, Μπιέλ 69’ – Τζανετόπουλος 16’, Μαρτίνεθ 38’, Σλίβκα 56’

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Κίνι, Ρέτσος (59’ Φρέιρε), Ντόη, Ορτέγκα (59’ Ροντινέι),  Έσε (73’ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (73’ Καρβάλιο), Φορτούνης, Μπιέλ (81’ Μπρίνιτς), Ελ Κααμπί.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Βασιλαντωνόπουλος, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Πάβλοβετς, Στάνκο, Τσιλούλης (46’ Λονγκό – 63’ Ακούνια), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (46’ Μουλά), Καρλίτος (86’ Μάλτσι), Νούνιες (81΄Τζανδάρης)

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Νάγκι, Κορνέζος, Τσούκαλος, Λάκε. Εκτός 20άδας έμεινα οι: Χατζηεμμανουήλ, Κοντονίκος.