ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Η Λάρισα 3-0, πλησίασε τον Λεβαδειακό

Νικηφόρα συνέχισαν ΑΕΛ και Νίκη Βόλου τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο της Α’  Εθνικής 2. Οι «βυσσινί» επιβλήθηκαν 3-0 του Απόλλωνα Πόντου στην “AEL FC Arena”, σε αναμέτρηση για την 13η αγωνιστική, και έφτασαν στους 24 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν ο Πεντρόσο που σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ των Θεσσαλών (23΄, 37΄), ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 48΄ ο Οτορμίν, ο οποίος είχε και δοκάρι στο επόμενο λεπτό. Από την πλευρά του, ο Απόλλων «άγγιξε» το γκολ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Αμπούντου στο 6΄, αλλά ο Σουλούκος έπεσε στη δεξιά γωνία του και απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο μεταξύ, η Νίκη Βόλου κατέβαλε την αντίσταση του ΠΑΟΚ Β΄ στο Δημοτικό Νεάπολης, επικρατώντας με 3-2. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου προηγήθηκε με το πέναλτι του Μιράντα στο 12ο λεπτό, ενώ ο «Δικέφαλος» του βορρά ισοφάρισε στο 41΄ με τον Δαρέλα. Μολονότι έμειναν στο 47΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τσοπούρογλου, οι Θεσσαλονικείς ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν 2-1 με το γκολ του Τζίμα στο 51΄. Όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Πολίτη στο 61΄, ενώ είπαν και την τελευταία… λέξη στον αγώνα, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Μιράντα στο 87ο λεπτό.

5. Αναγέννηση Καρδίτσας   14
6. Κοζάνη                             14 -10αγ.
7. ΠΑΟΚ Β΄                          13
8. Ηρακλής                           13
9. Αιολικός                            12
10. ΑΕΚ Β΄                            11 -10αγ.
11. Καμπανιακός                    9
12. Απόλλων Πόντου              8
13. Αλμωπός Αριδαίας            -.

Στην κορυφή του Νότου η Καλλιθέα

«Φωτιά» στην κορυφή του Β΄ ομίλου της Α’  Εθνικής 2 έβαλε ο Ηλυσιακός μετά τη σημερινή του νίκη επί των Χανίων με 1-0. Την ίδια ώρα στο «Ε Πάσο», η Καλλιθέα με το γκολ του Μαρότα στο 86΄ πήρε τη νίκη με 1-0 στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής με την Καλαμάτα και, πλέον, μετά την εξέλιξη αυτή η αθηναϊκή ομάδα πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας με 23 βαθμούς, τα Χανιά υποχώρησαν στην 2η (22β.), ενώ η Ηλιούπολη μετά το σπουδαίο «τρίποντο» επί των Κρητών με το γκολ του Φουρλάνου στο 20΄, ανέβηκε στην 3η θέση με 20.