ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Καρλίτος-Κοσέλεβ εσείς σούπερ σταρς!!!

Εκπληκτικά πράγματα συνέβησαν απόψε στο άδειο ΔΑΚ Λαμίας, όπου σε μια δραματική αναμέτρηση ο ΠΑΣ Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-1 και εδραιώθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α’ Εθνικής, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ο Ισπανός σκόρερ Καρλίτος (πέτυχε τα δύο γκολ) και ο Μολδαβός τερματοφύλακας Αλεξέι Κοσέλεβ με τις… εξωπραγματικές αποκρούσεις που έκανε (απέκρουσε και πέναλτι) σ’ ένα συναρπαστικό ματς για γερά νεύρα!

Η Λαμία καλείται στις επόμενες πολύ δύσκολες αγωνιστικές να διατηρήσει την πλεονεκτική θέση της στη βαθμολογία και να συμμετάσχει στα πλέι οφ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Θυμίζουμε ότι η Λαμιώτικη ομάδα παίζει στη συνέχεια εκτός με τον Παναθηναϊκό, θα υποδεχτεί την ΑΕΚ, θα πάει στο Περιστέρι και θα κλείσει την κανονική περίοδο φιλοξενώντας στο ΔΑΚΛ τον ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 3’ άγγξαν το γκολ με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Παρ’ όλα αυτά, οι Αρκάδες κατάφεραν να προηγηθούν αυτοί στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια, με τον Μπαρτόλο να… σβήνει τον αντίπαλό τους και να βγάζει την κατάλληλη στιγμή στον Καλτσά, που σκόραρε εξ επαφής για το 1-0 στο 11’.
Ο Αλάγκμπε σούταρε άστοχα στο 16’, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η δυνατή κεφαλιά του Μιριτέλο στο 26’. Έξι λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς είδε τον απίθανο Κοσέλεφ να του στερεί σε δύο περιπτώσεις ένα δεύτερο γκολ, καθώς αρχικά απέκρουσε την κεφαλιά του και εν συνεχεία τον… κεραυνό που εξαπέλυσε μέσα από τη μικρή περιοχή!
Κι ενώ ο Αστέρας έδειχνε να ελέγχει το ματς, ήρθε η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία για φάουλ στο 37’, που άφησε με παίκτη λιγότερο τους φιλοξενούμενους, που πάντως κράτησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.
Όπως αναμενόταν, η Λαμία μπήκε στο δεύτερο μέρος με στόχο να βρει τη γρήγορη ισοφάριση. Ωστόσο, με εξαίρεση ένα αδύναμο σουτ του Τζανδάρη στο 49’, που μπλόκαρε ο Γραμματικάκης, έδειχνε να δυσκολεύεται να απειλήσει.
Εντέλει χρειάστηκε να φτάσουμε στο 68’ και το καταπληκτικό σουτ του Καρλίτος, που κάρφωσε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Αστέρα για να φέρει το ματς στα ίσα!
Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον το μομέντουμ, ωστόσο οι Αρκάδες αντεπιτέθηκαν και απείλησαν με Ζουγλή (72’) και Καλτσά (75’). Στο 76’ μάλιστα κέρδισαν και πέναλτι, με τον Μιριτέλο όμως να βλέπει τον Κοσέλεφ να αποκρούει με τα πόδια!
Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 79ο λεπτό ήταν η σειρά της Λαμίας να κερδίσει πέναλτι, με τον Καρλίτος να εξιλεώνεται για τις δύο χαμένες εκτελέσεις στα Γιάννινα και να ανατρέπει τα δεδομένα κάνοντας το 2-1 στο 80’.
Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν στα τελευταία λεπτά αλλά δεν είχαν τύχη, με την ομάδα του Βόκολου να φτάνει τις τέσσερις συνεχόμενες στο πρωτάθλημα και να εδραιώνεται στην εξάδα.

1′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά από προσπάθεια του Καρλίτος από τα δεξιά, που έδιωξε ο Γραμματικάκης

3′ Φάουλ για τους γηπεδούχους, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Απίθανη εκτέλεση του Καρλίτος ο οποίος στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γραμματικάκη

10′ Κόρνερ για τη Λαμία, η μπάλα απομακρύνθηκε και στη συνέχεια ο Μαρτίνεθ σούταρε άουτ

11′ Αντεπίθεση από τους Αρκάδες, με τον Μπαρτόλο να κάνει την επέλαση από τα αριστερά, απέφυγε και τον Παπαδόπουλο, μπήκε στην περιοχη, γύρισε στον αμαρκάριστο Καλτσά που πλάσαρε ανενόχλητος εξ επαφής …0-1

16′ Άστοχο το δυνατό σουτ του Αλάγκμπε από το ύψος της περιοχής

20′ Οφσάιντ σε μεγάλη ευκαιρία της Λαμίας, με σουτ του Καρλίτος που σταμάτησαν οι αμυντικοί πάνω στη γραμμή

24′ Κόρνερ μετά από προσπάθεια του Νούνιες ανάμεσα σε δύο αμυντικούς. Προηγήθηκε ωραίο σκάψιμο Καρλίτος. Το πήγε απευθείας ο Ισπανός, νέο κόρνερ μετά από απομάκρυνση αμυντικού

26′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τον Αστέρα. Άστοχη η δυνατή κεφαλιά του Μιριτέλο

31′ Διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων για χέρι του Παπαδόπουλου μέσα στην περιοχή, συνεχίζεται το ματς

32′
Εντυπωσιακή, διπλή επέμβαση του Κοσέλεβ. Ο Μολδαβός σταμάτησε την κεφαλιά του Καλτσά, που πήρε το ριμπάουντ αλλά είδε τον τερματοφύλακα της Λαμίας να αποκρούει ξανά

38′ Φώναξαν για πέναλτι στο μαρκάρισμα στον Καρλίτος οι γηπεδούχοι, συνεχίζεται το ματς

44′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τη Λαμία. Έδιωξε ο Τζουκάνοβιτς

49′ Φάουλ για τους γηπεδούχους, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. Αδύναμο σουτ του Τζανδάρη, εύκολα μάζεψε ο Γραμματικάκης

61′ Κλέψιμο και απίστευτη κούρσα από τον Μπαρτόλο, που όμως δεν μπόρεσε να φτάσει σε τελική, πέφτοντας κάτω εξουθενωμένος

68′  Ισοφάριση για τους γηπεδούχους με τρομερό σουτ του Ισπανού από το ύψος της περιοχής. Δέχτηκε όμορφη μπαλιά-σέντρα από τον Σιμόν στο ημικύκλιο της περιοχής, κοντρολάρισε και με ευθύβολο σουτ έστειλε τη μπάλα στο Γ, δοκάρι και μέσα…1-1

72′ Συρτό σουτ από τον Ζουγλή, κανένα πρόβλημα για τον Κοσέλεβ

75′ Επικίνδυνο γύρισμα Καλτσά, η μπάλα κόντραρε και ο κίνδυνος αποσοβήθηκε

76′ Πέναλτι για τον Αστέρα. Ο Βραζιλιάνος γράπωσε τον αντίπαλό του και τον… γκρέμισε, ωστόσο φαίνεται να έχει γίνει έξω από την περιοχή το μαρκάρισμα. Αναμονή για το VAR. Ο Μιριτέλο έχει ήδη στήσει την μπάλα στη λευκή βούλα. Πέναλτι τελικά, σε μία αρκετά οριακή φάση. Σουτάρει ο Μιριτέλο και ο Κοσέλεβ αποκρούει με τα πόδια! Στη συνέχεια αποκρούει την προσπάθεια του Καλτσά

79′ Πέναλτι για τη Λαμία. Για μαρκάρισμα του Καστάνιο στον Καρλίτος. Ο Καρλίτος στην μπάλα και …2-1
93′
Ακυρώνεται γκολ του Τόσιτς για οφσάιντ του Μάλτσι.

96′ Μπλόκαρε την κεφαλιά του Μιριτέλο ο Κοσέλεβ, αλλά υπήρχε και επιθετικό φάουλ στη φάση.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κόκκινη: Γκαρσία 37’ (2η κιτρινη)

Κίτρινες:  Σίντκλεϊ 76’, Παπαδόπουλος 92’ – Γκαρσία 14’, Άλβαρες 56’, Καστάνιο 79’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λ. Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Αμαράλ (46’ Σίντκλεϊ), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (57’ Τόσιτς), Στάνκο, Τσιλούλης (83’ Κορνέζος), Καρλίτος (83’ Μάλτσι), Νούνιες

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Χατζηεμμανουήλ, Τσούκαλος, Λέικ, Σλίβκα, Βασιλαντωνόπουλος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μ. Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμης (82’ Μάντζης), Αλάγκμπε (82’ Γκος), Γιαμπλόνσκι (67’ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67’ Ζουγλής), Κρέσπι (39’ Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο

Στον πάγκο του Αστέρα ήταν ακόμη οι: Τσιφτσής, Χριστόπουλος, Σουρλής, Σίτο