ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Μαγική η Λαμία στο Βόλο, άξιζε τη νίκη που την έχασε στο 90’!…

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής πραγματοποίησε απόψε στο Πανθεσσαλικό ο ΠΑΣ Λαμία, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε πολύ καλή μπάλα, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ και κρατούσε τι τρίποντο γερά μέχρι το 90’, όταν δέχτηκε ένα απίθανο γκολ από 30μ. χάνοντας δύο πόντους που τους άξιζε 100%!

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έδειξε πολύ καλά στοιχεία μέσα στο γήπεδο, κυριάρχησε επιθετικά, είχε δύο δοκάρια κι εκπληκτικές ευκαιρίες να πάρει μια μεγάλη νίκη, αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη στην εκπνοή με αποτέλεσμα να φύγει από το γήπεδο με έναν βαθμό, αποτέλεσμα που την αδικεί κατάφωρα.

Η Λαμία έχοντας πρωταγωνιστή  τον Ισπανό Καρλίτος ο οποίος σε συνεργασία με τον Τσιλούλη έκαναν μαγικά πράγματα στον αγωνιστικό χώρο και  «σήκωσαν» όλη την ομάδα, η οποία απ’ ότι φαίνεται δεν έχει καμμιά σχέση με την ομάδα των προηγουμένων ετών.

Πραγματικά το αποψινό ματς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος, είχε 4 γκολ, δύο δοκάρια, αμέτρητες συγκινήσεις  και άφησε υποσχέσεις για τη συνέχεια…

Με τον Καρλίτος να πραγματοποιεί ονειρικό ντεμπούτο με γκολ και ασίστ, οι Λαμιώτες κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το φινάλε του 90λέπτου, με τον Βόλο να «χτυπά» στο 90′ με ένα φανταστικό «κεραυνό» του Άλχο για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ!
Και τα τέσσερα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Λαμία να ανοίγει το σκορ στο 55′ με πέναλτι του Ισπανού φορ, τους γηπεδούχους να «απαντούν» στο 58΄με τον Σιέλη και τον Σλίβκα να δίνει εκ νέου προβάδισμα στο σύνολο του Βόκολου δύο λεπτά αργότερα, σε ένα «ονειρικό» 5λεπτο με τρία γκολ!

Ο αγώνας

Αρκετά καλό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βγάζουν διάθεση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο του Πανθεσσαλικού, δείχνοντας από νωρίς πως θέλουν να παίξουν γρήγορα και χωρίς σκοπιμότητες. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Λαμία ήταν εκείνη που έκανε ένα βήμα μπροστά, πήρε τα ηνία του αγώνα και επέβαλλε τον ρυθμό της. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 4ο λεπτό, με το μακρινό και συρτό σουτ του Μαρτίνεθ να μην ανησυχεί τον Σιαμπάνη.
Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 11’, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Σαραμαντάς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρούμπεν Μαρτίνεθ βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι πιάνοντας την κεφαλιά, με τον κίπερ του Βόλου να βγάζει πολύ δύσκολα. Η Λαμία συνέχισε να είναι ανώτερη, καθώς, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα, ενώ, σημαντικό ήταν το γεγονός πως ανακτούσε την κατοχή με σχετική άνεση.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν η φάση του 24’, εκεί όπου σε κατάσταση τρανζίσιον, ο Καρλίτος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας «τσιμπώντας» την μπάλα, με τον Σιαμπάνη πάντως να διαβάζει εξαιρετικά τη φάση και να βγαίνει έγκαιρα, αποσοβώντας τον κίνδυνο.
Από το μισάωορο και μετά, ο Βόλος ισορρόπησε κάπως το ματς, ανεβάζοντας σιγά-σιγά την απόδοσή του. Παρ’ όλα αυτά, το παιχνίδι του ήταν μονοδιάστατο, αφού ό,τι καλό έκανε, ήρθε από τη δεξιά της πλευρά. Στο 37’, οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους για πρώτη φορά με το σουτ του Κόμπα από καλή θέση να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει άουτ. Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου πάντως ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τη Λαμία να βγαίνει ταχύτατα στον αιφνιδιασμό, τον Καρλίτος να «σπάει» στον Τσιλούλη, ο οποίος με σουτ από αρκετά πλάγια θέση σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Βόλου.
Με το… πόδι πατημένο στο «γκάζι» μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 49ο λεπτό, η Λαμία σπατάλησε μοναδική διπλή ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Σιαμπάνη και εν συνεχεία, η μαγική του ενέργεια σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Τζανετόπουλος!
Τρία λεπτά αργότερα, η Λαμία κέρδισε πέναλτι από το άτσαλο μαρκάρισμα του Κρούζλιακ πάνω στον Τσιλούλη, στην προσπάθεια του Έλληνα φορ για μια σέντρα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καρλίτος, ο οποίος στο 55′ άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα των Φθιωτών!
Ένα γκολ που έβαλε… φωτιά στο ματς, με τον Βόλο να ψάχνει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Και τελικώς το βρήκε μόλις δύο λεπτά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, με καρφωτή κεφαλιά του Σιέλη στο 58′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ!
Κατά πως φάνηκε όμως, τα εναλλάξ… χτυπήματα των δύο «μονομάχων» δεν είχαν ολοκληρωθεί εκεί. Και αυτό διότι στην πρώτη φάση μετά το 1-1, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με πρωταγωνιστεί και πάλι τον Καρλίτος! Συγκεκριμένα, στο 60′, ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στην αντίπαλη περιοχή, με τον Σλιβκα να πετάγεται ολομόναχος και με κοντινή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή να κάνει το 2-1!
Μετά από αυτό το «καυτό» πεντάλεπτο με τρία γκολ, ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τη Λαμία πάντως να ήταν η ομάδα εκείνη που έφτανε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία για ένα ακόμη γκολ. Μάλιστα, το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου «άγγιξε» το 3-1 στο 74′ με το δεύτερο δοκάρι του Τσιλούλη στο ματς (!), ενώ στο 80′ και το 82′ ο Σιαμπάνης σταμάτησε τα δυνατά σουτ του Λέικ.
Τελικώς, τον δρόμο προς τα δίχτυα τον βρήκε ο Βόλος, ο οποίος με τη συμπλήρωση των 90′ έγραψε το τελικό 2-2 με ένα απίθανο σουτ από μεγάλη απόσταση του Άλχο!

Φάσεις, γκολ

4′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Μαρτίνεθ να πιάνει το μακρινό σουτ και την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Βόλου

7′ Σέντρα του Τσιλούλη από τα αριστερά, δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας ο Καρλίτος που είχε κλειστεί από δύο αμυντικούς

12’ Μετά από φάση διαρεκείας, ο Σαραμαντάς έβγαλε τη σέντρα, με τον Μαρτίνεθ να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, για να διώξει ενστικτωδώς  ο Σιαμπάνης

24′ Ο Σιαμπάνης πέφτει και προλαβαίνει να διώξει την μπάλα προ του Καρλίτος! Ο Ισπανός φόρ «τσίμπησε» την μπάλα αλλά ο Έλληνας κίπερ «καθάρισε» τη φάση

32′ Φάουλ του Λούνα πάνω στον Μαρτίνεθ, φωνές των φιλοξενούμενων για το γεγονός πως ο διαιτητής δεν έδωσε κίτρινη κάρτα

36′ Κόρνερ για τον Βόλο, με τον Πάβλοβετς να το παραχωρεί, σταματώντας την επικίνδυνη σέντρα του Ντέλετιτς από τα δεξιά

38’ Ευκαιρία για τον Βόλο, με την μπάλα στην περιοχή της Λαμίας και τον Κόμπα να πιάνει το σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

40′ Δυνατό γέμισμα του Λούνα, βγαίνει και μπλοκάρει σταθερά ο Νάγκι.

43′ Ο Κόμπα ήρθε με σωτήρια επέμβαση να πάρει την «μπουκιά» μέσα από το στόμα του Καρλίτος, ο οποίος και είχε «οπλίσει» για το σουτ μετά το μαγικό τακουνάκι του Τσιλούλη

45’+ Οι Λαμιώτες βγήκαν ταχύτατα στον αιφνιδιασμό, ο Καρλίτος «έσπασε» εξαιρετικά στον Τσιλούλη, ο οποίος από πλάγια θέση με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σιαμπάνη

49′ Μετά από φάση διαρκείας, ο Νούνιες τροφοδοτεί τον Καρλίτος, εκείνος κάνει το σουτ από τα αριστερά με τον Σιαμπάνη να αποκρούει δύσκολα. Η μπάλα έμεινε στην περιοχή του Βόλου, με τον Ισπανό φορ της Λαμίας να γίνεται ξανά κάτοχος της μπάλας, να πλασάρει, όμως οι Βολιώτες έσωσαν  πάνω στην γραμμή!

52′ Ο Τσιλούλης πάτησε περιοχή από τα αριστερά, σέντραρε στην «καρδιά» της περιοχής, με τον Κρούζλιακ να φαίνεται να τον πατάει στην προσπάθειά του παίκτη της Λαμίας να γυρίσει την μπάλα. Δίνει πέναλτι ο διαιτητής. Η φάση εξετάζεται από το VAR που δικαιώνει την απόφαση του διαιτητή. Το πέναλτι εκτελεί ο Καρλίτος άψογα…0-1

58′ Ο Κύπριος στόπερ του Βόλου, Σιέλης, ήρθε με φόρα από πίσω και με καρφωτή κεφαλιά από την «καρδιά» της περιοχής έφερε το ματς στα ίσα…1-1

60′ Οι φιλοξενούμενοι παίρνουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, με τον Καρλίτος να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Σλίβκα να πετάγεται ολομόναχος στην μικρή

περιοχή…1-2

74′ Δοκάρι για τη Λαμία, με τον Τσιλούλη να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού από πολύ πλάγια

80′ Ο Σιαμπάνης έκοψε με τρομερό τρόπο τον «κεραυνό» του Λάκε από το σημείο του πέναλτι!

82′ Νέο καλό σουτ από τον Λάκε, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Βόλου

90′ Εντυπωσιακό σουτ του Άλχο από μακριά, η μπάλα πήρε «τρελά» φάλτσα στον αέρα και να καταλήγει στην δεξιά γωνία του Νάγκι…2-2

Διαιτητής: Τσαγκαράκης  (Χανίων)

Κίτρινες: Ντέλετιτς 34’,  Κρούζλιακ 72’, Κόμπα 83’ – Τσιλούλης 34΄, Στάνκο 39’, Καρλίτος 87’

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (51’ Κίτσος), Τσοκάνης (62’ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (73’ Μωραϊτης), Τρουιγιέ (51’ Ταχάτος), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Νάγκι, Σιμόν, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Πάβλοβετς, Στάνκο, Νούνιες (84’ Τζανδάρης), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (66’ Λάκε), Καρλίτος (75’ Ακούνια), Τσιλούλης (84’ Τόσιτς)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κοσέλεβ, Γιαννούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Λόνγκο, Μάλτσι. Εκτός 20άδας έμειναν οι Χατζηεμμανουήλ και Μούλα.