ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Μόνη στην κορυφή η Καλλιθέα, μετά τη νίκη στην Καλαμάτα

Στην κορυφή του Νότου Α2 Εθνικής πέρασε η Καλλιθέα, έπειτα από τη δύσκολη νίκη με 1-0 επί της Καλαμάτας, για την 4η αγωνιστική πλέι οφ.

Στο 38′ σε σουτ του Ντεμέτριους μέσα από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μαξίμ Κοβάλ, στην πιο σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων. Εν τέλει, με πέναλτι του Χαβιέ Ματίγια στο 61ο λεπτό η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» στην Παραλία που την έφερε στο +3 από τα Χανιά.

Η Καλαμάτα, από την άλλη, παρέμεινε χωρίς νίκη στο μίνι πρωτάθλημα.

Στη Νεάπολη, Ιωνικός και Ηλιούπολη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2, χάνοντας αμφότεροι τις οποίες ελπίδες είχαν για να διεκδικήσουν την άνοδο. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού προηγήθηκε με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 34′ και έσωσε το βαθμό με κεφαλιά του Αλμπιόλα Ντάουντα στο 84′.

Ενδιάμεσα, η Ηλιούπολη είχε κάνει την ανατροπή με σουτ του Γκεντιάν Μπουσάι (61′) και πέναλτι του Παύλου Παντελίδη (66′).

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Γιακουμάκης είχε την ευκαιρία να πετύχει δεύτερο προσωπικό τέρμα, αλλά στο πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε στη γωνιά του ο Πολίτης κρατώντας, προσωρινά, το 1-2.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Γκοράνοφ με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας με δέκα παίκτες τον Ιωνικό.