ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Ο Βόλος 2-1 στο ΔΑΚΛ, έβαλε σε… σκέψεις τον κακό ΠΑΣ Λαμία

Τραγική εμφάνιση του ΠΑΣ Λαμία, απόψε στο άδειο ΔΑΚΛ και ήττα από τον ψυχωμένο  Βόλο, που πέτυχε παληκαρίσια νίκη και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, στην πρεμιέρα του β΄ γύρου.

Η Λαμία κατάφερε λοιπόν να ξεκινήσει το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, όπως τέλειωσε το πρώτο και να παραμείνει για 5ο ματς χωρίς νίκη, ενώ ακολουθούν δύσκολα παιχνίδια εντός κι εκτός. Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου πέρα από τα γνωστά προβλήματα στα μετόπισθεν, που σήμερα φάνηκαν ακόμη πιο έντονα και βοήθησαν στην ήττα, έδειξαν και επιθετική δυστοκία και γενικά δεν ικανοποίησαν με αποτέλεσμα η γκρίνια στην πόλη να έχει φουντώσει.

Είναι αυτονόητο ότι δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα από τον Καρλίτος… Πόσα να κάνει ακόμη ο Ισπανός;…

Έναν γύρο ολόκληρο «κουβάλησε» την ομάδα στην πλάτη του και της χάρισε πολύτιμους βαθμούς. Η Λαμία να θυμήσουμε ότι αυτή τη στιγμή έχει 16β. όταν πέρυσι σε ολόκληρο το πρωτάθλημα είχε 17β!

Από την άλλη πλευρά ο Βόλος με το αποψινό διπλό «αναστήθηκε» και πλησίασε τη Λαμία στους 2β. Πέτυχε δύο όμορφα γκολ και πέρασε πανάξια από το ΔΑΚΛ, παραμένοντας αήττητος εδώ και 4 αγωνιστικές, όσες είναι δηλαδή ο Ισπανός τεχνικός Λόπεθ στον πάγκο του.

Ο αγώνας

Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα στη φετινή Α’  Εθνική διαδραματίστηκε στο πρώτο 45λεπτο στο «ΔΑΚ Λαμίας». Το ματς έμοιαζε περισσότερο σε μια μάχη αλληλοεξουδετέρωσης ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τα λάθη και την ένταση να είναι τα κύρια χαρακτηριστικά που εμφανίζονταν στο χόρτο. Όσον αφορά τις φάσεις; Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού! Για την ακρίβεια μόλις δύο ήταν οι στιγμές, από μία για κάθε ομάδα, και έγιναν στο ξεκίνημα και στο φινάλε του αγώνα. Η πρώτη, στο 10ο λεπτό, ανήκε στον Βόλο όταν ο Μωραΐτης πέρασε τον Παπαδόπουλο αλλά ο Κοσέλεβ έβγαλε με το πόδι το διαγώνιο τελείωμα του φορ των φιλοξενούμενων. Η δεύτερη, στο 42ο λεπτό, ήρθε για τη Λαμία, αλλά ο Κόστιτς έβγαλε με υπερένταση το έξυπνο φάουλ του Τόσιτς.
Ο Βόκολος έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να δημιουργήσει, έριξε τον Λόνγκο στο ματς και η Λαμία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ τα οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί σε καμία περίπτωση. Με τον Βόλο να ψάχνεται στην κόντρα και να χτυπάει το καμπανάκι, το οποίο δεν άκουσαν οι γηπεδούχοι, στο 54’ με το σουτ του Μύγα που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Τελικά, δύο λεπτά αργότερα, μετά από απανωτά λάθη της Λαμιώτικης άμυνας, ο Άλχο από δεξιά με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Γκαρσία κι αυτός με άψογη κεφαλιά σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους κι εκτέλεσε τον Κοσέλεβ για το 1-0.
Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κράτησε για μόλις ένα τέταρτο, αφού η Λαμία στην πρώτη ευκαιρία της στο β’ ημίχρονο κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα, όταν ο Σιμόν έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καρλίτος με προβολή από κοντά νίκησε τον Κόστιτς για το 1-1.
Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να το θέλουν περισσότερο το ματς και το πήραν με… φαντασμαγορικό τρόπο στο 80ο λεπτό. Μετά από πλάγιο του Μύγα από αριστερά και συνδυασμό των παικτών του Βόλου, σαν σε προπόνηση, η μπάλα κατέληξε στον  Άλχο ο οποίος με άψογο τακουνάκι έστρωσε στον Κόμπα και αυτός με εξωτερικό σουτ, έστειλε την μπάλα πρώτα στο δεξί  «Γ» (δοκάρι και μέσα) και στα δίχτυα του Κοσέλεβ, σφραγίζοντας μια τεράστια νίκη για την ομάδα της Μαγνησίας.

Ένα σκορ που παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων δεν άλλαξε ποτέ, αφού οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους προβάδισμα και πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο που τους απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη.

3′ Κάθετη του Σλίβκα, πάει να τρυπήσει την αντίπαλη άμυνα και να βγάλει τον Καρλίτος σε θέση βολής αλλά κόβεται από τον Καλογερόπουλο

8′ Κεφαλιά προς τα πίσω του Μωραΐτη, για πάσα πήγε αλλά δεν του βγήκε και ο Κοσέλεβ μπλόκαρε

9′ Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Βόλο, ο Τζανετόπουλος ανέτρεψε τον Γκαρσία που πήγε να μπει με φόρα στην περιοχή. Πάνω στο τείχος η εκτέλεση του Γκλάβτσιτς

10′  Ο Μωραΐτης ξέφυγε από το κακό μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου, έκανε το διαγώνιο τελείωμα αλλά ο Κοσέλεφ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ

20′ Tαχύτατη κόντρα του Βόλου, ο Γκαρσία πρώτα και Μωραΐτης σε δεύτερο χρόνο δεν καταφέρνουν να φτάσουν σε τελική μέσα από την περιοχή

27′ Σέντρα επιχειρεί ο Καρλίτος, διώχνει ο Καλογερόπουλος

40′ Φωνές για χέρι και πέναλτι από τη Λαμία, παίζετε από τον διαιτητή! Δεν υπήρχε τίποτα νωρίτερα, στα πλευρά του Καλογερόπουλου η μπάλα

42′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς, περνά την μπάλα έξω από το τείχος, αλλά ο Κόστιτς έχει σωστή αντίδραση και απομακρύνει

51′ Κερδίζει τρίτο κόρνερ η Λαμία, κεφαλιά του Τζανετόπουλου, άουτ

53′ Παραλίγο μοιραίο λάθος στην άμυνα της Λαμίας, ο Μωραΐτης έκανε κακό τελείωμα εκτός περιοχής

54′ Ο Μύγας ανενόχλητος βρήκε τον χώρο και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κοσέλεβ

56′ Μετά από απανωτά λάθη της Λαμιώτικης άμυνας, η μπάλα καταλήγει δεξιά στον Άλχο, εξαιρετική σέντρα του Φινλανδού, ο Γκαρσία με δυνατή γυριστή κεφαλιά εκτελεί τον Κοσέλεβ…0-1

70′ Ο Μωραΐτης πήρε την κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

71′ Ο Σιμόν έκανε τη σέντρα και ο Καρλίτος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ελέγχεται για οφσάιντ το γκολ, το οποίο τελικά μετράει…1-1

80′ Πλάγιο του Μύγα από αριστερά, τρεις Βολιώτες άλλαξαν όμορφα τη μπάλα, εντυπωσιακό εξωτερικό σουτ του Κόμπα μέσα από την περιοχή μετά από στρώσιμο του Άλχο με το τακουνάκι, στο παραθυράκι της εστίας του Κοσέλεβ…1-2. Μια φάση κατά την οποία οι παίκτες της Λαμίας έχασαν κυριολεκτικά τη μπάλα!

87′ Σουτ του Τζανδάρη, το έβγαλε ο Κόστιτς

97′ Ψαλιδάκι του Σίντκλεϊ, μετά από σέντρα του Τζανδάρη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος  (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες:  Τζανετόπουλος 8’, Παπαδόπουλος 59’, Σλίβκα 62’, – Καλογερόπουλος 41’, Γκλάβτσιτς 44’, Σιέλης 45’+, Μύγας 97’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Τόσιτς (80΄ Στάνκο), Σαντάνα (46’ Λόνγκο), Σλίβκα, Καρλίτος, Τσιλούλης (91’ Μαρτίνεθ)

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Ασλανίδης,  Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Μύγας, Κόμπα (89’ Τρουϊγιέ), Γκαρσία, Μωραΐτης (78’ Ντέλετιτς)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Νάγκι, Κορνέζος, Μάλτσι, Αμαράλ, Βασιλαντωνόπουλος, Κοντονίκος.