ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Ο ΠΑΣ Λαμία με ανατροπή συνέτριψε 4-1 την Κηφισιά

Μετά την ήττα-σοκ της Λαμίας από τον Πανσερραϊκό στο ΔΑΚΛ, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου, βρέθηκε σήμερα, στο δεύτερο σερί εντός έδρας ματς, με το καλημέρα, να χάνει από την ουραγό Κηφισιά με 0-1 στο 12’, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής!

Όμως οι παίκτες της γηπεδούχου χρειάστηκαν μόνο ένα δεκάλεπτο για να αντιδράσουν και να φτάσουν σε μια ευρεία νίκη (4-1) αποδεικνύοντας με έμφαση την ανωτερότητά τους σε όλους τους τομείς, σ΄ ένα ανοιχτό ματς και βέβαια ότι το προηγούμενο παιχνίδι με τους Σερραίους ήταν μια μεμονωμένη θλιβερή παρένθεση…

Η Λαμία πλέον έχει μπει γερά στη διεκδίκηση της εισόδου στα πλέι οφ, αφού απέχει μόνο 2β. από τον 6ο Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο θα αντιμετωπίσει εδώ στο ΔΑΚΛ σε τρεις εβδομάδες, μετά τα δύο εκτός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν (στο Αγρίνιο και στα Γιάννενα)…

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγώνα, με τη σέντρα-σουτ του Μασούρα από τα δεξιά να περνά ψηλά άουτ. Εντέλει, στο 12’ η Κηφισιά ευτύχησε να προηγηθεί, καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τεϊσέιρα έπιασε την κεφαλιά και βρήκε τον Λαντρ, που άνοιξε το σκορ από κοντά!
Ο Καρλίτος επιχείρησε να απαντήσει άμεσα όμως το σουτ του στο 15’ πέρασε άουτ, με την προσπάθεια του Σιμόν στο 23’ να έχει καλύτερη τύχη και να φέρνει το 1-1!
Μετά από απομάκρυνση της μπάλας από την περιοχή, ο Ισπανός μπακ έπιασε το μονοκόμματο, συρτό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Αναγνωστόπουλο να πέφτει στη γωνία του αλλά να μην καταφέρνει να αποκρούσει.

Οι παίκτες του Βόκολου πίεσαν για την ανατροπή πριν την ανάπαυλα και το πέτυχαν, με τον Μαρτίνεθ να βγαίνει τετ α τετ στο 38’ και να σκοράρει με δυνατό σουτ, βλέποντας όμως το γκολ του να ακυρώνεται για… οφσάιντ με υπόδειξη του β’ βοηθού Σπυρόπουλου (Ανατ. Αττικής) ο οποίος εκτέθηκε για μια φάση που ήταν πεντακάθαρη!
Ευτυχώς που η φάση εξετάστηκε από το VAR, που αποφάνθηκε ότι δεν υπήρχε κάτι το μεμπτό – με τη Λαμία να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ.
Μία αστραπιαία αντεπίθεση της Κηφισιάς στο 43ο λεπτό έφερε σε πλεονεκτική θέση τον Μασούρα, που όμως δεν κατάφερε να περάσει την μπάλα από τον Κοσέλεβ, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.
Η Κηφισιά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να βρει τη γρήγορη ισοφάριση, όμως ο Οζέγκοβιτς δεν κατάφερε να τελειώσει καλά τη φάση μετά την πάσα του Μπιφουμά στο 49’.
Εντέλει, στο γκολ έφτασε εκ νέου η Λαμία, όταν η άμυνα της Κηφισιάς απέτυχε να συνεννοηθεί σε φάουλ που είχε κερδίσει έξω από την περιοχή, με τον Καρλίτος να εκμεταλλεύεται το ολέθριο λάθος και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα στο 56’.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους αλλά και πάλι υστερούσαν στην τελική προσπάθεια. Στο 76ο λεπτό, ο Αναγνωστόπουλος είπε κατά σειρά «όχι» σε Τόσιτς και Σιμόν, προτού αποσοβήσει το 4-1 και σε τετ α τετ με τον Τσιλούλη στο 78’.
Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τέταρτο γκολ, με τον Μάλτσι να σκοράρει με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ στο 87’, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

12′ Μετά από φάουλ των φιλοξενουμένων από αριστερά, κοντά στο κόρνερ, πήρε την κεφαλιά ο Τεισέιρα στο δεύτερο δοκάρι και ο Λαντρ εξ επαφής, αμαρκαριστός άνοιξε το σκορ με προβολή.  Η φάση εξετάζεται από το VAR. Κανονικά μετράει το γκολ…0-1

15′ Μακρινό σουτ από τον Καρλίτος, λίγο άουτ

23′ Φάουλ εκτελεί ο Καρλίτος από αριστερά, η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς για τα καταλήξει έξω από την περιοχή, στον Σιμόν που πιάνει το μακρινό, συρτό σουτ και να ισοφαρίζει…1-1

31′ Δυνατό σουτ Νούνιες από τα αριστερά, άουτ η μπάλα

38′ Ο Μαρτίνεθ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε τετ α τετ, όμως σηκώθηκε (ΚΑΚΩΣ) η σημαία του β’ βοηθού. Φάνηκε να καλύπτεται ο Ισπανός, αναμονή για το VAR. Μετράει το γκολ…2-1

43′ Κόρνερ για την Κηφισιά μετά από αστραπιαία αντεπίθεση και προσπάθεια του Μασούρα, ύστερα από πάσα Μπιφουμά

48′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Κηφισιά. Μπλόκαρε ο Κοσέλεβ μετά την εκτέλεση του Μιλίτσεβιτς

49′ Βγήκε τετ α τετ από τα αριστερά ο Οζέγκοβιτς όμως δεν κατάφερε να τελειώσει καλά τη φάση, άουτ η μπάλα

55′ Έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος μετά από μπαλιά… καμινάδα του Αμαράλ

56′ Ολέθριο λάθος στην άμυνα της Κηφισιάς (τρεις παίκτες των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν στην εκτέλεση του φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα τους έξω από την περιοχή τους), με τον Καρλίτος  να κερδίζει την μπάλα και να νικά τον Αναγνωστόπουλο στο τετ α τετ…3-1

64′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν Μπιφουμά, Τετέι και Οζέγκοβιτς

76′ Διπλή απόκρουση του Αναγνωστόπουλου σε προσπάθειεςΤόσιτς και Σιμόν, πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία

78′ Πάσα του Καρλίτος πίσω από τη μεσαία γραμμά για την Τσιλούλη που  βγήκε τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς, που έσωσε την εστία του

87′ Φάουλ σε πλάγια θέση για τη Λαμία. Εκτελεί ο Καρλίτος και ο Μάλτσι με εναέρια προβολή…4-1

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Νούνιες 65’ – Σολόα 70’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λ. Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Αμαράλ, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (69’ Τόσιτς), Νούνιες (83’ Στάνκο), Ακούνια (69’ Σίντκλεϊ), Καρλίτος (83’ Μάλτσι), Τσιλούλης (91’ Τερεζίου),
ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντ. Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Τεϊσέιρα, Λαντρ, Μιλίτσεβιτς, Πέιος (61’ Σολόα), Ιπαλίμπο (81’ Ίλιεφ), Τετέι, Μασούρας (46’ Κρισιούμα), Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Νάγκι, Κορνέζος, Τσούκαλος, Βασιλαντωνόπουλος.

Τηλεδιάσκεψη Α’  Εθνικής

Την ερχόμενη Τρίτη 23 Γενάρη 2024, στις 13:00, θα συνεδριάσει το Δ.Σ. της Α΄ Εθνικής, μέσω τηλεδιάσκεψης.

Τα θέματα ημερήσιας διάταξης είναι:

1. Ορισμός αγώνων 22ης έως και 26ης αγωνιστικής κανονικής περιόδου πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής
  2. Θέματα κλήρωσης, προγράμματος και κλειδαρίθμων πλέι οφ και πλέι άουτ πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής.
  3. Ενέργειες του Συνεταιρισμού σε σχέση με το θέμα των χειραγωγημένων αγώνων (πρόταση ΠΑΕ Ολυμπιακός).