ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Πρόβα τίτλου έκανε απόψε η ΑΕΚ στη Λαμία

Η πρωτοπόρος ΑΕΚ, μπροστά σ’ ένα σχεδόν γεμάτο ΔΑΚΛ, πέρασε νικηφόρα απόψε κερδίζοντας δίκαια τον ΠΑΣ Λαμία με 3-1 (είχε και δύο δοκάρια) και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής, δύο στροφές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου αγωνίστηκε χωρίς τον τιμωρημένο Καρλίτος (φάνηκε η απουσία του), αλλά και τον Τσιλούλη που αποκλείστηκε λόγω της μεταγραφής του στην Ένωση. Παρά την ήττα οι Λαμιώτες βρίσκονται πάντα στην 6η θέση, 4β. μπροστά από τον Αστέρα Τρίπολης και φιλοδοξούν να διατηρηθούν στο γκρουπ των πλέι οφ.

Επόμενος αγώνας  της Λαμίας είναι στο Περιστέρι και τελευταίος στο ΔΑΚΛ κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας Τρίπολης θα υποδεχτεί την Κηφισιά και στο φινάλε θα πάει στις Σέρρες.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ άρχισε να απειλεί από το ξεκίνημα, ψάχνοντας να δημιουργήσει καταστάσεις τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα. Με τον πρώτο τρόπο έφτιαξε τη φάση του Ελίασον στο 7′, με τον Πινέδα να κατεβάζει μετά από ωραία σκαφτή μπαλιά του Άμραμπατ, να κάνει τη σέντρα και τον επερχόμενο Ελίασον να εκτελεί στην κίνηση, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο.
Την ίδια στιγμή, η Λαμία προσπαθούσε να κρατήσει και εκείνη μπάλα, με την «Ένωση» όμως να έχει αναλάβει τα ηνία. Και εάν στο 16′ ούτε ο Τσούμπερ ούτε ο Πόνσε κατάφεραν να εκτελέσουν με προϋποθέσεις, η φάση επέφερε το κόρνερ, με το οποίο οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα (17′): Πολύ γλυκιά εκτέλεση του Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά-οβίδα από τον Βίντα από το ύψος του πέναλτι -ερχόμενος με μεγάλη φόρα- και η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα!
H AEK συνέχισε να απειλεί, όπως με τη φάση του 27′ (πέρασμα του Ελίασον στον Τσούμπερ και διαγώνιο τελείωμα του τελευταίου), με τη Λαμία να έχει την πρώτη καλή της στιγμή στο 32′ με το σουτ του Τόσιτς από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής (μπλόκαρε σταθερά ο Στάνκοβιτς).
Και αφού η εξαιρετική απευθείας εκτέλεση του Σιντιμπέ στο 35′ δεν επέφερε το γκολ, ενώ και οι επικίνδυνες μεταβιβάσεις των Τόσιτς και Σιμόν εν συνεχεία δεν έβγαλαν κάτι για τη Λαμία, φτάσαμε στο 41′, όταν η ΑΕΚ έφτασε στο 0-2: Ο Πινέδα έκλεψε λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, κουβάλησε γρήγορα την μπάλα, την οποία πέρασε στον Ελίασον, με τον Σουηδό μεσοεπιθετικό να πλασάρει εξαιρετικά με το δεξί από θέση μέσα αριστερά. Το 0-2 ήταν και το τελικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να πηγαίνει δικαίως προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το δεύτερο ημίχρονο.
Και αφού η ΑΕΚ δημιούργησε επικίνδυνη κατάσταση στο ξεκίνημα, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία (στο δεύτερο μέρος) άνηκε στη Λαμία. Στο 48′, λοιπόν, ο Νούνιες πέρασε κάθετα στον Σλίβκα, ο οποίος έπιασε το σουτ από πλεονεκτικό σημείο εντός περιοχής, με τον Βίντα να βάζει καταλυτικό «στοπ» με δυναμικό τάκλιν στην μπάλα.
Η «Ένωση» απάντησε αμέσως (49′) με το σουτ του Πινέδα, ενώ στο 55′ ο Τσούμπερ έβγαλε με τρομερή κάθετη σε θέση τετ-α-τετ τον Ελίασον, στον οποίο είπε «όχι» ο Κοσέλεβ, σε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον «δικέφαλο».
Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα άρχισε ο… καταιγισμός. Αρχικά, στο 63′, χτύπησε η ΑΕΚ για τρίτη φόρα, πάλι από στατική φάση. Ο Άμραμπατ πραγματοποίησε ακόμα μια γλυκιά εκτέλεση, αυτή τη φορά από φάουλ, βρίσκοντας τον Τσούμπερ, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Για να απαντήσει η Λαμία στα καπάκια (64′), με τον Σλίβκα να βγάζει την κάθετη και τον Σίντκλεϊ να φεύγει από οριακή θέση στην πλάτη του Σιντιμπέ, πατώντας περιοχή, για να πιάσει τρομερό σουτ από δύσκολη γωνία και να μειώσει σε 1-3 (η φάση, όπως κάθε γκολ φυσικά, εξετάστηκε και από τον VAR για οφσάιντ).
Μια μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία εν συνεχεία για κάθε ομάδα. Βέβαια, εκείνη της ΑΕΚ στο 67′ συμπεριέλαβε και δοκάρι, με τη κεφαλιά του Ελίασον, ύστερα από ακόμα μια εξαιρετική μπαλιά του Άμραμπατ. Ενώ, στο 76′ ο Στάνκοβιτς σε πρώτο χρόνο είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Σίντκλεϊ, με την κεφαλιά του Σιμόν στα καπάκια από την «καρδιά» της περιοχής να περνά άουτ.
Ο Φερνάντες έκανε αισθητή την παρουσία του με την είσοδό του στο παιχνίδι, δημιουργώντας καταστάσεις είτε για τον ίδιο είτε για τους συμπαίκτες του.
Ωστόσο, το σκορ -παρά τις ευκαιρίες των Φερνάντες (88′), Μάνταλου (89′) και το δοκάρι με το σουτ του Πήλιου με το δεξί (94′)- παρέμεινε στο 1-3 μέχρι και το φινάλε.

7′ Ο Πινέδα κατέβασε μετά από ωραία σκαφτή μπαλιά του Άμραμπατ, έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον επερχόμενο Ελίασον να εκτελεί στην κίνηση, χωρίς όμως να βρίσκει στόχο

12′ Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τη Λαμία. Απομάκρυνε ο Πήλιος

16′ Ούτε ο Τσούμπερ σε πρώτο χρόνο, ούτε ο Πόνσε σε δεύτερο κατάφεραν να εκτελέσουν με προϋποθέσεις, κόρνερ για την «Ένωση»

17′ Πολύ γλυκιά εκτέλεση του Άμραμπατ από δεξιά, κεφαλιά-οβίδα από τον Βίντα από το ύψος του πέναλτι -ερχόμενος με μεγάλη φόρα- και η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα…0-1

27′ Ο Ελίασον περνά στον Τσούμπερ σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, ο Ελβετός άσος έπιασε φιλόδοξο σουτ από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

32′ Σουτ του Τόσιτς από το ύψος του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής, μπλοκάρει σταθερά ο Στάνκοβιτς

34′ Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο, στα 2-3 μέτρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, προς τα αριστερά. Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση από τον Σιντιμπέ, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι.

37′ Σφοδρή σύγκρουση μεταξύ Σιμόν και Πήλιου, στο έδαφος αμφότεροι. Φάουλ για τη Λαμία. Επικίνδυνη εκτέλεση από τον Τόσιτς, ο Τζανετόπουλος βρήκε με την πλάτη την μπάλα, η οποία πέρασε άουτ

41′ Ο Πινέδα κλέβει λίγο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, κουβαλά γρήγορα την μπάλα, την οποία περνά στον Ελίασον, με τον Σουηδό μεσοεπιθετικό να πλασάρει εξαιρετικά με το δεξί από θέση μέσα αριστερά

48′ Κάθετη του Νούνιες, ο Σλίβκα από πλεονεκτικό σημείο εντός περιοχής πιάνει το σουτ, με τον Βίντα να βάζει καταλυτικό «στοπ» με τάκλιν

49′ Σουτ του Πινέδα εντός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο Κοσέλεβ

55′ Τρομερή κάθετη του Τσούμπερ στον Ελίασον, βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Σουηδό μεσοεπιθετικό, στον οποίο είπε «όχι» ο Κοσέλεβ

57′ Μακρινό σουτ του Τόσιτς, πέφτει και διώχνει ο Στάνκοβιτς

63′ Εκτέλεση φάουλ του Άμραμπατ από αριστερά, κεφαλιά του Τσούμπερ προς τα πίσω, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα…0-3

64′ Ο Σίντκλεϊ  έφυγε στην πλάτη του Σιντιμπέ, μετά τη μεταβίβαση του Σλίβκα, πάτησε περιοχή και έπιασε τρομερό σουτ από δύσκολη γωνία, για να σκοράρει.  Εξετάζεται η φάση για οφσάιντ. Μετράει το γκολ…1-3

67′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία και δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Ελίασον. Στη δεύτερη περίπτωση, η μπάλα έγλειψε την οριζόντια δοκό μετά την κεφαλιά του Σουηδού, ύστερα από ακόμα μία εξαιρετική μπαλιά του Άμραμπατ

76′ Σε πρώτο χρόνο ο Στάνκοβιτς είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Σίντκλεϊ, ενώ σε δεύτερο η κεφαλιά του Σιμόν από την «καρδιά» της περιοχής πέρασε άουτ

88′ Γρήγορη επίθεση της ΑΕΚ, προσποιήσεις από τον Φερνάντες, έπιασε και το σουτ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

94′ Δοκάρι για την ΑΕΚ με δεξί σουτ του Πήλιου εντός περιοχής!

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Θεσσαλονίκης)

Κίτρινες:  Τόσιτς 43’ – Πισάρο 87’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ  (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Κορνέζος, Τόσιτς (59’ Λέικ), Τζανδάρης (59’ Σαντάνα), Σλίβκα, Νούνιες, Μάλτσι (77’ Τσούκαλος)

***   Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Στάνκο, Τσιλιανίδης, Γιαννούτσος,  Αμαράλ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Άμραμπατ (81΄ Πισάρο), Γιόνσον, Πινέδα (67’ Μάνταλος), Ελίασον (81΄ Φερνάντες), Πόνσε (81΄Αραούχο), Τσούμπερ (67’ Λιούμπισιτς)