ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Στον 1β. από την κορυφή τα Χανιά μετά το 1-1 με Ιωνικό

Τα Χανιά…σηκώθηκαν μέχρι τη μέση, αφού μετά από δύο ήττες στη σειρά, σήμερα αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με τον Ιωνικό και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση του πίνακα, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Καλλιθέα.
Το αυτογκόλ του Ζάχαβι στο 20ο λεπτό, έβαλε  μπροστά στους οικοδεσπότες στα «Περιβόλια», αλλά στο ημίωρο ο Ιωνικός ισοφάρισε με τον Γκίνη, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.
Να σημειωθεί ότι στο 24′, σουτ του Λεμονή εκτός περιοχής στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλη.

Νίκη-ανάσα, στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην Α’  Εθνική 2, πέτυχε το Αιγάλεω- στο ντεμπούτο του Νίκου Παντέλη-, καθώς επικράτησε 1-0 του Τηλυκράτη.
Το γκολ που…χώρισε τις δύο ομάδες σημείωσε στο 46’ ο Κριστιάν Ραμίρεζ.

Στο 53ο λεπτό ο Βάρκας με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στο χορτάρι με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή, όμως ο διαιτητής και ο βοηθός έδωσαν συνέχεια στο παιχνίδι.

Νίκες για Ηρακλή και ΠΑΟΚ Β’ στον βορρά

Aήττητος για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι συνέχισε ο Ηρακλής, συντρίβοντας με σκορ  5-1 τον Μακεδονικού για την 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’  Εθνικής 2.
Ο Κούστα άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Χρουσιέλ να κάνει το 2-0 στο 42′. Ο Μακεδονικός μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45’+), αλλά ο «Γηραιός»…απάντησε με άλλα τρία γκολ, που πέτυχαν οι Βιτλής (48′), Σπυρίδης (51’) και Στόισοβιτς (93′).
Το γκολ του Δαρέλα (72′) αποδείχθηκε  αρκετό τον ΠΑΟΚ Β’ για να «αποδράσει» νικητής (0-1) από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου.