ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Όρθια η ψυχωμένη Λαμία μέσα στο Χαριλάου με ήρωα τον Αλεξέϊ Κοσέλεβ

Ο ΠΑΣ Λαμία έδειξε σήμερα ότι ξεπέρασε την ήττα σοκ από τον Βόλο στο ΔΑΚΛ, παρατάχθηκε με ψυχή μέσα στο Χαριλάου και κατάφερε να πάρει σπουδαίο βαθμό από τον Άρη, με 2-2, παρά τις αντίξοες συνθήκες που συνάντησε από τα διαιτητικά παράσιτα!

Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου στάθηκαν πολύ καλά μέσα στο άδειο γήπεδο, δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ, έδειξαν ότι δίκαια βρίσκονται στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, κόντρα στον Άρη του Μάντζιου που είχε να αντιμετωπίσει έναν πολύ καλό Κοσέλεβ και στάθηκε άτυχος μονό στη φάση με το δοκάρι του Μενέντες.

Τελικά η Λαμία μπόρεσε στις καθυστερήσεις να πάρει έναν πολύτιμο πόντο, κόντρα σε όλα αυτά που συνέβησαν κατά τη διάρκεια του ματς, με σκόρερ τον Φλόσαρντ Μάλτσι που είχε μπεί στον αγώνα 10 λεπτά πριν νικήσει τον Κουέστα.

Να σημειώσουμε ότι η Λαμία που πέτυχε σήμερα δύο εντυπωσιακά γκολ, έφτασε σήμερα τους 17 πόντους όσους είχε πέρυσι  σε όλο το πρωτάθλημα!

Το ματς

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τον Άρη στη συνέχεια να αρχίζει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται πιο απειλητικός. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «κίτρινους» ήρθε στο 29ο λεπτό, όταν ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, αλλά ο Κοσέλεφ έδιωξε δύσκολα.
Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν, ωστόσο αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, με τη Λαμία να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 42’ η ομάδα του Άκη Μάντζιου έφτασε μια ανάσα πριν το γκολ, ωστόσο το δοκάρι της εστίας του Κοσέλεφ της το στέρησε.

Συγκεκριμένα, μετά από ενέργεια του Μενέντες που άδειασε έναν αντίπαλο και έκανε τη σουτάρα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας, ενώ κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να πάρει την επαναφορά! Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) σε ένα κακό παιχνίδι από άποψη θεάματος, με τη Λαμία να παίζει διαρκώς πίσω από την μπάλα και να… καταστρέφει κάθε προσπάθεια δημιουργίας των «κίτρινων», οι οποίοι παρασύρθηκαν από το χαμηλό τέμπο των αντιπάλων τους.

Ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικός, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν δυνατά, έχοντας σκοπό να παίξουν ανοιχτά και να πετύχουν τέρματα.
Ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 46’ όταν ο Κορνέζος έκανε χέρι στην προσπάθειά του να κόψει τον Μορόν με τάκλιν. Ο ρέφερι συμβουλεύτηκε το VAR και αποφάσισαν από κοινού πως όντων υπήρξε παράβαση, μια απόφαση άκρως τραβηγμένη πάντως. Ο Μορόν στο 48’ εκτέλεσε εύστοχα από την άσπρη βούλα για το 1-0 των «κίτρινων».
Η Λαμία δεν πτοήθηκε ιδιαίτερα και βγήκε μπροστά, έχοντας μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 54’. Ο Καρλίτος πέρασε τρεις αντιπάλους και έκανε το σουτ, ο Κουέστα έδιωξε αρχικά και στη συνέχεια ο Σλίβκα πήρε το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή, αλλά το τελείωμά του κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία!
Δυο λεπτά αργότερα η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου κατάφερε να κάνει το 1-1, όταν μετά από κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα, ο Ακούνια από δύσκολο σημείο και με ένα γυριστό σουτ, εκτέλεσε τον Κουέστα για την ισοφάριση. Ο Άρης στη συνέχεια πήρε ξανά μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να γίνεται απειλητικός, ωστόσο είχε βρει απέναντί του έναν φανταστικό Κοσέλεφ, που έκανε τη μια απόκρουση μετά την άλλη.
Οι γηπεδούχοι τελικά πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 74’ με τον Νταρίντα να κάνει μια εκπληκτική σέντρα στον Μορόν, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-1! Η Λαμία στη συνέχεια έψαχνε ένα γκολ, αλλά φαινόταν πως δύσκολα θα το βρει. Παρόλα αυτά, κατάφερε στο φινάλε του αγώνα να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Μάλτσι στο 95’ τελικά να γράφει το 2-2 με ένα μονοκόμματο σουτ και να τιμωρεί την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας…

5′ Αδύναμο σουτ του Μορόν, μπλόκαρε εύκολα ο Κοσέλεβ

7′ Σέντρα ο Ακούνια, τελευταία στιγμή έδιωξε ο Κουέστα

9′ Συρτό δυνατό σουτ του Οντουμπάτζο, η μπάλα περνάει δίπλα από την εστία του Κοσέλεβ

19′ Σουτ ο Καρλίτος από τα όρια της περιοχής, η μπάλα περνάει ψηλά άουτ

29′ Εκτέλεσε φάουλ σε καλό σημείο ο Σουλεϊμάνοφ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοσέλεβ

31′ Ωραίο σουτ από πλάγια θέση ο Μενέντες, η μπάλα πέρασε άουτ

42′ Τρομερή ενέργεια του Μενέντες που αδειάζει έναν αντίπαλο και κάνει σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι της εστίας, ενώ κανείς παίκτης των γηπεδούχων δεν μπορεί να πάρει την επαναφορά

46′ Ντρίμπλα του Μορόν, από αριστερά προ του Κορνέζου ο οποίος επιχειρεί τάκλιν για να διώξει τη μπάλα, τη βρίσκει και στη συνέχεια αυτή πέφτοντας ο παίκτης της Λαμίας ακουμπάει τον αγκώνα του, με τον Βάτσιο να δίνει αμέσως πέναλτι. Με την απόφαση του διαιτητή ταυτίστηκε και ο VARίστας Φωτιάς! Το …δίδυμο της συμφοράς χωρίς δεύτερη σκέψη, δεν θεώρησαν ακούσιο το χέρι και προχώρησαν στην «παράβαση» μια απόφαση τραβηγμένη από το … μαλλιά! Το πέναλτι εκτελεί ο Μορόν…1-0

50′ Σουτ ο Νταρίντα, έδιωξε δύσκολα ο Κοσέλεβ

54′ Φοβερή ατομική προσπάθεια του Καρλίτος που περνάει τρεις αντιπάλους, σουτάρει, ο Κουέστα διώχνει αρχικά και στη συνέχεια ο Σλίβκα παίρνει το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή, αλλά το τελείωμά του κοντράρει και περνά δίπλα από την εστία, κόρνερ

56′ Φάουλ του Καρλίτος από αριστερά στην καρδιά της άμυνας του Άρη, κεφαλιά-πάσα του Σλίβκα για τον Ακούνια ο οποίος από δύσκολο σημείο και με ένα γυριστό σουτ, εκτελεί τον Κουέστα…1-1

64′ Κόρνερ για τη Λαμία.Εκτέλεσε ο Καρλίτος, βγήκε και έδιωξε ο Κουέστα, ο Αμαράλ πήρε το ριμπάουντ και έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ

66′ Ωραίο γυριστό σουτ του Ζαμόρα, ο Κοσέλεβ έδιωξε σε κόρνερ

67′ Σωτήριες διαδοχικές επεμβάσεις του Κοσέλεβ. Πρώτα σε μακρινό σουτ του Ρουπ, στη συνέχεια σε εξ επαφής πλασέ του Φαμπιάνο από τη μικρή περιοχή

69′ Σουτάρει ο Νταρίντα από τα όρια της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Κοσέλεβ

74′ Με καρφωτή κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι ο Μορόν νικάει τον Κοσέλεβ, ύστερα από εκπληκτική σέντρα του Νταρίντα από δεξιά…2-1

80′ Από θέση τετ-α-τετ ο Νταρίντα δεν μπορεί να νικήσει τον Κοσέλεβ, ο οποίος διώχνει σε κόρνερ

82′ Ο Καρλίτος έφυγε στην κόντρα, αλλά ο Κουέστα πρόλαβε και έκοψε την προσπάθειά του

91′ Επικίνδυνο γύρισμα του Αμαράλ, δεν μπόρεσε κάποιος παίκτης της Λαμίας να μπει στην πορεία της μπάλας

95′ Μετά από σέντρα του Αμαράλ από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Μάλτσι, που επιχείρησε μονοκόμματο σουτ και δεν άφησε περιθώριο στον Κουέστα…2-2

96’ Ο Άρης κερδίζει φάουλ λίγο έξω από την περιοχή της Λαμίας, σε επικίνδυνη θέση. Δυνατή εκτέλεση του Μορόν, ο Κοσέλεβ κάνει σωτήρια  επέμβαση και κρατάει το 2-2

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Μοντόγια 89’ – Τζανδάρης 28’, Σιμόν 45’+, Ακούνια 59’, Παπαδόπουλος 97’

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Νταρίντα (93’ Τζούρασεκ), Ζουλ (93’ Βερστράτε), Πάρδο (46’ Ζαμόρα), Μενέντες (67’ Ρουπ), Μορόν, Σουλεϊμάνοφ (90’ Κάρλσον)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Αμαράλ, Κορνέζος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες (73’ Τόσιτς), Σλίβκα (85’ Σίντκλεϊ), Ακούνια (73’ Στάνκο), Καρλίτος (85’ Μάλτσι), Τσιλούλης (91’ Τσούκαλος)

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Νάγκι, Γιαννούτσος, Κοντονίκος, Βασιλαντωνόπουλος.