ΕθνικάΠοδόσφαιρο

O Παναθηναϊκός στα πέναλτι (7-6) απέκλεισε τον Ολυμπιακό

Με «ήρωα» τον Γιούρι Λοντίγκιν, ο οποίος απέκρουσε το 5ο πέναλτι του Καρβάλιο την ώρα που ετοιμαζόταν να δώσει την πρόκριση στον Ολυμπιακό (απ’ την στιγμή που είχε αστοχήσει ο Μλαντένοβιτς), ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «λυγίσει» τον Ολυμπιακό με 7-6 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) και να πανηγυρίσει μία μεγάλη πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Μπαρτ Σένκεφελντ ευστόχησε στο 7ο πέναλτι των «πράσινων», την ώρα που ο Μαντί Καμαρά έστειλε τη δική του τελευταία εκτέλεση πάνω απ’ τα δοκάρια, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στην πρόκριση. Ένα κακό ποιοτικά ντέρμπι, αλλά με τρομερή ένταση κι αγωνία, κρίθηκε απ την άσπρη βούλα, με τους «πράσινους» να περνούν στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν σε διπλά ματς τον Ατρόμητο.
Ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς στο 13ο λεπτό, όταν από πίεση των «πράσινων» και κλέψιμο ψηλά, ο Μαντσίνι έβγαλε ωραία σέντρα προς τον Σπόραρ που πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε ενστικτωδώς, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο στην κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπορούσε να απειλήσει με μεγάλη ένταση τον Παναθηναϊκό, έχοντας ως μοναδική τελική στο 34’ ένα σουτ του Φορτούνη έξω απ’ την περιοχή που έφυγε πολύ μακριά απ’ τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Στο 41’ ο Παναθηναϊκός βρήκε δίχτυα με την κεφαλιά του Βέρμπιτς έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, όμως το τέρμα του Σλοβένου ορθώς ακυρώθηκε απ’ τον α’ βοηθό Φαν Ζίλεν, καθώς την στιγμή της εκτέλεσης ήταν οφσάιντ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και στο 42’ από σέντρα του Χουάνκαρ στο πίσω δοκάρι, ο Μαντσίνι βρέθηκε ανενόχλητος απ’ τη δεξιά πλευρά, όμως το τελείωμά του με τη μία ήταν άστοχο και πέρασε 3-4 μέτρα άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο Ολυμπιακός απείλησε τον Παναθηναϊκό στο 48ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Ντόη πήρε τη κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Στο 58’ ο Αλεξανδρόπουλος πήγε σε ατομική προσπάθεια κι επιχείρησε από τον άξονα ένα σουτ έξω από τη περιοχή, όμως η προσπάθειά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει κι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59’ με το σουτ του Φορτούνη με το αριστερό που έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Λοντίγκιν. Στο 65’ από πάσα του Ποντένσε προς τον Μασούρα, ο Έλληνας επιθετικός του Ολυμπιακού γύρισε και σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού.

Στο 75’ ο Ολυμπιακός έφυγε στη κόντρα με τον Μασούρα που γύρισε προς τον Ναβάρο, με τον Λοντίγκιν να διώχνει με το δεξί χέρι και να τραυματίζεται το κεφάλι σε σύγκρουση με τον Βαγιαννίδη, ο οποίος είχε μπει στην πορεία της μπάλας και τον βρήκε με τις τάπες, με τον γιατρό του Παναθηναϊκού να του κάνει επί τόπου ράμματα στον αγωνιστικό χώρο!

Ο Παναθηναϊκός έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ στο 81’. Από διώξιμο της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Ρουμπέν έκανε την κεφαλιά προς τον Κώτσιρα, ο οποίος έκανε τακουνάκι προς τον Σπόραρ, όμως το τελείωμα του φορ των «πράσινων» με το αριστερό βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη που έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Στο 86’ από σέντρα του Φορτούνη, ο Μασούρας επιχείρησε το σουτ με τη μία, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το σουτ του Κώτσιρα έξω απ’ την περιοχή πέρασε πολλά μέτρα πάνω απ’ τα δοκάρια του Ολυμπιακού.

Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων η μπάλα έφτασε στον Βέρμπιτς από την κεφαλιά του Σπόραρ, με τον Σλοβένο μεσοεπιθετικό να σουτάρει με τη μία και τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά, οδηγώντας το ματς στην 30λεπτη παράταση.

Στο 99’ ο Ποντένσε έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα με το εξωτερικό φάλτσο προς τον Γιόβετιτς που έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Λοντίγκιν.

Ο Ολυμπιακός είχε άλλη μία καλή στο 105’ με το σουτ του Ορτέγκα που έβγαλε στη κλειστή γωνία του ο Λοντίγκιν, ενώ στο δεύτερο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης, το σουτ του Ποντένσε βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης, ο Φατίχ Τερίμ ελλείψει άλλων επιλογών μετά τον μυϊκό τραυματισμό του Σπόραρ, πέρασε στην κορυφή της επίθεσης τον… στόπερ Ακαϊντίν. Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερη στιγμή στο 120’ με το γύρισμα του Μαρτίνς μέσα απ’ την περιοχή, που πέρασε παράλληλα απ’ όλους τους παίκτες κι έφυγε πλάγιο.

Το ματς οδηγήθηκε πλέον στα πέναλτι όπου «μίλησε» ο Λοντίγκιν στην καθοριστική στιγμή για τον Παναθηναϊκό κι ο Καμαρά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, σουτάροντας άουτ στο 16ο και τελευταίο χτύπημα της διαδικασίας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ):
Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (115’ Ιμπόρα), Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (100’ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (63’ Ποντένσε), Φορτούνης (116’ Βρουσάι), Μασούρας (91’ Γιόβετιτς), Ναβάρο (106’ Ζέλσον Μαρτίνς).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (96’ λ. τρ. Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα (67’ Ρουμπέν), Μαντσίνι (105’+1’ Σένκεφελντ), Μπερνάρ (67’ Ζέκα), Βέρμπιτς (98’ Αϊτόρ), Σπόραρ (106’ Aκαϊντίν)

Ο Κουέστα έδωσε την πρόκριση στον Άρη

Έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Άρης πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης στη διαδικασία των πέναλτι την κάτοχο του τίτλου, ΑΕΚ.

Οι δυο ομάδες, μετά τη «λευκή» ισοπαλία της Νέας Φιλαδέλφειας, έμειναν στο 1-1 (Λορέν Μορόν 59’ – Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς 45’+1’) στην κανονική διάρκεια και την παράταση στη ρεβάνς του «Κλεάνθης Βικελίδης».

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία, ο Χουλιάν Κουέστα απέκρουσε τις εκτελέσεις των Ντομαγκόι Βίντα κι Εζέκιελ Πόνσε, με τον Μπίργκερ Βερστράτε να ευστοχεί στο καθοριστικό πέναλτι και να στέλνει τον Άρη στους «8».

Με ενισχυμένο κέντρο, η ΑΕΚ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, περιορίζοντας τις γρήγορες μεταβάσεις των γηπεδούχων. Στο 7’, από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Πέτρου Μάνταλου, ο Στίβεν Τσούμπερ απέτυχε να σουτάρει προ του Κουέστα.

Τρία λεπτά μετά, από σέντρα του Γενς Γιόνσον και… τσαφ του Γιάκουμπ Μπράμπετς, ο Βίντα σκόραρε από κοντά με πλασέ. Γκολ, όμως, που ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR καθώς η επαφή του Σίμου Μήτογλου με την μπάλα άφησε εκτεθειμένο τον Κροάτη στόπερ.

Το καλό, πρώτο τέταρτο των φιλοξενούμενων, ολοκληρώθηκε με τη σωτήρια προβολή του Βλάντιμιρ Νταρίντα στον εφορμούντα Ορμπελίν Πινέδα. Ο Γιώργος Αθανασιάδης μπλόκαρε πρώτη φορά την μπάλα στο 23’, σε φαλτσαριστό μα και αδύναμο σουτ του Κίκε Σαβέριο, έπειτα από λάθος του Γιόνσον.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μορόν «έσκαψε» την μπάλα ιδανικά πάνω από τον Αθανασιάδη, ωστόσο κι αυτό το γκολ ακυρώθηκε, με τον Ισπανό να είναι οφσάιντ τη στιγμή που πήρε την ασίστ του Νταρίντα.

Μετά το ημίωρο ήταν και πάλι η σειρά της Ένωσης να απειλήσει. Δις (32’, 33’) και μάλιστα αμφότερες με τον Βίντα. Αρχικά ο 34χρονος νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κουέστα μετά από πάσα του Νορντίν Αμραμπατ κι εν συνεχεία αστόχησε στο δεξί βολέ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι.

Λίγο αργότερα, ο Άκης Μάντζιος υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Μπράμπετς να αποχωρεί με ενοχλήσεις στο στήθος και τον Λίντσεϊ Ρόουζ να περνάει στη θέση του Τσέχου.

Και, στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Από κόρνερ του Μάνταλου, ο Κουέστα απέκρουσε το πρώτο σουτ του Γιόνσον, όχι όμως κι αυτό του Γκατσίνοβιτς για το 0-1.

Καθώς τίποτα στο σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Μάντζιος προχώρησε γρήγορα σε αλλαγές. Κι η δικαίωση ήρθε άμεσα, έστω κι από στημένη φάση. Φάουλ του Σάπι Σουλεϊμάνοφ, κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι του Μορόν που κέρδισε τον Λάζαρο Ρότα – που είχε κάνει και το φάουλ – και 1-1 στο 59’.

Η προσπάθεια του Νταρίντα σταμάτησε στο τάκλιν του Βίντα στο 62’ ενώ τέσσερα λεπτά μετά η ατομική ενέργεια του Μάνταλου βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα. Τσούμπερ (71’), Αμραμπατ (82’) και Γκατσίνοβιτς (84’) ήταν οι επόμενοι που απείλησαν την εστία του Άρη, για να «απαντήσει» ο Σουλεϊμάνοφ για τους γηπεδούχους (86’), πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση.

Τίποτα δεν άλλαξε και το ματς πήγε στη διαδικασία των πέναλτι. Η σειρά εκτέλεσης: Φαμπιάνο Λέισμαν (1-0), Βίντα (απόκρουση Κουέστα), Μορόν (2-0), Τομ φαν Βέερτ (2-1), Γιάννης Φετφατζίδης (άουτ), Πόνσε (απόκρουση Κουέστα), Νταρίντα (3-1), Πινέδα (3-2), Βερστράτε (4-2).

Διαιτητής: Νταμπάνοβιτς (Μαυροβούνιο)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (106’ Φεράρι), Φαμπιάνο, Μπράμπετς (38’ Ρόουζ), Ντουκουρέ (53’ Ζαμόρα), Τζούρασεκ (90’+1’ Βερστράτε), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (54’ Φετφατζίδης), Μορόν.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (62’ Πήλιος), Μήτογλου, Βίντα, Ρότα (74’ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (83’ Πισάρο), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (106’ Φαν Βέερτ), Μάνταλος (83’ Φερνάντες), Τσούμπερ (74’ Πόνσε).

Ο ΠΑΟΚ 4-0 στις Σέρρες

Ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Πανσερραϊκό να αμφισβητήσει ούτε λεπτό την ανωτερότητά του, νίκησε εύκολα με 4-0 στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου και ουσιαστικά έκλεισε θέση από τώρα για τα ημιτελικά, περιμένοντας να μάθει τους αντιπάλους του.

Οι Νάσμπεργκ (8’), Σάστρε (22’), Μάρκος Αντόνιο (69’) κι Αντρίγια Ζίβκοβιτς (78’) τα γκολ του ΠΑΟΚ, που έχασε και πέναλτι με τον Μπράντον Τόμας στο 60’.

Τα «λιοντάρια» έχασαν μία μοναδική ευκαιρία με τον Μούργο στο 6ο λεπτό για να προηγηθούν, όταν από λάθος πάσα του Ζίβκο Ζίβκοβιτς ο επιθετικός του Πανσερραϊκού βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως γλίστρησε την τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει.

Στο 8’ ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με τον Νάσμπεργκ. Σε κόρνερ από τα αριστερά ο Μπράντον Τόμας πήρε την κεφαλιά, ο Κάτσικας απέκρουσε, αλλά ο Νάσμπεργκ από κοντά με νέα κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον δικέφαλο του Βορρά.

Στο 22’ από λάθος μεταβίβαση των παικτών του Πανσερραϊκού, ο Μπράντον Τόμας έδωσε στον Αντρίγια Ζϊβκοβιτς, που περίμενε την κίνηση του Σάστρε κι όταν αυτός πάτησε περιοχή, του έδωσε τη μπάλα κι ο Ισπανός έκανε το 2-0 με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να μειώσει, όμως στο 28’ το γυριστό του Γούλερι κόπηκε από τον Νάσμπεργκ, ενώ στο 39’ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε με υπερένταση το πλασέ του Μασκανάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «λιοντάρια» είχαν την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 51’ ο Ουάρντα σούταρε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς, ενώ στο 59’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπράντον Τόμας, με το VAR να επιβεβαιώνει την παράβαση.

Ο Μπράντον Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση στο 60’, όμως ο Κάτσικας απέκρουσε στην αριστερή γωνία του και κράτησε το σκορ στο 2-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (60’) ο Γούλερι βρέθηκε απέναντι στον Ζίβκοβιτς κι εκτέλεσε όμως ο Σέρβος γκολκίπερ έσωσε την εστία του, ενώ στο 69’ ο ΠΑΟΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Μάρκος Αντόνιο χαφ πήρε υπέροχα την μπάλα από πάσα του Κωνσταντέλια και σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κατσίκα για το 3-0.

Ο δικέφαλος του Βορρά συνέχισε να είναι άκρως επιθετικός και στο 78’ έφτασε σε τέταρτο γκολ. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα στο όριο της περιοχής από τον Κωνσταντέλια και με καταπληκτικό πλασέ την έστειλε στη δεξιά γωνία του Κατσίκα για το 4-0.

Διαιτητής: Τσέτσιλας (Καστοριάς)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Θυμιάνης, Διαμαντής (61’ Μπέργκστρεμ), Πηλέας, Ντανκερλούι, Μορέιρα (61’ Στάικος), Οικονόμου, Μούργος (73’ Τομάς), Σοφιανός (46’ Ουάρντα), Μασκανάκης, Γούλερι (61’ Μπετανκόρ).

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου):  Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (79’ Κετζιόρα), Νάσμπεργκ, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (79’ Μεϊτέ), Τσιγγάρας (70’ Τάισον), Αντρ. Ζίβκοβιτς (79’ Μουργκ), Αντόνιο, Κωνσταντέλιας, Μπράντον Τόμας (70’ Τζίμας).

Στο 93’ ο ΟΦΗ απέκλεισε την Κηφισιά

Ο ΟΦΗ «υπέφερε» στο δεύτερο ημίχρονο απ’ την Κηφισιά, όμως κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 1-1 απ’ το γήπεδο της Καισαριανής χάρις στο εύστοχο πέναλτι του Λουίζ Φελίπε στο 93’, παίρνοντας το «εισιτήριο» για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 60’ με τον Κωνσταντακόπουλο, όμως οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που πέρασαν με συνολικό σκορ 4-2 και θα περιμένουν πλέον στον επόμενο γύρο τον Παναιτωλικό σε διπλά παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίωρο κι έχασαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπάκιτς (23’, σουτ άουτ), Ριέρα (28’, πλασέ άουτ) και Ντίκο (30’, κεφαλιά άουτ). Στο 38’ η Κηφισιά έκλεψε την μπάλα, ο Τετέι μέσα από την περιοχή κράτησε την κατοχή, τροφοδότησε τον ελεύθερο Αντερέγκεν, αλλά ο τελευταίος έχασε το κοντρόλ.

Στο 43’ ο Mπάκιτς έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κόντρες, σε δύσκολη γωνία δεξιά μέσα στην περιοχή και πλάσαρε λόγο πάνω από τα δοκάρια του Νικοπολίδη.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Κηφισιά προσπάθησε να γίνει λίγο πιο επιθετική για να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης κι έχασε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες με τον Αντερένγκεν στο 54’ και στο 56’ με τον Μπάουμαν να κάνει τρομερή επέμβαση στην πρώτη φάση και τον φορ της αθηναϊκής ομάδας, να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά στη δεύτερη.

Η επιμονή της Κηφισιάς επιβραβεύτηκε στο 60’ με τον Τετέι να κάνει πολύ ωραία ατομική ενέργεια και να «σερβίρει» στον Κωνσταντακόπουλο που έκανε το 1-0 κι έβαλε «φωτιά» στο ματς.

Στο 71’ ο Μασούρας κατάφερε από τα δεξιά να τροφοδοτήσει στην περιοχή τον Κωνσταντακόπουλο, ο οποίος άργησε να σουτάρει, έφυγε σε δύσκολη γωνία και τελική η εκτέλεσή του ήταν άστοχη.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε με τις αλλαγές του να «σβήσει» το ματς στο τελευταίο 20λεπτο κι εντέλει κέρδισε πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπάκου από μεγάλο λάθος του Παρρά. Ο Λουίζ Φελίπε ανέλαβε την εκτέλεση και στο 90’+3’ έκανε το 1-1, σφραγίζοντας την πρόκριση για τους «8».

Διαιτητής:  Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Νικοπολίδης, Παρράς, Σμπώκος, Βαφέας (46’ Τεϊσέιρα), Σπίνος, Σολόα (71’ Ιπαλίμπο), Αντούνες, Κωνσταντακόπουλος, Ίλιεφ (62’ Μασούρας), Τετέι (62’ Μπιφουμά), Αντερέγκεν.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Πασαλίδης (68’ Λαμπρόπουλος), Αμπάντα, Γκαγέγος, Γκλάζερ, Μπάκιτς (68’ Νέιρα), Ριέρα (46’ Μπάκου), Μοσκέρα (81’ Μεγιάδο), Ντίκο (68’ Λουίζ Φελίπε).