ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Άθλος της Λαμίας, 2-2 στη Λεωφόρο με 10 παίκτες από το 39’!

Εκπληκτική η Λαμία, στάθηκε παληκαρίσια στη Λεωφόρο, κόντρα στον Παναθηναϊκό  και πήρε σπουδαία ισοπαλία 2-2, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα στο σκορ, αν και έμεινε από το 39΄ με 10 παίκτες, χάνοντας τον Μαρτίνεθ που αποβλήθηκε, αλλά παίζοντας ψυχωμένα μπόρεσε να ανατρέψει το σε βάρος της αποτέλεσμα και να πάρει ένα εντυπωσιακό 2-2, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Οι παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου, κοίταξαν στα μάτια τον Παναθηναϊκό  και παρά τις αντίξοες συνθήκες που συνάντησαν στο παιχνίδι, έπαιξαν ψυχωμένα και μάλιστα θα μπορούσαν να κάνουν την ολική ανατροπή, αν ο Σωτήρης Τσιλούλης δεν αστοχούσε στο 79’ όταν έφτασε μια ανάσα από το 2-3!

Οι γηπεδούχοι που είχαν και δύο δοκάρια, ισοφάρισαν τη Λαμία (είχε ανοίξει το σκορ ο Καρλίτος) στις προχωρημένες καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μπερνάρ σε και φάση που ξεκίνησε από φάουλ στον Τζανδάρη που δεν είδε ποτέ ο Ζαμπαλάς!

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, με τον ερχόμενο από τον πάγκο Γερεμέγεφ που του έδωσε προβάδισμα στο 59’. Ο Τσιλούλης έφερε το ματς στα ίσα στο 68’, χάνοντας στη συνέχεια φανταστική ευκαιρία για το 2-3, όπως και ο Σπόραρ στο 94′, ενώ ο Κώτσιρας είχε οριζόντιο δοκάρι στο 95’
Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν επιπόλαιοι στην αντιμετώπιση συγκεκριμένων φάσεων, σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να υποχρεωθεί σε μια οδυνηρή απώλεια.
Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 51β., πέρασε στην πρώτη θέση με ματς περισσότερο, ενώ φιλοξενεί την Κηφισιά την επόμενη Κυριακή (25/2).

Από την άλλη πλευρά η  έκτη Λαμία έφτασε τους 34β., έχοντας να υποδεχτεί την ΑΕΚ το επόμενο Σαββάτο στο ΔΑΚΛ..

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με την… κλασική συνταγή στο ματς, πιέζοντας ψηλά τον αντίπαλο και κυκλοφορώντας την μπάλα με ηρεμία για να βρει τις προϋποθέσεις να απειλήσει.
Κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μόλις στο 8’, μετά την ωραία κάθετη πάσα του Μαντσίνι στον Σπόραρ που σούταρε από δύσκολη γωνία και δεξιά της περιοχής, για να στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ!
Η Λαμία δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει μπάλα, αναγκαζόμενη να αμύνεται όλη πίσω από την μπάλα και να περιμένει μήπως καταφέρει να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση.
Ο Βέρμπιτς έδωσε την θέση του στον Αϊτόρ μόλις στο 14’, ενώ η ατυχία χτύπησε εκ νέου την πόρτα των «πράσινων»… Με τον δεύτερο τραυματισμό, του Χουάνκαρ στο 23ο λεπτό, να υποχρεώνει τον Τερίμ να κάνει και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, αλλάζοντας εκ των πραγμάτων και την αριστερή του πτέρυγα!
Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναθηναϊκός έχανε το «καθαρό» μυαλό του, με τις ενέργειες των παικτών του στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου να γίνονται υπό καθεστώς προχειρότητας και… αχρείαστης πίεσης.
Ακόμα και έτσι, βέβαια, ήταν εκείνος που είχε μια καλή στιγμή με τον Αϊτόρ στο 26’, αλλά και την χαμένη ευκαιρία τρία λεπτά μετά, από την κεφαλιά του Ακαϊντίν η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αμύνονται σθεναρά, έμειναν δίκαια με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαρτίνεθ για το αντιαθλητικό τάκλιν στον Ακαϊντίν στο 39’, αλλά βρήκαν εκείνοι πρώτοι γκολ…
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Καρλίτος πέτυχε γκολ… ποίημα, καθώς πέρασε πέντε αντιπάλους και με πλασέ στην απέναντι γωνία του Ντραγκόφσκι, έκανε το 0-1
Τελικά, το «τριφύλλι» κατάφερε να απαντήσει και μάλιστα άμεσα. Στο 45’+3’ συγκεκριμένα, μετά απο φάση διαρκείας και τον Μαντσίνι να «σπάει» στον επερχόμενο Μπερνάρ, που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Νούνιες, άλλαξε πορεία  και κατέληξε στην εστία του Κοσέλεβ, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου
Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίζει με σύστημα 4-4-2 πλέον, καθώς ο Γερεμέγεφ είχε αντικαταστήσει τον Βιλένα στην ανάπαυλα, και να ψάχνει το… γρήγορο 2-1. Με τον Σουηδό επιθετικό, μάλιστα, να αστοχεί σε κεφαλιά στο 49ο λεπτό.
Πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού, ο Βόκολος θέλησε να «απαντήσει» στο επιθετικό δίδυμο του αντιπάλου, με έναν ακόμα στόπερ, βάζοντας τον Κορνέζο αντί του Καρλίτος, που χειροκροτήθηκε θερμά.
Ωστόσο, υπολόγιζε… χωρίς τον Γερεμέγεφ, ο οποίος μετά από την πάσα του Μαντσίνι στον Βαγιαννίδη και το γύρισμα του δεύτερου προς το πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φτάνοντας τα επτά τέρματα και κάνοντας το 2-1 στο 59’

Για να έρθει η… ψυχρολουσία από πλευράς Λαμίας στο 68ο λεπτό. Όταν ο Τσιλούλης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι από τη σέντρα του Τόσιτς έφερε το ματς στα ίσα
Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έχασαν το μυαλό τους, ξανά, πιέζοντας μεν ασφυκτικά για το 3-2 αλλά παίζοντας παράλληλα με γεμίσματα και γρήγορες πάσες, χωρίς να καταφέρουν να απειλήσουν τον αντίπαλό τους. Με εξαίρεση μια φάση στο 73’ και το δυνατό σουτ του Μπερνάρ, που έδιωξε εντυπωσιακά ο Κοσέλεβ.
Η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε «ψυχωμένη», έκλεισε αποτελεσματικά τους χώρους και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για να «παγώσει» τη Λεωφόρο στο 79’, καθώς ο Τσιλούλης έστειλε την μπάλα άουτ από θέση μέσα αριστερά…

4′ Σέντρα από δεξιά, ο Βέρμπιτς πέφτει μέσα στην περιοχή από μονομαχία με τον Σιμόν, ζητώντας πέναλτι, αλλά το ματς συνεχίζεται, μετά και από την εξέταση της φάσης μέσω VAR

8′ Κάθετη του Μαντσίνι για τον Σπόραρ, που κάνει το δυνατό σουτ διαγώνια και δεξιά της περιοχής, αλλά η μπάλα σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεβ

17′ Εκτέλεση του φάουλ από τον Μπερνάρ, κεφαλιά του Ούγκο, η μπάλα στον αέρα αλλά βγαίνει και μπλοκάρει ο Κοσέλεβ

18′ Αντεπίθεση για την Λαμία, με τον Σλίβκα να σουτάρει από θέση μέσα αριστερά, τη μπάλα να κοντράρει στον Ακαϊντιν και να καταλήγει κόρνερ που περνάει δίχως αντίκρισμα

23′ Ατομική ενέργεια του Καρλίτος, που πατάει περιοχή, πέφτει, ζητάει πέναλτι αλλά ο Ζαμπαλάς δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

26′ Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό με το σουτ του Αϊτόρ, μέσα από την περιοχή και αριστερά, το οποίο απέκρουσε με υπερένταση ο Κοσέλεβ

29′ Εκτέλεση φάουλ από τον Μπερνάρ από δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Ακαϊντίν, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

31‘ Νέο σουτ του Αϊτορ, αδύναμο αυτή την φορά, πέφτει και μπλοκάρει εύκολα ο Κοσέλεβ

45’+1′ Μετά από έξυπνη ενέργεια του Σίντκλεϊ ο Καρλίτος πήρε την μπάλα από αριστερά της περιοχής, πέρασε όσους βρήκε μπροστά του και φτάνοντας δεξιά και με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία του Ντραγκόφσκ… 0-1

45’+3′ Ο Μαντσίνι μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, «σπάει» την μπάλα στον επερχόμενο Μπερνάρ, εκείνος πιάνει δυνατό σουτ κι  ενώ ο Κοσέλεβ φαίνεται να ελέγχει άνετα τη μπάλα, αυτή κοντράρει στον Νούνιες, αλλάζει πορεία …1-1

49′
Ωραία σέντρα του Αϊτόρ για τον Γερεμέγεφ, η κεφαλιά του οποίου περνάει λίγο πάνω από οριζόντιο δοκάρι

59′ Ο Μαντσίνι δίνει στον Βαγιαννίδη, που γυρίζει από τα δεξιά για τον Γερεμέγεφ ο οποίος με πλασέ δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του…2-1

62′ Ο Μλαντένοβιτς σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

68′ Θαυμάσια προσπάθεια του Τόσιτς από αριστερά και σέντρα για τον Τσιλούλη που σηκώνεται στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά-κεραυνό στέλνει τη μπάλα μαζί με τον… Ντραγκόφσκι  στα δίχτυα…2-2

73′ Δυνατό σουτ του Μπερνάρ ο Κοσέλεβ πέφτει διώχνοντας σε κόρνερ

74′ Σέντρα του Αϊτόρ από αριστερά, διώχνει σε κόρνερ με κεφαλιά ο Παπαδόπουλος

79′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Τσιλούλη να βγαίνει από αριστερά και να πατάει περιοχή, αλλά να στέλνει την μπάλα δίπλα από αριστερό δοκάρι.

85′ «Γλυκιά» σέντρα του Μπερνάρ από τα δεξιά και κεφαλιά του Γερεμέγιεφ, η μπάλα άουτ

88′ Φωνές για πέναλτι πάνω στον Αϊτόρ από τους «πράσινους». To μαρκάρισμα του Τζανδάρη στον Αϊτόρ θα ελεγχθεί από τους VAR. Δόθηκε, συνέχεια στο ματς.

90′ Ο Λημνιός βρήκε χώρο και σούταρε πριν μπει στη μεγάλη περιοχή, ψηλά άουτ

94′ Απίθανη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Τζανετόπουλο να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή σε πλασέ του Σπόραρ

95′ Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό, μετά από μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Κώτσιρα

96′ Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με σουτ του Κώτσιρα να περνάει άουτ

Διαιτητής:  Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Κόκκινη: Μαρτίνεθ 39’

Κίτρινες:  Βαγιαννίδης 76’  –  Σιμόν 16’, Σίντκλεϊ 45’+, Κορνέζος 92’

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (78’ Κώτσιρας), Ακαϊντίν, Ούγκο, Χουάνκαρ (23’ λ.τρ. Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (46’ Γερεμέγιεφ), Μπερνάρ, Μαντσίνι (78’ Λημνιός), Bέρμπιτς (14’ λ.τρ. Αϊτόρ), Σπόραρ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεβ, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες (67’ Τόσιτς), Σλίβκα (82’ Μάλτσι), Μαρτίνεθ, Καρλίτος (58’ Κορνέζος), Τσιλούλης( 82’ Στάνκο)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Χατζηεμμανουήλ, Βασιλαντωνόπουλος, Λέικ, Τσούκαλος και Γιαννούτσος

***  Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός βράβευσε τον Ζέκα, που συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με το «τριφύλλι», με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα να του δίνει την ειδική φανέλα και τον κόσμο να τους αποθεώνει