ΕθνικάΠοδόσφαιρο

Γκολ, θέαμα και… διαιτητικά παρατράγουδα στο ΔΑΚ Λαμίας

Συναρπαστικό παιχνίδι απόλαυσαν απόψε, όσοι βρέθηκαν  στο ΔΑΚΛ, όπου ΠΑΣ Λαμία και Ατρόμητος μοιράστηκαν τους βαθμούς, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής Α΄ Εθνικής, σ’ ένα ματς που είχε 6 γκολ, χαμένο πέναλτι, σπουδαίες ευκαιρίες και εντυπωσιακές ανατροπές.

Οι Λαμιώτες βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα μέσα στο πρώτο 25λεπτο! Μάλιστα με την έναρξη του β΄ μέρους κατάφεραν την ολική ανατροπή, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση με πέναλτι ενός… πρώην, του Βέργου στο 64’, ενώ στο 72’ ο διαιτητής αρνήθηκε πέναλτι στον Καρλίτος μετά από τράβηγμα του Τσακμάκη κοντά στη μικρή περιοχή!
Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Λαμία, λίγο πριν το φινάλε του α’ γύρου, ανέβηκε στους 16 βαθμούς (πέρυσι είχε 17β. σε όλο το πρωτάθλημα!) και στην 6η θέση, μένοντας όμως χωρίς νίκη για τρίτη διαδοχική αγωνιστική, ενώ ο Ατρόμητος ανέβηκε στους 11 βαθμούς, μένοντας αήττητος για 4ο σερί παιχνίδι του στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Με ιδανικό ξεκίνημα για τον Ατρόμητο ξεκίνησε η αναμέτρηση στο «Αθανάσιος Διάκος», αφού στο 4ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κούντε και διώξιμο της άμυνας, η μπάλα στρώθηκε στον Ασεβέδο, εκείνος έκανε το πλασέ με την μπάλα να κοντράρει στον Παπαδόπουλο και να καταλήγει στα δίχτυα του Κοσέλεβ για το 0-1!
Μάλιστα, οι Περιστεριώτες κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (8’), όταν μετά από ιδανική σέντρα του Βαλένσια από τα δεξιά, ο Έντερ έκανε την τέλεια κίνηση και με δυνατή κεφαλιά «έγραψε» το 0-2! Ωστόσο, η Λαμία δεν άργησε να αντιδράσει και μείωσε στο 13’, μετά από λάθος πάσα και όμορφη ομαδική συνεργασία, ο Τσιντώτας απέκρουσε σουτ του Καρλίτος, αλλά ο Μαρτίνες βρέθηκε στο σωστό σημείο για να εκτελέσει σωστά για το 1-2!
Η… τρέλα συνεχίστηκε στο 17’, με τον διαιτητή Βεργέτη να δίνει πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου για τάκλιν και άτσαλο μαρκάρισμα του Τζανδάρη στον Τσακμάκη! Όμως, ο Κοσέλεβ έπεσε σωστά χαμηλά στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε την εκτέλεση του Βαλένσια, αποτρέποντας το 1-3!
Στο 21’ ο Τσακμάκης απείλησε την εστία των γηπεδούχων, αλλά η κεφαλιά του μετά το κόρνερ του Κούντε πέρασε άουτ, ενώ η Λαμία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 22’, με τον Καρλίτος να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, την άμυνα του Ατρομήτου να μην μπορεί να απομακρύνει και τον επερχόμενο Σλίβκα να σκοράρει από κοντά για το 2-2, στα απίστευτα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα!
Με την ψυχολογία στα ύψη, η Λαμία πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε ξανά στο 28’, με μια κεφαλιά του Τζανετόπουλου μετά από κόρνερ να περνάει λίγο άουτ, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.
Ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο, στο 54’, με τον Έντερ να κάνει όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ που κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσέλεβ, ενώ αμέσως μετά (54’) η Λαμία απάντησε, αλλά ο Μαρτίνεθ δεν κατάφερε να βγει νικητής σε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα. Παρ΄ όλα αυτά, η Λαμία ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή στο 55’, όταν μετά από υποδειγματική αντεπίθεση και σέντρα του Σιμόν, ο Σίντκλεϊ πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, σκοράροντας με προβολή για το 3-2!
Ο Ατρόμητος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με τον Βέργο να πέφτει εντός περιοχής μετά από κράτημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου και με τον διαιτητή Βεργέτη να δίνει πέναλτι, στο 64′. Ο ίδιος ο Βέργος, εκτέλεσε εύστοχα για το 3-3!
Στο 72’ είχαμε τη φάση πέναλτι του Καρλίτος που δεν δόθηκε από τον Αρκάδα διαιτητή, ενώ στο 76’ η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με τον Καρλίτος να κάνει όμορφη ενέργεια και σουτ, μόνο για να δει τον Τσιντώτα να του αρνείται το γκολ με μεγάλη επέμβαση, ενώ στο 82′ ο Καρλίτος απείλησε ξανά, αλλά το σουτ του κατέληξε λίγο άουτ.

Στην τελευταία μεγάλη φάση του συγκλονιστικού αυτού αγώνα, ο Τσιντώτας είχε σημαντικότατες και συνεχόμενες επεμβάσεις σε σουτ των Τσιλούλη και Σαντάνα, με το συναρπαστικό 3-3 να μένει μέχρι τέλους!

4′ Ο Αζεβέδο δοκίμασε μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Παπαδόπουλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κοσέλεβ…0-1

8′ Οι  Περιστεριώτες, πετυχαίνουν και δεύτερο γκολ. Σκόρερ αυτή φορά ο Κούεν, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από τον Τζανετόπουλο μετά από σέντρα του Βαλένσια, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα…0-2

13′ Ο Καρλίτος έκανε σουτ που αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μαρτίνεθ, ο οποίος με δυνατό σουτ μείωσε σε για τους γηπεδούχους…1-2

17′ Πέναλτι (τραβηγμένο από τα μαλλιά) για τον Ατρόμητο, όταν πάνω στη γραμμή του ημικύκλιου ο Τσακμάκης έπεσε πάνω στο πόδι του Τζανδάρη. Το έδωσε ο Βεργέτης, περιμένοντας την εξέταση από τους VAR. Πολύ έντονες οι διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές της Λαμίας. Οριστικά πέναλτι για τον Ατρόμητο. Το έχασε ο Βαλένσια, με τον Κοσέλεβ να πέφτει σωστά και να διώχνει σε κόρνερ

22′ Μετά από μπαλιά του Καρλίτος και σύγχιση στην καρδιά της περιοχής του Ατρόμητου, ο Σλίβκα από κοντά ισοφαρίζει για τη Λαμία…2-2

29′ Απειλητική αλλά άστοχη κεφαλιά του Τζανετόπουλου μετά από το πρώτο κόρνερ της Λαμίας

53′ Ο Έντερ έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ, το οποίο όμως κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοσέλεβ

54′ Ο Τσιντώτας βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Μαρτίνεθ

55′ Όμορφη συνεργασία Καρλίτος με Σιμόν και σέντρα του δεύτερου από δεξιά, με τον Σίντκλεϊ να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και να σκοράρει εξ επαφής…3-2

60′ Ο Βέργος υπό την πίεση του Παπαδόπουλου έπεσε εντός περιοχής ζητώντας πέναλτι. Εξέταση από το VAR και δίνεται πέναλτι. Ο Βέργος εκτέλεσε εύστοχα…3-3

68′ Σουτ του Ρομπάιγ, μπλόκαρε ο Κοσέλεβ

71′ Κεφαλιά του Παπαδόπουλου μετά από κόρνερ, άστοχη

72′ Ο Καρλίτος ζητά πέναλτι και διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή. Για τράβηγμα του Τσακμάκη διαμαρτύρεται ο επιθετικός της Λαμίας. Εξετάστηκε και από τους VAR η φάση, αλλά κακώς δεν δόθηκε πέναλτι!…

76′ Ο Καρλίτος να κάνει όμορφη ενέργεια και σουτ, ο Τσιντώτας του αρνήθηκε το γκολ με εντυπωσιακό τρόπο

82′ Προσπάθεια του Καρλίτος και σουτ που κατέληξε λίγο εκτός της εστίας του Τσιντώτα

87′ Μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια την όμορφη προσωπική ενέργεια του Τσιλούλη ο Τσιντώτας

Διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Σιμόν 39’, Παπαδόπουλος 64’, Καρλίτος 73’, Σαντάνα 75’ – Καμαρά Αγκιμπού 42’, Ασεβέδο 86’, Βαλένσια 88’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κολέσεβ, Σιμόν, Σίντκλεϊ, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Σαντάνα, Σλίβκα (85’ Ακούνια), Μαρτίνεθ (71’ Τόσιτς), Καρλίτος, Τσιλούλης

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Έντερ (83’ Έρλινγκμαρκ), Κούντε, Φριντζόνσον (46’ Ρομπάιγ), Καμαρά (93’ Κούεν), Βαλένσια, Βέργος (67’ Αντζιέλσκι)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζος, Στάνκο, Μάλτσι, Αμαράλ, Βασιλαντωνόπουλος, Λόνγκο